Radviliškio r. Ūkininkas Rimantas Garuckas meistriškumą ne kartą demonstravo respublikinėse ir pasaulinėse artojų varžybose. Jis nuolat eksperimentuoja – išbando įvairius inžinerinius sprendimus, technologijas, mašinas.
Paprastina sėjos procesus
Taikydamasis prie klimato kaitos ir siekdamas taupyti sąnaudas, R. Garuckas laukų nearia, nors plūgo visiškai neatsisakė – naudoja kas 3–4 metus kai kurioms kultūroms. Pirmenybę teikia giluminiam purenimui ir juostiniam dirbimui bei sėjai. Pasak jo, giluminiu purentuvu dirbama žemė nevartoma, tik pakeliama, įleidžiama oro ir kartu sumažinamas jos tankis.
Ne vienus metus su technikos gamybos įmone „Laumetris“ tobulino žieminių rapsų sėjos mašiną, jiems sėti pritaikydamas giluminį purentuvą ir juostinės sėjos metodą plačiais 50 cm tarpueiliais, kartu įterpė ir skystų trąšų – jas augalai greičiau ir efektyviau paima nei granuliuotas. Taip tuo pačiu važiavimu vienas žmogus atlieka kelias operacijas. Be to, purenama ir tręšiama tik ta juosta, kurioje auga augalai. Labai atpinga sėjos technologija – reikia mažiau važiavimų, taupomi degalai ir traktoriaus motovalandos, trąšos tikslingai įterpiamos į augalų augimo zoną.
Giluminį purenimą R. Garuckas taiko ir grūdinėms kultūroms sėti – turi purentuvą, dirbantį 8–20 cm gyliu. Prie traktoriaus kabina jį, už šio – Väderstad Rapid sėjamąją ir taip vienu važiavimu po žirniais, rapsais ar cukriniais runkeliais su giluminiu purentuvu pakelia žemės sluoksnį, įleidžia oro, patręšia ir iš karto pasėja grūdinius augalus.
Išbandė ūkininkas ir juostinę kviečių sėjos technologiją – išsinuomojo Mzuri mašiną. Sėjos rezultatais liko labai patenkintas, nors tiesiai į runkelieną sėjo spalio 26 dieną. „Sėti kviečius pradedu nuo spalio 1 dienos. Anksčiau turėdavau gražius kviečius iš rudens, dabar – pavasarį, nes vėliau pasėti pasėliai nebūna įspūdingi, bet gerai žiemoja, neiššunta“, – pastebėjimais dalijasi R. Garuckas.
Ūkininkas Rimantas Garuckas prie Väderstad Tempo sėjamosios
Siekis taupyti paskatino ūkininką investuoti ir į naują 12 vagučių runkelių sėjamąją – 2021 m. pavasarį įsigijo tiksliąją greitaeigę Väderstad Tempo sėjos mašiną.
Su vienu technikos gamintoju nesisaisto
R. Garuckas ūkininkauti pradėjo nuo naudotų „John Deere“ traktorių, nes jų pats atsivežė į Lietuvą iš Olandijos. Vėliau išbandė „New Holland“, „Valtra“, „Claas“, „Fendt“. Dabar turi du Valtra traktorius, vikšrinį Claas, tris Fendt ir Švedijoje pirktą Steiger (dabar gamina kompanija „Case IH“). Beje, visi turi savo padargus ir transporto darbams nenaudojami – grūdams ar runkeliams vežti Rimantas turi tris krovininius automobilius.
Visus traktorius, išskyrus John Deere ir Steiger, ūkininkas įsigijo naujus. „Mano nuomone, traktorius reikėtų pirkti naujus, su garantijomis. Geriau mokėti pinigus bankui už lizingą ir važiuoti normaliu traktoriumi, nei neturėti nei pinigų, nei traktoriaus, tik geležinį paminklą“, – sako R. Garuckas.
Ūkyje naudojamas kratiklinis Fendt kombainas su juostinio tipo pjaunamąja, kad galėtų našiai rapsus iš pradalgių kulti. Beje, rapsų pjovimas į pradalges ir vėliau kūlimas iš jų leidžia sumažinti riziką, kad kruša juos iškuls neprasidėjus javapjūtei. „Anksčiau pasėlius drausdavau, dabar investuoju į technologijas, kad galėčiau išskaidyti riziką“, – atskleidžia ūkininkas.
Vis atranda galimybių taupyti
2021 m. R. Garuckas įsigijo ir išbandė naudotą cukrinių runkelių Varvaet kombainą su kerpės nepjaunančia technologija. „Kai kasu, matau, kad kai kur laukas baltas nuo suskaldytų runkelių, tad mažiausiai 10 proc. jų taip ir lieka laukuose. Kartu lieka ir pinigai, kurių negauni už į cukraus fabriką nenuvežtus šakniavaisius“, – aiškina ūkininkas, kodėl sugalvojo keisti runkelių nuėmimo kombainą. Kerpės nepjaunančioje mašinoje nėra peilių, todėl jų nereikia reguliuoti. Ji nuima tik runkelių lapus, šakniavaisių nesupjausto ir nesuskaldo.
Žaliojo kurso paskatintas Rimantas įsigijo savaeigį Horsch purkštuvą. Jis neabejoja, kad didelė 8 t talpa, 30 m sijos, navigacinis purkštukų valdymas, 3D purkštukai leis kokybiškai ir ekonomiškai naudoti chemijos preparatus.
Siekdamas tiksliau paskleisti skystąsias azoto trąšas (KAS), ūkininkas galvoja pakeisti 3D purkštukus anglų firmos gamybos purškimo įranga – purkštuku, sumontuotu ant specialios juostelės, kurioje kas 10 cm yra skylutės. „Paprastas sprendimas, tačiau apie tai Lietuvoje kol kas niekas nekalba. Aš esu ieškotojas, kuris renkasi ne tai, kas madinga ir populiaru, bet tai, kas naudinga, duoda efektą“, – sako R. Garuckas.
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Metų traktorius 2025“: nuo galingiausio masinės gamybos traktoriaus iki elektrinio
2024-11-11 -
Sodybose traktorius vis dažniau keičia keturračiai
2024-10-29 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)