Kaunas. Sąnaudoms mažinti taupant trąšas ir pesticidus vis dažniau pasitelkiamos tiksliojo ūkininkavimo technologijos ir tam tinkama technika, kasmet didesnio žemdirbių dėmesio sulaukia ir dirvožemio tyrimai.
Augantį Lietuvos ūkininkų domėjimąsi tiksliuoju ūkininkavimu patvirtina Vokietijos įmonės „Agricon“ atstovai, Lietuvoje dirbantys septintus metus. Pasak tiksliojo ūkininkavimo konsultanto Mariaus Kazlausko, jei prieš penkerius metus iš 100 ūkininkų tik vienas kitas turėjo tiksliajam ūkininkavimui tinkamą techniką, tai dabar kas trečias ūkininkas, dažniausiai pasinaudodamas europine parama, yra įsigijęs naujos kartos trąšų barstytuvus ir purkštuvus, prie kurių galima prijungti jutiklius ir dirbti pagal žemėlapius kintama norma.
Pasak Mariaus Kazlausko, populiariausia paslauga – dirvožemio tyrimai, juos įmonės specialistai jau atliko 60 tūkst. ha plote
Įmonė siūlo Jara azoto nustatymo ir testavimo įrangą, taip pat atlieka dirvožemio tyrimus, padedančius nustatyti pH ir pagrindinių maistinių elementų kiekį dirvoje, sudaro kompiuterinius žemėlapius ir kintamos normos tręšimo planus.
Šiuo metu įmonė turi 150 klientų, o populiariausia paslauga – dirvožemio tyrimai, juos įmonės specialistai jau atliko 60 tūkst. ha plote. „Remdamiesi tyrimų duomenimis, ūkininkai savo laukuose kintama norma gali išbarstyti ne tik kalkes, bet ir vienanares fosforo, kalio, magnio trąšas“, – pastebi M. Kazlauskas ir pabrėžia, kad daug naudos ūkininkai gali gauti ir iš internetinės duomenų valdymo programos agriPORT, padedančios apskaičiuoti trąšų normas ir susidaryti tręšimo žemėlapius.
Naujovė įmonės asortimente – augalų apsaugos jutikliai agricon P3, skirti augimo reguliatoriams ir fungicidams kintama norma išpurkšti. M. Kazlausko teigimu, naudodami šiuos jutiklius ūkininkai gali sutaupyti apie 12 proc. ir gauti 2–3 proc. didesnį derlių. Augalų apsaugai skirti jutikliai montuojami ant purkštuvų sijų, priklausomai nuo darbinio pločio, gali būti įrengiama nuo 2 iki 6 jutiklių.
Augalų apsaugos jutikliai agricon P3 skirti augimo reguliatoriams ir fungicidams kintama norma išpurkšti
Gauti optimalų derlių ir pasiekti didžiausią azoto panaudojimo efektyvumą padeda Jara N-Sensor ALS jutikliai. „Esame pardavę 40 azoto jutiklių, kuriuos pasitelkiant kintama azoto norma jau tręšiama apie 30 tūkst. ha. Taip taupomos trąšos, didinamas azoto efektyvumas, o kartu didėja ir derlius. Be to, grūdai subręsta vienodai, todėl ir nukulti juos galima gerokai greičiau. Kasmet gaunama 100 Eur/ha pelno naudojant azoto jutiklius ir 100 Eur/ha dirbant pagal mūsų rekomendacijas ir sudarytus tręšimo žemėlapius“, – sako M. Kazlauskas. Anot jo, tai patvirtina ir Vokietijoje atlikti tyrimai, dirbant milijonus hektarų.
Didelį tiksliojo ūkininkavimo technologijų potencialą mūsų šalyje mato ir įmonė „AgTech“, Latvijoje savo veiklą pradėjusi 2012 metais, o Lietuvoje dirbanti trejus metus. Įmonė yra oficiali gamintojo „FarmFacts“ atstovė Lietuvoje ir Latvijoje, tad klientams siūlo GreenSeeker jutiklius su FarmFacts programine įranga, prekiauja vairavimo sistemomis, taip pat atlieka dirvožemio tyrimus.
Šio sezono naujovė įmonės įrangos pasiūloje – gamintojo „Raven“ kompiuteris CR7, skirtas tiek paraleliniam, tiek automatiniam vairavimui, turintis visas ISOBUS galimybes, reikalingas išmaniesiems tręštuvams ir purkštuvams valdyti.
Pardavimų vadybininkas-konsultantas Dovydas Peleckis (kairėje) ir įmonės „AgTech“ direktorius Agris Burmistris neslepia ambicijų tapti didžiausia konsultacijų ir tiksliosios žemdirbystės įmone Baltijos šalyse
Pasak įmonės pardavimų vadybininko-konsultanto Dovydo Peleckio, tiksliojo ūkininkavimo technologijomis ypač domisi jauni ūkininkai, naujai įsikūrę žemės ūkio kooperatyvai.
„Mūsų tikslas – tapti didžiausia konsultacijų ir tiksliosios žemdirbystės įmone Baltijos šalyse. Šiuo metu Latvijoje užimame 40 proc. rinkos, Lietuvoje – kiek mažiau, tačiau potencialą matome didžiulį, todėl ir planai tapti šios srities lyderiais įgyvendinami“, – įsitikinęs D. Peleckis. Jis Aleksandro Stulginskio universitete studijuoja agronomiją, todėl, jo žodžiais, įmonės klientams gali suteikti ne tik techninės informacijos, bet ir agronominių žinių.
Kaip vieną iš svarbiausių įmonės „AgTech“ privalumų, D. Peleckis išskiria nemažą darbo patirtį Latvijoje ir tai, kad visos siūlomos tiksliojo ūkininkavimo technologijos taikomos bandyminiame 2 500 ha „Vilciņi-1“ ūkyje, esančiame tarp Elėjos ir Tervetės miestelių. „Pavyzdžiui, mūsų skaičiavimais, ūkyje naudodami du azotojutiklius sutaupome apie 10 proc. trąšų ir gauname 5 proc. derliaus priedą, tad papildoma nauda – 25 Eur/ha“, – skaičius vardija vadybininkas.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Metų traktorius 2025“: nuo galingiausio masinės gamybos traktoriaus iki elektrinio
2024-11-11 -
Sodybose traktorius vis dažniau keičia keturračiai
2024-10-29 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)