Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Technika
Specializuoti agrodronai skinasi kelią į Lietuvos ūkius

Alytus. Vis daugiau kalbant apie tikslųjį ūkininkavimą, į mūsų šalies ūkius pamažu ateina ne tik pasėliams stebėti ir nuotraukoms daryti skirti dronai, bet ir specializuota įranga, leidžianti spręsti specifines ūkio problemas, pvz., naikinti ligų židinį, tausojant gamtą, išteklius ir ūkininko pinigus.

Pasak įmonės „Agrodronas“ vadovo Mindaugo Dorelio, prieš keletą mėnesių mūsų šalies žemdirbiams pristatyta nauja agrodronų technologija sulaukė ypač didelio susidomėjimo, juolab, kad nemaža dalis inovatyvių ūkininkų, ypač jaunų, su ja jau buvo susipažinę interneto platybėse iš kitų šalių praktikos.

„Potencialas didžiulis, vos spėjame suktis, rengdami pristatymus, teikdami paslaugas, mokydami, kaip su agrodronais reikia dirbti, kad maksimaliai būtų išnaudotos jų galimybės. Ypač ši technologija įtraukia jaunus ūkininkus, kurie skaičiuoja ekonominį naudingumą ir drąsiai diegia naujoves“, – sako M. Dorelis.

Bioversija 2024 08 19 m7

Agrodronus turinčius ir tiksliajai augalų priežiūrai naudojančius ūkius kol kas galima suskaičiuoti ant pirštų, tačiau nemažai ūkių, susipažinę su šios technologijos galimybėmis, įsigyja tiksliojo purškimo agrodronu paslaugą. Vienas tokių – Daivos Kvedaraitės ir Gedimino Radzevičiaus ekologinis šaltalankių ūkis Alytaus rajone.

Bendrovės „Agrodronas“ vadovo Mindaugo Dorelio (kairėje) teigimu, susidomėjimas naująją technologija ir jos galimybės mūsų šalyje didžiulis, nes inovatyvūs ūkininkai skaičiuoja sąnaudas ir siekia dirbti tvariai

Sprendimas skurstantiems augalams atgaivinti

Ūkininkas G. Radzevičius pabrėžia, kad kalbant apie dronus daugelis įsivaizduoja nedidelį, pasėliams stebėti, apžiūrėti ir nuotraukoms daryti skirtą įrenginį, tačiau žemės ūkiui skirtų dronų galimybės visai kitos – jie aprūpinti specialia įranga, leidžiančia tiksliai dozuoti trąšas, augalų apsaugos produktus ir ypač gerai padengiančia augalą purškiama medžiaga. O svarbiausia, kad jie gali efektyviai dirbti ir javų pasėliuose, ir soduose ar uogynuose.

Alytaus r. ūkininkas Gediminas Radzevičius neabejoja, kad specializuotus agrodronus galima efektyviai išnaudoti ir ekologiniame šaltalankių ūkyje

„Su šios naujos technologijos galimybėmis susipažinau per parodą „Inno panorama“ ir supratau, kaip ją galima pritaikyti mūsų ekologiniame ūkyje. Pirmiausia atlikome bandymą – ekologinėmis trąšomis patręšėme 1 ha skurstančių šaltalankių. Galvojame pasinaudoti šia paslauga ir biotrąšomis pabandyti atgaivinti daugiau jaunų šaltalankių, kuriems pastarųjų metų sausros darė didžiulę neigiamą įtaką“, – pasakoja G. Radzevičius, skaičiuodamas, kad 120 ha ekologiniam ūkiui investuoti į agrodroną neapsimoka, todėl džiaugiasi galimybe įsigyti paslaugą.

Jis pasakoja, jog artimiausia suplanuota investicija ūkyje – išmanios lašelinės laistymo sistemos įdiegimas viename iš laukų, kad taip būtų sumažintas sausrų poveikis ir užtikrintas stabilus, dvigubai didesnis nei lig šiol šaltalankių uogų derlius.

Šaltalankių ūkyje Alytaus r. agrodronu purkštosekologinės trąšos, siekiant atgaivinti dėl kelerių metų sausrų užskurdusius augalus

Beje, dėl prieš tai kelerius metus vyravusių sausrų, G. Radzevičiaus teigimu, šiemet šaltalankių derlius buvo mažiausias per visus 15 jo ūkininkavimo metų. „Jei paprastai šaltalankių kekės užima iki 1,5 m ilgio šakų, tai šiemet jos užaugo tik ant 0,3 m šakų, tai ir rodo derliaus santykį“, – atsidūsta ūkininkas.

Agrodrono našumas – iki 150 ha per dieną

Tad kuo išskirtiniai agrodronai ir kokios jų galimybės? „Palyginti su traktorinėmis priemonėmis, tai visiškai kitokia technologija, nes įranga kompaktiška, nenaudojami degalai, todėl neteršiama aplinka, dirbama su koncentruotomis priemonėmis ir sunaudojama net 90 proc. mažiau vandens. Purškiama ten, kur reikia, smulkiais lašeliais, kurie ypač gerai padengia augalą jį apglėbdami“, – technologiją pristato M. Dorelis, įvardydamas ją ekoinovacija, leidžiančia taupyti vandenį, o chemines medžiagas dozuoti itin taupiai ir tiksliai.

Kinijoje renkami agrodronai komplektuojami su dviem 20 l bakeliais ir dviem baterijomis, kurios gaminamos „Tesla“ gamykloje Vokietijoje. Baterijos išskirtinumas – galimybė įkrauti per 15 minučių

Kaip dar vieną agrodronų privalumų jis išskiria galimybę naudoti juos tokiose pasėlių stadijose, kai su tradiciniu traktoriniu purkštuvu įvažiuoti neįmanoma, nepadarant augalams didžiulės žalos ir nepatiriant nuostolių. Tai ypač aktualu kukurūzams, pluoštinėms kanapėms ar rapsams.

Paprastai su dviem akumuliatoriais ir dviem 20 l talpos bakeliais komplektuojamo agrodrono darbinis skrydis trunka 12 minučių. Darbas tęsiamas, pakeitus bakelį ir akumuliatorių. Per dieną vienu agrodronu galima nupurkšti nuo 100 iki 150 ha pasėlių.

Beje, agrodronu galima ne tik purkšti, bet ir barstyti granuliuotas medžiagas, pvz., trąšas ar chemines priemones, tarkime, granules pasėliams nuo invazinių šliužų apsaugoti, arba sėklas antriniam įsėjimui.

Agrodronui valdyti, prižiūrėti ir sutvarkyti baigus darbus užtenka vieno žmogaus. Be akumuliatoriaus ir bakelio jis sveria 28 kg

Pasak M. Dorelio, įskaitant mokymus, kurie paprastai trunka penkias dienas, įsigyti agrodroną galima už 21–25 tūkst. eurų, o ši investicija, atsižvelgiant į ūkio specializaciją ir norimas spręsti problemas, galėtų pasiteisinti jau 150 ha ir didesniuose ūkiuose.

Kompaktiška įranga lengvai telpa į visureigį

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
    Visos apklausos