Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Technika
Piktžoles naikina elektra

Berlynas. Herbicido veikliąją medžiagą dikvatą jau uždraudus ir artėjant, kaip spėjama, glifosato uždraudimui Europoje daugėja pranešimų apie alternatyvius piktžolių naikinimo būdus ir tam kuriamą techniką.

Prekyba dikvatu („Reglone“) bus uždrausta nuo šių metų rugsėjo 4 d., glifosato naudojimo licencija ES baigia galioti 2022 metų gruodžio 15 dieną. Yra abejonių, ar licencija bus pratęsta. Todėl žemės ūkio įrangos gamintojai intensyviai kuria priemones piktžolėms naikinti be herbicidų.

Vokietijos kompanija „Zasso“ kartu su „CNH Industrial“ ir dar keliomis Vokietijos bendrovėmis sudarė komercinį susitarimą dėl piktžolių naikinimo mašinos gamybos. Ši įranga jau išbandyta ir naudojama keliuose ūkiuose Vokietijoje ir Austrijoje. Traktorius, kurio priekyje prikabinama įranga, važiuoja 3-5 km/val. greičiu, mašina siunčia nuo 4 iki 7 tūkst. voltų srovę per piktžoles, taip jas išdžiovindama.

Bioversija m7 2024 11 19

Augalų naikinimas elektra nėra naujiena. Dar praėjusio amžiaus penktajame dešimtmetyje JAV buvo išrastas piktžolių naikinimo elektra aparatas. Ankstesniuose įrengimuose piktžolės buvo veikiamos labai aukšta  įtampa, kuri piktžoles išvirindavo iki sunaikinimo.

Piktžolių naikinimo mašina šiuo metu gali per valandą apdoroti 1,5 ha

„Zasso“ mašina sukurta Brazilijoje. Ji vietoj virimo aukšta temperatūra per trumpą laiką perduoda elektrą tam tikru dažniu, sunaikindama augalų gyslas (ląsteles, perduodančias vandenį ir maistines medžiagas), naudodama iki 7000 voltų elektros įtampą.

Gamintojai pažymi, kad tai unikalus organinis piktžolių naikintojas, nes jis veikia iki augalo šaknų. Įranga efektyviausiai sausose sąlygose, nes per drėgną dirvožemį prarandama itin daug energijos.  Atlikti bandymai Italijoje, kai buvo karšta ir saulėta diena, parodė, kad jau po 10-15 minučių piktžolės buvo nuvytusios, nes skystis pasišalino iš sunaikintų ląstelių.

Traktoriaus gale yra sumontuojama dėžė su mobiliu kintamosios srovės elektros generatoriumi, pajungtu prie traktoriaus darbinio veleno, kuris perduoda galią į aukšto dažnio, aukštos įtampos transformatorius. Tada galia per aukštos įtampos kabelius ir jungtį perduodama įrangai ant priekinės jungties. Priekyje sumontuotos trys eilės mentelių. Teigiamas krūvis yra nukreipiamas per pirmąsias dvi mentelių eiles, kurios liečiasi su žeme. Per trečioje eilėje esančias menteles perduodamas neigiamas krūvis. Mentelės pagamintos iš nerūdijančio metalo.

„CNH Industrial“ regi šios mašinos pritaikymą vynuogynuose ir soduose, kur gamintojai nori sumažinti priklausomybę nuo herbicidų. Šia mašina galėtų susidomėti ir ūkininkaujantys ekologiškai, nes jie turi mažai alternatyvų, išskyrus mechaninius metodus. Bulvių augintojai taip pat greičiausiai susidomės šia technologija, kai nebegalės naudoti dikvato.

Tačiau, kaip ir naudojant bet kurį piktžolių naikinimo būdą, gali kilti problemų. Elektros šokas bulvių pasėliams sausomis sąlygomis gali sukelti fiziologinius gumbų pažeidimus. Dėl saugumo įrengti 25 jutikliai, kurie išjungia mašiną aptikus objektą arčiau nei per 3 metrus.

„CNH Industrial“ šias mašinas parduos prekiniu ženklu „AgXtend“. Į patento apsaugą investuota 1,5 mln. Eur, rašo „Future Farming“. „Zasso“ iki šių metų vasario jau buvo sulaukusi 45 užsakymų.

Šiuo metu naudojamos 1,2 m pločio mašinos. Tokio darbinio pločio įranga kainuoja 140 tūkst. Eur, o 3 m  versija – 190 tūkst. Kuriama ir 6 m modelis. CNH planuoja ir nuomoti šias mašinas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos