Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Technika
Šlaituose ir įkalnėse piktžoles gali naikinti robotas

Londonas. Jorkšyro grafystėje bandomas naujas žemės ūkio robotas, skirtas dirbti stačiose įkalnėse, kalvotose vietovėse, t. y. ten, kur žmogui dirbti rizikinga. Kūrėjai „išmokė" robotą išrauti su šaknimis nuodingus augalus ir piktžoles bei juos sunaikinti, kad nekeltų grėsmės ganyklų gyvuliams.

Robotą sukūrusios bendrovės „Ibex" atstovas teigia, kad naudojant robotą sumažės išlaidos degalams, palengvės ūkininkų darbas, mažiau reikės naudoti herbicidų, vadinasi, poveikis aplinkai bus teigiamas. Šiuo metu Jungtinėje Karalystėje yra daugiau kaip 17 tūkst. prekinių pieno ūkių ir 41 tūkst. avininkystės ūkių. Vienas ūkis vidutiniškai išleidžia apie 1000 svarų sterlingų per metus purškimui rankiniu būdu (8 svarai už 1 val.) ir šios išlaidos vis auga.

Robotas dirba autonomiškai – jis pats geba atpažinti ir sunaikinti piktžoles, augančias žmogui sunkiai pasiekiamose įkalnėse, kurias sudėtinga nupurkšti rankiniu būdu ar per daug pavojinga važinėti traktoriumi. Roboto kūrėjai sako, jog šis įrenginys gali saugiai įveikti 45 laipsnių kampo šlaitus, balas ir pelkėtas vietoves.

Bioversija m7 2024 11 19

„Ibex Automation“ nuotr.

Aparatas savarankiškai pasirenka važiavimo maršrutą, važiuoja paliktomis vėžėmis, taip sumažindamas dirvos slėgį ir padidindamas teritorijos plotą, kuriame gali dirbti. Informaciją apie reljefą jam perduoda jutikliai. Kliūčių išvengti padeda navigacijos sistema.

Du roboto prototipai šiuo metu yra išbandomi laukuose šalia kūrėjų dirbtuvių, o papildomi bandymai atliekami durpynuose ir 200 akrų ūkyje.

„Ibex" yra pirmasis žemės ūkio robotas, sukurtas dirbti ekstremalioje aplinkoje, pavyzdžiui kalnuotuose Jorkšyro ūkiuose.

Pasak dr. Čarlzo Fokso (Charles Fox), „Ibex" projektų vadovo, kuris cituojamas „Ibex Automation" pranešime, norint perkelti idėją iš universiteto laboratorijų ir išbandyti robotą ekstremalaus ūkininkavimo teritorijose, teko jį projektuoti ir konstruoti remiantis kariniais standartais.

„Šito reikia tam, kad robotas galėtų nusigauti į sunkiai prieinamas vietas, kur kiti traktoriai taip lengvai nepatenka, o tai yra daugelio Britanijos ūkininkų problema. Mes turime labai susidomėjusių ir aktyvių vietos ūkininkų grupę ir vis naudojamės jų patarimais", teigė Č. Foksas.

Roboto baterijos sukurtos taip, kad jis galėtų veikti visą parą. Č. Fokso teigimu, galima naudoti ir atsinaujinančius energijos šaltinius, taip mažinti iškastinį kurą naudojančių traktorių kiekį žemės ūkyje.

Autonomiški robotai žemės ūkiui galėtų atnešti vertingų pokyčių. Dar nemaži laukų plotai silpnos ekonomikos vietovėse yra neprieinami, tad, įveikus šį barjerą, būtų galima naudoti apleistas teritorijas kaip ganyklas ar net užsiimti žemės ūkio gamyba.

Manoma, kad roboto kaina gali sudaryti 6-7 tūkst. svarų sterlingų (7,5-9 tūkst. eurų).

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos