Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Technika
Robotas jau išvažiavo į laukus

Radviliškio r. Šiaurės Lietuvos laukuose jau daugiau nei savaitę darbuojasi robotas – taip žemės ūkio darbams skirtas AgXeed testuojamas realiomis sąlygomis.

Be kabinos ir be žmogaus už vairo savarankiškai laukus skutanti mašina glumina ne vieną pro šalį važiuojantį vairuotoją. Matyti, kaip dažnas stabteli šalikelėje ir kurį laiką stebi procesą. Už roboto testavimą atsakingas įmonės „Agrokoncernas“ projektų vadybininkas Žydrūnas Motiekaitis neabejoja, kad po kelerių metų toks vaizdas laukuose bus vis dažnesnis.

„Pirmieji testavimo rezultatai nuteikia labai optimistiškai. Šiuo metu išbandome įvairias roboto funkcijas ir galimybes, stebime ir fiksuojame, kaip jis elgiasi įvairiose situacijose. Dabar mūsų tikslas yra sukaupti kaip įmanoma daugiau duomenų, kuriais vėliau galėtumėme dalintis ir su kitais ūkininkais“, – paaiškina Ž. Motiekaitis.

Bioversija 2024 04 26 m7

Robotas AgXeed yra valdomas specialiu pulteliu ir gali būti paleidžiamas tik jo valdytojui esant šalia. Tačiau, jeigu prieš tai buvo gerai padaryti namų darbai – GPS imtuvu tiksliai pamatuotos ir į programą suvestos lauko koordinatės, užfiksuotos galimos kliūtys, tokios kaip stulpai, medžiai, didelės balos ar kiti, lauke esantys objektai, autonominę mašiną galima palikti dirbti vieną. Joje esantys sensoriai fiksuoja aplinką, todėl robotas gali sulėtinti greitį ar, užfiksavus kliūtį, sustoti ir automatiškai išsijungti. 

Dirbdamas jis valdytojui tiesiai į mobiliąją programėlę siunčia pranešimus, grupuodamas juos į informacinius, taip pat mažos ir didelės svarbos įspėjimus. Jeigu robotas sustoja ar išsijungia, jis taip pat išsiunčia pranešimą ir nurodo priežastį, kodėl taip nutiko.

Robotas AgXeed testuojamas realiomis sąlygomis

Pasak Ž. Motiekaičio, testuota, kas nutinka, jeigu prieš robotą staigiai atsiranda kliūtis. Paaiškėjo, kad automatiškai stoja ir užgesina variklį. Taip pat buvo specialiai pažymėta tik dalis lauke esančios balos, norint išsiaiškinti, kaip elgsis pakliuvęs į vandenį. „Kiek pavažiavęs jis atsiuntė pranešimą, kad yra per didelis vikšrų prasisukimas ir išsijungė. Iš balos robotą išvarėme naudodamiesi valdymo pulteliu“, – pasakoja mašinos testuotojas. 

Šiuo metu robotas jau yra nuskutęs daugiau nei 30 hektarų lauko. 150 arklio galių dyzeliu varomos mašinos maksimalus greitis yra 13,5 kilometrų per valandą. Kartu su prie jo pritvirtintu žemės ūkio darbams skirtu padargu AgXeed sveria apie 10 tonų. 

Pranešama, kad netrukus robotas bus testuojamas ir kituose „Agrokoncerno“ įmonių grupės ūkiuose. 

Parengta: pagal „Agrokoncerno“ inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos