Kaunas. Kelerius metus iš eilės gamtos skriausti žemdirbiai šiemet sulaukė gero grūdų derliaus, tai turėjo įtakos ir žemės ūkio technikos bei įrangos pardavimams, ypač javų kombainų ir teleskopinių krautuvų. Technikos pardavėjus džiugina ir padidėję kitų metų užsakymai.
Bendrovės „Rovaltra“ generalinis direktorius Romualdas Trainaitis sako, kad, palyginti su 2019 metais, šiemet žemės ūkio technikos pardavė beveik dvigubai daugiau. Anot jo, tam įtakos turėjo ir europiniai pinigai, ir geri derliai, ir ūkių noras atnaujinti technikos parką, tad labiau pasisekė tiems technikos pardavėjams, kurie nemažai mašinų turėjo sandėliuose.
„Išpardavėme visus turėtus traktorius, turime ir daug naujų užsakymų, kuriuos tikimės įvykdyti vasarį. Kadangi traktoriai gaminami pagal individualius užsakymus, kai klientas gali rinktis ne tik spalvą, bet ir įvairius komplektacijos dalykus, jiems pagaminti prireikia 3–4 mėnesių, o dabar dar ir pandemija daro įtaką komplektuojamųjų dalių tiekimui. Pavyzdžiui, trūksta kuro siurblio ir traktoriaus pabaigti negali“, – pastebi R. Trainaitis.
Jo teigimu, išaugo ir teleskopinių krautuvų pardavimai, taip pat jų užsakymai kitiems metams. Šiemet bendrovė pardavė 23 krautuvus, jau 10 užsakymų turi ir kitiems metams. Geras, o kai kuriuose regionuose rekordinis, derlius suaktyvino ir grūdų saugyklų rinką, kurioje iki birželio nebuvo jokio veiksmo.
„Kai žemdirbiai pamatė, kad derlius bus geras, pasipylė užsakymai, deja, jiems įgyvendinti reikia laiko, nes tai statybų objektas. Galiu pasakyti, kad grūdų džiovyklų ir bokštų kitais metais pastatysime tikrai daugiau, nes jau dabar turime 11 užsakymų“, – tikina bendrovės „Rovaltra“ vadovas.
Kombainų paklausos šuolis – prieš pat javapjūtę
Bendrovės „Lytagra“ komercijos direktorius Rimas Norvilas taip pat sutinka, kad šie metai įmonei buvo kur kas geresni nei praėjusieji, o pati technikos rinka gerokai ūgtelėjo. Ypač didelę įtaką tam turėjo išaugusi kombainų paklausa, kuri didžiausia buvo prieš pat javapjūtę, birželio antroje pusėje. Pasak įmonės atstovo, didesnis derlius ir dideli išguldytų pasėlių plotai paspartino žemdirbių apsisprendimą investuoti į derliaus dorojimo mašinas, nes jį reikėjo sudoroti greitai ir našiai.
„Vienareikšmiškai šie metai geresni nei praėjusieji. Gal traktorių pardavimų lygis išliks panašus, dalį rinkos būsime praradę, nes gavome naujus, šiek tiek brangesnius traktorius nei kai kurių konkurentų, tačiau kombainų šiemet pardavėme daugiau nei pernai, nors praėjusiais metais didžioji dalis buvo konkursinių pardavimų. Sezono metu net ir visą pakaitinę techniką išnuomojome“, – šiųmetės technikos rinkos tendencijas apžvelgia R. Norvilas.
Jo teigimu, didesnis derlius turėjo įtakos ir teleskopinių krautuvų pardavimams, nes nemažoje dalyje ūkių neužteko turimų grūdų saugyklų, tad teko grūdus versti į krūvas lauke, kuriems vėliau perkrauti ir reikėjo krautuvų.
„Paskutinis šių metų ketvirtis taip pat aktyvesnis nei praėjusių 2–3 metų, todėl dėl augusios savaeigės technikos rinkos ir įmonės apyvarta bus didesnė. Aruoduose esantys derliai sudaro galimybes investicijoms, tad daug kalbamės su ūkininkais, planuojančiais pavasariui įsigyti purkštuvų, tręštuvų, kombainų. Nemaža dalis ūkių, išsipardavę derlių, metų gale perka žemės ūkio mašinas, jei tik turime jų sandėlyje, dėl geresnės kainos, nes neabejojama, kad kitą sezoną beveik visų prekės ženklų mašinos bus brangesnės dėl gamtosauginių ir darbo saugos reikalavimų pandemijos metu, nes gamybos linijose turėjo būti padarytos korekcijos, atitinkami pertvarkymai“, – sako R. Norvilas.
Sustiprino pasitikėjimą rusiškais kombainais
Metų gale didesnį susidomėjimą žemės ūkio technika, ypač javų kombainais, pastebi ir bendrovės „Agrokoncerno technika“ direktorius Mindaugas Lapatkinas. Pasak jo, technikos pardavimai iki liepos buvo labai vangūs, o judesys prasidėjo tik prieš javapjūtę ir jos metu, kai žemdirbiai galutinai įsitikino, kad derlius bus geras.
„Liepą prasidėjo skambučiai ir pardavimai, žinoma, jie neviršijo ir net nesiekė numatytų įmonės planų, bet aktyvumas atsirado. Vėliau ne vienas žemdirbys kalbėjo, kad šių metų derlių pirmiausia skirs finansiniams reikalams susitvarkyti, tačiau rudenį įvykęs grūdų kainų šuolis pakoregavo ūkininkų planus ir nuotaikas, tad metų gale aktyvumas taip pat gana didelis“ – sako M. Lapatkinas.
Jo nuomone, tam įtakos turėjo ir sezono metu įmonės surengtos net 29 Rostselmash kombainų demonstracijos ūkininkų laukuose. „Patys sau ir ūkininkams įrodėme, kad šio gamintojo kombainai gali būti rimti konkurentai bet kuriai vakarietiškai derliaus dorojimo mašinai. Be to, demonstracinis turas padidino pasitikėjimą šiais kombainais, pakėlė net naudotų mašinų vertę“, – tikina įmonės atstovas.
Skaičiuoja 30 proc. pardavimų augimą
Pasak bendrovės „Dotnuva Baltic“ vykdančiojo direktoriaus Dangio Valaičio, vertinant ne kalendorius, o finansinius 2019–2020 metus (įmonėje jie skaičiuojami iki liepos 1 d.), technikos pardavimai augo apie 30 procentų. Šiam augimui didžiausią įtaką turėjo galingiausių vikšrinių traktorių (Lietuvoje šiemet jų pardavė 5) ir javų kombainų pardavimai. Pasak jo, iki javapjūtės pradžios buvo išpirkti visi bendrovės sandėlyje buvę kombainai – 9 nauji ir 22 naudoti.
Išskirtinė šiųmetė javapjūtė, kai laukuose užderėjo gausus derlius, tačiau nemaža dalis pasėlių buvo išgulę, paskatino žemdirbių investicijas ir į lanksčias diržines pjaunamąsias.
„Mums, kaip kompanijos „MacDon“ atstovams, maloni staigmena buvo tai, kad jau pirmais atstovavimo metais pavyko parduoti tris pjaunamąsias, nors paprastai naujiems produktams įvesti į rinką prireikia metų. Įtakos tam turėjo tai, kad lanksčios diržinės pjaunamosios ypač tinka išgulusiems javams doroti, todėl šių metų sąlygomis labai pasiteisino. Ne vienas klientas prieš pat javapjūtę teiravosi dėl šių pjaunamųjų nuomos galimybių“, – pasakoja D. Valaitis ir priduria, kad įmonės apyvartai šiemet reikšmingi buvo ir kito naujo gamintojo – lenkų kompanijos „Mandam“ – žemės dirbimo technikos pardavimai.
Jo teigimu, beveik pusė kitiems metams užsakomų kombainų komplektuojami būtent su lanksčiomis diržinėmis pjaunamosiomis. Palyginti su praėjusiais dvejais metais, visai kitoks yra ir iki Naujųjų metų sudarytų pirkimo–pardavimo sutarčių kiekis, nes, pavyzdžiui, pernai rudenį žemdirbiai investicinius sprendimus priiminėjo labai vangiai ir net 90 proc. javų kombainų įsigijo būtent prieš javapjūtę.
„Šie metai gerokai teisingesni, kai klientai investicijas planuoja iš anksto, todėl greičiausiai dar iki Naujųjų metų visi kombainų pardavėjai turės apie 40 proc. kombainų užsakymų ir pasirašytų sutarčių“, – rinkos tendencijas teigiamai vertina įmonės atstovas.
Pasak jo, pagyvėjimas po javapjūtės jaučiamas ir žemės ūkio objektų, tokių kaip fermos ar grūdų saugyklos, statybų sektoriuje, tam įtakos turi parama ir tai, kad nemažai žemdirbių šiemet susidūrė su iššūkiais, kur supilti didesnį derlių. Be to, šie metai parodė, kad palaikius grūdus 3–4 mėnesius, galima juos parduoti už didesnę kainą nei siūloma sezonu metu ir taip papildomai uždirbti iki 20 procentų.
„Taip, šiuo metu turime daugiau technikos užsakymų nei praėjusiais metais, bet džiaugtis, kad kiti metai bus geri, kol kas rizikinga ir neteisinga – per daugybę metų visi esame pamokyti. Jei žiema būtų nepalanki pasėliams žiemoti, ūkininkai investicinių sprendimų pavasarį nepriims ir taip pavasaris gali labai greitai sugadinti visą gerą rudens rezultatą“, – pastebi bendrovės „Dotnuva Baltic“ atstovas D. Valaitis.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Traktorių pardavimai krenta į istorinį dugną: kas laukia toliau?
2024-12-02 -
Ledai pajudėjo – valdžia ieško sprendimų technikos pravažumui keliais užtikrinti
2024-11-29 -
„Metų traktorius 2025“: nuo galingiausio masinės gamybos traktoriaus iki elektrinio
2024-11-11
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04
(0)