Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Technika
Traktoriaus ir kombaino hibridas: nauja koncepcija ieško sau vietos

Leipcigas / Kaunas. Traktoriaus ir kombaino hibridas – nauja technikos koncepcija. Pasaulyje tokių mašinų kol kas dirba keletas vienetų. Ar šiai naujovei pavyks rasti nišą, įsitvirtinti žemės ūkyje?

Apie vokiečių įmonės „Nexat“  sukurtą daugiafunkcę modulinę transporto priemonę arba vadinamąjį sisteminį traktorių (Nexat-Systemtraktor), kurį galima naudoti visiems augalininkystės darbams, nuo žemės dirbimo ir sėjos iki augalų apsaugos ir derliaus nuėmimo, manoūkis.lt rašė prieš dvejus metus, kuomet ši koncepcija pelnė vienintelį parodos „Agritechnica“ aukso medalį.

Viena tokių mašinų antri metai dirba ūkyje netoli Leipcigo. Jos darbą stebėjo „Agrokoncerno“ įmonių grupės komanda, viešėjusi Vokietijoje.

Bioversija 2024 08 19 m7

„Ši modulinė mašina yra unikali tuo, kad gali atlikti absoliučiai visus darbus, kuriuos atlieka mums įprastas traktorius ir kombainas: dirbti žemę, tręšti, purkšti, sėti, kulti derlių ir kitus. Keičiasi tik šiai technikai pritaikyti moduliai, kurie mašiną įgalina atlikti vis kitokius darbus. Vadinasi, iki 2 000 ha ūkiui aptarnauti užtenka tik šio vieno agregato ir tam pritaikytų unikalių padargų“, – pažymėjo „Agrokoncerno“ komercijos direktorius Arnas Radzevičius.

Skirtingi žemės ūkio padargai tvirtinami tarp išorinių mašinos ašių, kurių plotis nuo vieno rato vidurio iki kito yra 14 metrų. Operatoriaus kabina gali keisti kryptį, taip pat reguliuojamas ir jos aukštis. Ši modulinė mašina yra visiškai pritaikyta judėti keliais 25 km/val. greičiu ir atitinka visus kelių eismo dalyviams keliamus reikalavimus. Atlikdama žemės ūkio darbus ji paprastai palaiko 15–16 km/val. greitį.

„Kai „Nexat“ ratai yra pasisukę viena kryptimi, ji važiuoja plačiai per pasėlį, kai kita kryptimi, juda keliais kaip sunkvežimis. Pati mašina sveria apie 25 t, su padargais jos svoris yra dar didesnis“, – apie technines galimybes pasakoja A. Radzevičius.

Mašinoje yra sumontuoti du dyzeliniai varikliai po 550 AG. Jeigu operacijai atlikti nereikia didelės jėgos, veikia tik vienas variklis, jeigu padargas sunkesnis – sistema pati apskaičiuoja jėgą ir, prireikus, paleidžia antrąjį variklį.

Našumu traktorius lenkia keliais kartais

„Agrokoncerno technikos“ direktoriui Mindaugui Lapatkinui įspūdį paliko „Nexat“ manevringumas ir sklandus padargų keitimo procesas.

„Stebėjome, kaip vyksta padargo keitimas ir paruošimas kitai operacijai. Pavyzdžiui, diskinis skutikas į purkštuvą buvo pakeistas greičiau nei per pusvalandį. Standartiškai tiek laiko reikia ūkininkui grįžus į ūkį su traktoriumi perkabinti kitą padargą. Tačiau dėl savo konstrukcijos ši mašina yra žymiai našesnė. Darbą, kuriam atlikti vidutiniškai reikia nuo 4 iki 8 traktorių, „Nexat“ gali padaryti viena“, – įspūdžiais dalijosi M. Lapatkinas.

„Mašinos apsisukimai yra automatizuoti, realiai ji jau yra ruošiama robotizacijai. Dėl savo manevringumo ji gali žymiai efektyviau išdirbti ir užsėti laukų kampus ir galulaukes, sunkiau privažiuojamas vietas. Standartiniai traktoriai to padaryti negali“, – pastebi M. Lapatkinas.

Pakeisti ūkininkų įpročiams reikia laiko

„Agrokoncerno technikos“ vadovas M. Lapatkinas nedrįsta prognozuoti, modulinė mašina ji pakeis šiuo metu įprastas žemės ūkio mašinas. Daug lems įvairios aplinkybės, pavyzdžiui, susitarimai su mašinai reikalingų padargų gamintojais, serviso ir technikos aptarnavimo sprendimai. Taip pat svarbu, kaip šios technikos gamintojai sugebės padidinti savo gaminamų mašinų gamybos apimtis.

„Po ilgo laiko rinkoje atsirado nestandartinis modelis, visai kita žemės ūkio technikos koncepcija. Šiame etape dar labai sunku pasakyti, kiek jis bus populiarus. Tikriausiai daug lems gamintojų sprendimai, taip pat ir tai, ar ūkininkai ryšis keisti savo įpročius, įprastas operacijas bei apskritai supratimą, kokia turi būti žemės ūkiui skirta mašina. Perspektyvų matome tikrai daug, o ar jos virs žemės ūkio technikos revoliucija parodys laikas“, – reziumuoja M. Lapatkinas.

Parengta: pagal „Agrokoncerno“ inf.
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
Visos apklausos