Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Technika
Nuo žemės ūkio robotų iki gyvūnus žolėje saugančių jutiklių

Kaunas/Hanoveris. Kas antrus metus Hanoveryje (Vokietija) vykstančios parodos „Agritechnica" laukia viso pasaulio žemės ūkio technikos, įrangos ir technologijų kūrėjai, kaskart nustebinantys vis naujais išradimais bei sprendimais. Šiemet parodos „Agritechnica 2017" nepriklausomų ekspertų komitetui pateikta daugiau kaip 320 inovacijų, iš kurių dvi įvertintos aukso ir 29 sidabro medaliais.

Komiteto pirmininkas Kelno statybinių mašinų ir žemės ūkio inžinerijos instituto profesorius Tilas Meinelis (Till Meinel), apžvelgdamas pagrindines žemės ūkio produktų plėtros ir tobulinimo tendencijas, atkreipia dėmesį į inžinierių išradingumą ir plačias žinias apie šiuolaikinių žemdirbių poreikius.

Bioversija 2024 04 15 m7

Norint kurti naujus gaminius, būtinas nuolatinis inžinierių, mokslininkų ir ūkininkų bendradarbiavimas. Be to, labai svarbus ir tarpdisciplininis darbas komandose - mechanikų inžinierių, fizikų, programinės įrangos specialistų ir pan. Džiugu, kad inovacijų strategiją skatina ir palaiko įmonių vadovybės, nes nauji sprendimai paprastai kuriami ne vienus metus ir reikalauja didelių investicijų", - pastebi T. Meinelis.

Jo teigimu, daug diskusijų tarp komiteto narių sulaukė vienas iš futuristinių sprendimų - mobilių žemės ūkio mašinų - robotų projektas MARS (Mobile Agricultural Robot Swarms). Naujovę pristato AGCO korporacijai priklausanti kompanija „Fendt".

MARS projekto tikslas - panaudoti grupę nedidelių, autonominių mašinų, turinčių elektrinę pavarą, kukurūzų sėjai. Projektinis 6-12 mobilių robotų našumas - 1 ha/val. Vietoje apsisukantis robotas sveria apie 40 kg. Robotai į lauką atvežami specialia priekaba, kuri kartu yra ir robotų pakrovimo stotelė. Operatorius užpildo juos kukurūzų sėkla ir stebi kiekvieno darbą planšetiniame kompiuteryje.

Kukurūzams sėti skirtas robotas MARS sveria apie 40 kg

Projektinis 6-12 mobilių robotų našumas - 1 ha/val.

Atskirą inovacijų grupę sudaro žemės ūkio mašinose diegiamų specialiųjų jutiklių kūrimas ir diegimas. Štai „Pöttinger" vadovaujamas konsorciumas pirmą kartą sukūrė sistemą, kuri, atsižvelgdama į sėklos guoliavietės kokybę, reguliuoja ir žemės dirbimo intensyvumą. Pasak T. Meinelio, tai drąsus žingsnis, nes dirbimas yra viena iš sudėtingiausių žemės ūkio gamybos inžinerijos sričių.

Dėmesys laukiniams gyvūnams

Tai pačiai kompanijai „Pöttinger" prireikė septynerių metų žoliapjovių jutikliniam skydeliui Sensosafe sukurti, siekiant apsaugoti žolėje pasislėpusius gyvūnus. Pjaunant žolę optiniai infraraudonųjų spindulių jutikliai su integruotu šviesos diodų apšvietimu atpažįsta gyvūnus ir siunčia signalą traktoriaus hidraulinei sistemai - žoliapjovė automatiškai patraukiama ir taip išsaugomi gyvūnai. Sistema gali būti naudojama visą dieną, net esant ryškiai saulei, ji taip pat gali nustatyti kitas kliūtis, pavyzdžiui, kurmiarausius. „Jei sistema praktikoje veikia taip, kaip skelbia gamintojai, neabejotinai ji taps gyvūnų gerovei svarbiu sprendimu, nes lig šiol naudoti metodai ne visada veikė tinkamai. Šis projektas labai aiškiai parodo, kaip rimtai žemės ūkio mašinų gamintojai prisiima socialinę atsakomybę", - sako komisijos pirmininkas.

Žoliapjovių jutiklinis skydelis Sensosafe

Socialinį gamintojų požiūrį ir siekį didinti kelių eismo saugumą demonstruoja kompanijos „Claas" sukurta įspėjimo apie stambiagabarites transporto priemones sistema, įvertinta sidabro medaliu. Naujoji sistema realiuoju laiku perduoda kelių eisme dalyvaujančios žemės ūkio technikos ir traktorių telemetrijos duomenis į kitų eismo dalyvių pagalbines bei navigacijos sistemas ir išmaniųjų telefonų programėles. Taip automobilių vairuotojai iš anksto gauna informaciją ir įspėjimus apie jų kelyje esančios žemės ūkio technikos padėtį bei statusą. Be to, ši sistema gali pasiūlyti vairuotojams alternatyvius maršrutus, jei dėl žemės ūkio technikos vienetų skaičiaus, gabaritų arba greičio gali susidaryti spūstys.

Kompanijos „Claas" sukurta įspėjimo apie stambiagabarites transporto priemones sistema įspėja automobilių vairuotojus apie jų kelyje esančios žemės ūkio technikos padėtį bei statusą

Nemažai medaliais apdovanotų inovacijų susiję su elektroninių sistemų tobulinimu, procesų automatizavimu, siekiant optimizuoti mašinų nustatymus, pagerinti tikslumą ir užtikrinti saugumą, taip pat palengvinti operatorių darbą. Puikus to pavyzdys - aukso medaliu įvertintas sekcijinis šiaudų kratytuvo ir hibridinio javų kombaino kuliamosios automatinio valdymo modulis Cemos Auto Threshing, kurį pristato kompanija „Claas".

Aukso medaliu įvertintas sprendimas - šiaudų kratytuvo ir hibridinio javų kombaino kuliamosios automatinio valdymo modulis Cemos Auto Threshing



Elektrinis traktorius

Dar viena kryptis - traktorių ir prie jų prikabintų padargų darbo optimizavimas, šia linkme dirba ne vienas žemės ūkio technikos gamintojas. Pagrindinis dėmesys skiriamas žemės ūkio duomenų rinkimui, saugojimui ir įvertinimui.

Pastaruoju metu daug diskutuojama apie elektrinių pavarų naudojimą žemės ūkio mašinų sektoriuje. Iki šiol rinkoje pasirodė keli komerciniai sprendimai, tačiau šiais metais „Fendt" (korporacija AGCO) pristatė pirmąjį visiškai elektrinį traktorių. Pasak T. Meinelio, ši mašina neabejotinai paskatins naudotojus ir gamintojus toliau kurti idėjas, kaip sumaniai naudoti elektrinius pavaras žemės ūkio mašinose.

Elektrinis specialiosios paskirties traktorius Fendt e100 Vario

Gamintojai taip pat didelį dėmesį skiria tradicinėms mechaninėms ir hidraulinėms sistemoms tobulinti. Vienas iš tokių pavyzdžių - aukso medaliu įvertinta StalkBuster inovacija, kurią pristato „Kemper". Tai mulčiavimo įrenginys, integruotas į pašarų ruošimo kombaino pjaunamąją. Pjaunant kukurūzus, kartu susmulkinama ir kukurūziena, taip išvengiant ražienos suspaudimo, kai ja važiuoja traktoriai su priekabomis. Šis mechaninis procesas - efektyvi kukurūzinių ugniukų (šie kenkėjai pridaro vis daugiau nuostolių) kontrolės priemonė, jiems naikinti nebereikia naudoti cheminių preparatų. Tad sistema yra naudinga aplinkosauginiu ir ekonominiu požiūriu.

Imant kukurūzų derlių, mulčiavimo įrenginys StalkBuster ne tik susmulkina kukurūzieną, bet ir sunaikina stiebuose gyvenančių kukurūzinių ugniukų vikšrus

Su šiomis ir daugeliu kitų žemės ūkio technikos naujovių norintieji galės susipažinti lapkričio 12-18 d. parodoje „Agritechnica" Hanoveryje, kurioje naujausius gaminius ir sprendimus pristatys 2 900 dalyvių iš 52 pasaulio šalių.

MŪ inf., agritechnica.com ir gamintojų nuotr.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos