Basf m1 2024 06 14
Technika
Techniką renkasi ne pagal norus, o pagal kišenę
Nuotraukoje (iš kairės) Vaidotas ir Rimvydas Rasčiauskai

Kėdainių r., Angiriuose, ūkininkaujantis Rimvydas Rasčiauskas šiandien jaučiasi kaip niekada tvirtai – sūnus Vaidotas ne tik kartu dirba, diegia šiuolaikines technologijas, bet ir yra partneris, būsimas šeimos ūkio perėmėjas.

Tėvas ir sūnus drauge ūkininkauja jau 15 metų. Vaidotas Rasčiauskas savo ūkį įregistravo 2007-aisiais.

Pirmieji tiksliojo ūkininkavimo žingsniai

Bioversija 2024 04 26 m7

Ūkininkavimo pradžioje R. Rasčiauskas šalia grūdinių augino ir cukrinius runkelius. Kai prisijungė sūnus, runkelius pakeitė rapsai.

Vėliau atsirado žirnių, pupų, miežių, tačiau šiemet nusprendė auginti tik žieminius rapsus ir kviečius, o iš vasarinių – kviečius, jiems skyrė 30 hektarų. Žalinimo užskaitai Rasčiauskai sėja posėlinių augalų mišinius, išlaiko juos 8 sav. ir tada sėja žieminius kviečius. 

Nepaisant to, kad sėjomaina minimali, laukų dirvožemis nenualintas, normalaus rūgštumo, geros struktūros.

Pirmas žingsnis tiksliojo ūkininkavimo kryptimi – pavasarį įsigyta John Deere automatinio vairavimo sistema su dviem vairais pagrindinius darbus atliekantiems ūkio traktoriams. Su ja pirmą kartą ūkyje pasėjo vasarinius kviečius.

Techniką renkasi pagal kišenę

Rasčiauskų technikos parkas įvairus. „Norint, kad ūkis būtų rentabilus, investuoti į techniką ir technologijas būtina, tačiau reikia labai atsakingai skaičiuoti, vertinti, techniką rinktis ne pagal norus, o pagal kišenę.

Žemės ūkis – sunkus ir nenuspėjamas verslas, kuris daug priklauso nuo gamtos. Jei kelerius metus iš eilės dirbi nuostolingai, vienintele išeitimi tampa trauktis iš rinkos“, – pastebi R. Rasčiauskas.

Ūkyje darbuojasi du vakarietiški ir vienas baltarusiškas traktorius – įsigijo naujus. Vaidotas, pasinaudojęs parama įsikurti, 2007 m. nusipirko T serijos 160 AG Valtra traktorių.

Ūkio modernizavimo projektą įgyvendino tėvas – įsigijo 270 AG Deutz-Fahr, kartu su 5 korpusų vartomu austrišku plūgu. Nors jau kelerius metus ūkininkai dirbamų laukų nearia, tačiau plūgo neparduoda – nežinia, kada gali prireikti.

Galingiausias ūkio traktorius dažniausiai agreguojamas su sėjamąja ir žemės dirbimo padargais, Valtra, ant kurio sumontuoti siauresni ratai, naudojamas tręšimo ir purškimo darbams, o Belarus – akmenims rinkti.

Javus Rasčiauskai sėja su 4 m darbinio pločio Horsch Pronto sėjamąja į minimaliai įdirbtą dirvą, tačiau, pasak Vaidoto, būtų galima sėti ir tiesiai į ražieną, nes jos priekyje prikonstruota lyginimo lenta ir dirbimo diskai.

Abu ūkininkai tvirtina, kad įsigijus vakarietišką sėjamąją, gerokai darbo ir sąnaudų sumažėjo, o derlius nenukentėjo. Tik štai rapsams sėti ji nelabai tinka, tam ūkininkai naudoja „Laumetrio“ mašiną, kurios pagrindas – giluminis purentuvas. 

Tad neatsitiktinai „Laumetrio“ technikos Rasčiauskų ūkyje daugiausia: rapsų sėjos mašina, priekabos, diskinis skutiklis, germinatorius, kaušas, cisterna, purkštuvas su 3 t rezervuaru ir 20 m darbinio pločio sijomis.

Derliui nuimti Rasčiauskai naudoja du „Rostselmash“ javų kombainus: 11 metų Vector ir 6 metų Acros.

„Sūnus labiau norėtų vieno vakarietiško kombaino, bet aš įsitikinęs – geriau turėti du, kad ir prastesnius. Lietuvoje orai permainingi, kulti tinkamas dienas ar valandas reikia gaudyti, o su dviem kombainais iš karto gerokai daugiau nukuliame. Be to, jei vienas sugenda, javapjūtės darbai nesustoja“, – argumentuoja ūkininkas.

Autorius: Gitana Kemežienė
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos