Kėdainių r. Vakar ūkininko Dainiaus Sabulio laukuose Kėdainių r. bendrovė „Dojus Agro" pristatė tradicinio, minimalaus ir juostinio žemės dirbimo bei sėjos technologijas ir joms skirtas įmonės atstovaujamų gamintojų naujas mašinas. Be mūsų šalyje gerai žinomų gamintojų „Kuhn" ir „Kӧckerling" mašinų, pirmą kartą demonstruota ir anglų gamintojo „Claydon" juostinė sėjamoji.
Pasak „Dojaus Agro" produktų vadovo Dangio Valaičio, kompanijos „Claydon" gaminamų sėjamųjų esminė konstrukcijos dalis - patentuota dviejų noragėlių siaurajuosčio žemės dirbimo sistema. „Pagrindinė technologijos mintis - drėgmę nudrenuoti į žemesnius sluoksnius, tam skirtas pirmasis kapiliarinį kanalą darantis sėjamosios noragas. Išsėjimo noragas paruošia idealią guoliavietę - sėkla padedama ant tvirto pagrindo, o užklojama minkštu puriu žemės sluoksniu. Tam skirtas trečias technologiškai svarbus elementas - lopetėlės", - sėjamosios konstrukciją pristatė D. Valaitis.
Naująją technologiją ir konstrukcinius juostinės sėjamosios sprendimus pristatė Dangis Valaitis (kairėje) ir gamyklos savininkas Džefas Klaidonas
Jo teigimu, dirvožemis tarp juostų nejudinamas, ten išlieka tvirtas pagrindas, todėl patogu važiuoti su kitomis darbus lauke atliekančiomis mašinomis, be to, nejudintame sluoksnyje išlieka didžiausia sliekų koncentracija. Prikabinamos juostinės sėjamosios gali būti 3, 4, 4,8, 6 ir 8 m, pakabinamos - iki 6 m darbinio pločio.
Lauko dienoje pristatyta Claydon Hybrid T4 sėjamoji sukomplektuota su trąšų įterpimo įranga. Pasak D. Valaičio, atsižvelgiant į darbo sąlygas ir metų laiką, trąšas galima įterpti dvejopai: sumaišant su žemėmis ir įterpiant virš sėklos (dažniausiai naudojama rudenį) arba po sėkla (taip įterpiama pavasarį), įterpimo įrangą tvirtinant prie priekinio norago.
Naujovė mūsų šalyje - juostinė sėjamoji Claydon Hybrid T4 su trąšų įterpimo įranga
Gamyklos savininkas Džefas Klaidonas (Jeff Claydon), kuris taip pat yra 350 ha ūkio Sofolko grafystėje šeimininkas, pasakojo, kad kurti tokio tipo mašiną prieš 15 m. paskatino didelės investicijos į jo valdomą ypač molingą žemę ir mažas augintų javų derlingumas. Pasak jo, ūkyje pradėjus naudoti juostinę sėjamąją, pavyko sumažinti darbo sąnaudas ir gerokai padidinti derlingumą. Dž. Klaidono teigimu, tai patvirtina ir nuolat atliekami bandymai ir tyrimai.
„Renkantis tradicinį žemės dirbimą, vienam hektarui paruošti sugaištama apie 2 val. ir tam išleidžiama apie 180 eurų. Žemei dirbti renkantis minimalaus dirbimo technologiją, hektarui paruošti reikia 42 min. ir 138 eurų. Naudojant Claydon sistemą, visi darbai atliekami per 26 min. ir sunaudojama tik trečdalis sumos, reikalingos tradicinėje technologijoje (apie 63 Eur/ha). Vadinasi, žemę išdirbti ir pasėti galima beveik 4 kartus greičiau ir trečdaliu pigiau", - skaičius pateikia gamyklos savininkas. Be to, jo teigimu, dėl padaugėjusios sliekų koncentracijos gerėja dirvožemio struktūra ir kartu gerokai padidėja javų derlingumas.
Ūkininkams smalsu, ar tikrai sėkla padėta ant tvirto pagrindo ir užklota minkštu žemės sluoksniu. Panevėžio r. ūkininkas Valdas Vaičiulis (tupi kairėje) neslėpė, kad tokios konstrukcijos mašiną matė pirmą kartą, nors sėjimo tiesiai į ražieną galimybėmis domisi jau seniai
Jis pripažįsta, kad juostinei sėjamajai tam tikras iššūkis yra didelis šiaudų kiekis dirvoje. Šiai problemai spręsti įmonė „Claydon" sukūrė gana paprastos konstrukcijos vibruojančių virbų akėčias. Kad tolygiai būtų paskleisti šiaudai ir geriau sudygtų pabiros, jomis reikia lauku važiuoti iš karto po kombaino. Pasak D. Valaičio, darbų našumą didina tai, kad dirbant šiomis akėčiomis lauku galima važiuoti nuo 20 iki 25 km/val. greičiu, o galulaukėse jų nereikia pakelti. Technologiškai su tomis pačiomis akėčiomis antrą kartą lauku važiuojama po 10 dienų ir iš karto galima sėti juostine sėjamąja.
Norint gauti maksimalią naudą, vibruojančių virbų Claydon akėčias geriausia naudoti iš karto po kombaino
Minimaliam dirbimui - vokiečių gamintojo mašinos
Minimalaus žemės dirbimo technologija besidomintys ūkininkai buvo supažindinti su tik šiai technologijai skirtas mašinas gaminančios Vokietijos įmonės „Kӧckerling" technikos naujovėmis. Lauko dienoje demonstruotas arimui lyginti ir ražienai antrą kartą skusti skirtas kultivatorius Allrounder-profile, noraginis 4 eilių skutiklis Quadro ir Vario skutiklis. Pasak vadybininko Mantvydo Bauro, Kӧckerling Vario skutiklis - unikali mašina, neturinti analogų rinkoje, nes turi 8 eiles noragų, kurie idealiai įterpia šiaudus ir susmulkina grumstus. Šiuo skutikliu galima dirbti iki 20 cm gyliu, gamintojas siūlo nuo 3 iki 7,5 m darbinio pločio šio tipo mašinas.
Mantvydas Bauras atkreipė ūkininkų dėmesį į STS tipo U formos tankinimo volą - tai prieš 20 m. „Kӧckerling" sukurta sistema, kurią dabar kopijuoja daugelis žemės ūkio technikos gamintojų
Visos trys demonstruotos Kӧckerling mašinos sukomplektuotos su U formos STS tankinimo volais. „Volai prisikaupia žemių, kurios pasunkina patį volą 15 proc., ir taip užtikrinamas geras tankinimas bet kokiomis sąlygomis. Be to, volas ilgaamžis, nes metalas tiesiogiai neliečia dirbamos žemės. Šio tipo volus firma užpatentavo prieš 20 m. Dabar patentas nustojo galioti, tad tokį pat sprendimą pradėjo siūlyti ir kiti gamintojai", - sakė vadybininkas. Jo teigimu, išskirtinės šio gamintojo mašinos ir tuo, kad yra gaminamos iš vientiso metalo.
Aštuonias noragų eiles turinčiu skutikliu Vario galima dirbti iki 20 cm gyliu
Beje, ir kultivatorius Allrounder-profile, ir skutiklis Vario - demonstracinės mašinos, kurias norintieji ūkininkai gali išbandyti ir savo ūkiuose.
Mechaninės sėjamosios prototipas bandomas ir mūsų laukuose
Tradicinei žemės dirbimo technologijai bendrovė „Dojus Agro" siūlo prancūzų firmos „Kuhn" plūgus, tačiau įmonė gamina ir minimaliai žemės dirbimo ir sėjos technologijai tinkamas mašinas, viena jų - demonstracinis kultivatoriaus Prolander 6000 modelis.
„Kuhn" produktų grupės vadovas Evaldas Badauskas atkreipė ūkininkų dėmesį į 5 korpusų Vari-Master plūgą, pabrėždamas, kad visas dylančias dalis įmonė gamina pati. Jo teigimu, išskirtinės yra verstuvės, nes pagamintos iš trijų skirtingo storio sluoksnių metalo - tai užtikrina verstuvės elastingumą ir ilgesnį dilimo laiką. Gamintojas siūlo nuo 3 iki 13 korpusų prikabinamus ir iki 7 korpusų pakabinamus plūgus.
Naujiena įmonės asortimente - mechaninė Espro 4000 R sėjamoji su trąšų įterpimo įranga. Lauko dienoje pristatytas sėjamosios prototipas, šių mašinų serijinė gamyba prasidės tik 2018 m. Pasak E. Badausko, šia sėjamąja Lietuvoje apsėta apie 1 500 ha įvairiausių žemės ūkio augalų - nuo kviečių, pupų, žirnių iki rapsų ir įvairių žolių. Jo teigimu, sėjamoji Lietuvoje bandoma jau dvejus metus, naujausias patobulinimas - vietoj priekyje buvusių ratų sumontuota lyginimo lenta. Sėjamoji komplektuojama su 5 500 l bunkeriu, kuris padalintas į dvi dalis: 70 proc. bunkerio skirta sėklai, 30 proc. - trąšoms. Beje, vietoj trąšų galima pilti ir išsėti tarpinę kultūrą.
Mechaninė sėjamoji su trąšų įterpimo įranga - naujovė „Kuhn" asortimente. Šis modelis bandomas ir mūsų šalies laukuose, jo gamyba bus pradėta tik kitais metais
„Tai universali sėjamoji, nes gali sėti tiesiai į ražieną, po arimo ar minimalaus dirbimo. Be to, patentuota dozavimo sistema leidžia sėti ir smulkias, ir stambias sėklas - nieko keisti nereikia, tik nureguliuoti tarpelį", - mašinos privalumus vardijo specialistas.
Mėgsta eksperimentuoti ir ieško būdų savikainai mažinti
Kėdainiškis ūkininkas Dainius Sabulis, per 500 ha žemės dirbantis su broliu Gediminu, neslėpė, kad naudoja ir plūgą, ir minimalaus žemės dirbimo mašinas, o daugumą ūkio technikos yra įsigiję iš bendrovės „Dojus Agro". „Mėgstame eksperimentuoti, o ši įmonė duoda naują techniką išbandyti. Turime Kuhn Venta sėjamąją su freza. Šiemet demonstruojama Kuhn sėjamąja pasėjome beveik 70 ha rapsų. Rezultatus matysime pavasarį", - sakė ūkininkas.
Broliai Sabuliai augina rapsus, kviečius, žirnius, cukrinius runkelius - visoms kultūroms skiria maždaug po vienodą plotą, stengdamiesi išlaikyti sėjomainą. Dar vienas šiųmetis eksperimentas - sėti runkelius į minimaliai įdirbtą dirvą. „Nemažai sutaupėme žemės dirbimo išlaidų, o svarbiausia, kad ir artame, ir minimaliai dirbtame lauke augantys runkeliai atrodo gerai", - tikino D. Sabulis.
Pasak Dainiaus Sabulio, norint išgyventi ir konkuruoti su kitais, tenka daug galvoti ir nebijoti eksperimentuoti
Minimalaus žemės dirbimo technologiją Sabuliai planuoja ūkyje naudoti plačiau, tam norėtų įsigyti ir Kӧckerling Allrounder kultivatorių. „Svarbu, kad į lauką kuo mažiau kartų reikėtų važiuoti, kad žemė būtų dirbama kiek įmanoma ekonomiškiau. Būtina mažinti produkcijos savikainą. Sutinku, Kӧckerling technika brangesnė, tačiau pats buvau gamykloje, mačiau kaip ji gaminama - savo patikimumu ji neturi analogų", - įsitikinęs ūkininkas, jau ne vienus metus dirbantis su šio gamintojo padargu.
Didelį dėmesį ūkininkai skiria dirvožemiui. Pasak Dainiaus, nemažai pinigų sutaupė dirvožemio tyrimai. „Tyrimai gana greitai atsiperka, nes tiksliai žinai, ko kuriai žemei reikia. Kai kada visai ne su trąšomis į laukus reikia važiuoti", - pabrėžė D. Sabulis, dirvožemiui gerinti naudojantis biologinius preparatus.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Metų traktorius 2025“: nuo galingiausio masinės gamybos traktoriaus iki elektrinio
2024-11-11 -
Sodybose traktorius vis dažniau keičia keturračiai
2024-10-29 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)