Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Technika
Laiką ir pinigus taupanti žemės dirbimo technologija

Njumarketas(Anglija)/Saverne(Prancūzija)/Kaunas. Juostinė žemdirbystė – technologija, užimanti tarpinę padėtį tarp tradicinės sistemos ir tiesioginės sėjos į ražieną, – įgauna vis didesnį populiarumą. Vis daugiau mašinas gaminančių kompanijų tyrinėja šią neariamosios žemdirbystės technologiją ir kuria jai pritaikytą techniką. Naujos žemės dirbimo sistemos galimybės tiriamos ir Lietuvoje.

Aleksandro Stulginskio universitete (ASU) įrengtų bandymų rezultatai paaiškės ne anksčiau kaip po trejų metų. „Tai naujovė, kuri turi nemažai privalumų. Ši technologija Lietuvoje turi perspektyvų“, – neabejoja ASU Žemės ūkio inžinerijos ir saugos instituto profesorius Egidijus Šarauskis.

Pasak jo, kai kuriuose Lietuvos ūkiuose sėjama tiesiai į ražieną, tačiau tai ne visada pasiteisina, o tradicinė žemdirbystė – energijai imlus, daug sąnaudų reikalaujantis žemės dirbimo būdas. Taikant siaurajuostę žemdirbystę, žemė įdirbama juostomis ir sėklos įterpiamos į įdirbtus ruožus. Kai kurios juostinės sėjamosios kartu su sėklomis įterpia ir trąšas. Ši technologija sujungia tradicinės ir ražieninės sėjos pranašumus.

Bioversija m7 2024 11 19

Vadinamoji Striptill technologija susiformavo bandant išspręsti tiesioginės sėjos problemas: kaip pašalinti augalų liekanas, kad jos netrukdytų įterpti sėklą į neįdirbtą dirvą, kaip sušildyti dirvos paviršių ir kt. Ši technologija priskiriama prie tiksliosios žemdirbystės sistemų, nes dirva įdirbama juostomis, t. y. tam tikrame ruože, kuriame įsėjama sėkla.

Kol kas daugiausia toks sėjos būdas taikomas kukurūzų ir cukrinių runkelių sėjai, tačiau jau nemažai kompanijų šią technologiją išbandė ir rapsams bei kviečiams sėti.

Patirtis – 11 metų

Nemažą siaurajuostės sėjos mašinų gamybos ir pritaikymo patirtį turi ūkininko įkurta Anglijos kompanija „Claydon“. Jos savininkas Džefas Kleidonas (Jeff Claydon) 2002 m. sukūrė juostinę sėjamąją pirmiausia tam, kad sumažėtų laiko ir energijos sąnaudos žemei įdirbti ir sėkloms pasėti. Šiandieniniai rezultatai džiugina ir mašinos kūrėją, ir Anglijos žemdirbius. D. Kleidono nuomone, toks sėjos būdas ypač tinkamas Anglijos ir Šiaurės Europos klimatui.

Remiantis pastarųjų penkerių metų, bendradarbiaujant su kompanija „Saaten Union“, atliktų bandymų rezultatais, kviečių, sėtų Claydon sėjamosiomis derlingumas buvo per 20 proc. didesnis, palyginti su augintų tradiciškai įdirbtose plotuose. Vidutinis 31 laukelio bandyminių kviečių derlingumas siekė 9,23 t/ha, t. y. 1,94 t/ha daugiau negu augintų artuose laukeliuose. Taip pat gauti 15 proc. didesni rapsų derliai.

Kompanijos „Claydon“ gaminamų sėjamųjų esminė konstrukcijos dalis – patentuota dviejų noragėlių siaurajuosčio žemės dirbimo sistema. Įmonė gamina trijų modelių sėjamąsias Claydon Hybrid Drill, Claydon SRDrill ir Claydon V Rape Drill. Populiariausia ir paklausiausias iš jų – Hybrid, kuri skirta įvairaus tipo dirvožemiams. Po praėjusių metų itin drėgno rudens Hybrid sėjamosioms sukurta Twin-Tine Wet Weather įranga, suteikianti mašinai didesnio universalumo ir leidžianti dirbti net ir drėgnomis sąlygomis. Modelis SR pritaikytas dirbti akmenuotose dirvose, o naujoji V Rape sėjamoji skirta rapsams sėti. Dirvos gali būti įdirbamos iki 18 cm gyliu, tačiau, priklausomai nuo sėjamų augalų, paprastai nustatomas 7–15 cm, gylis.


Populiariausia kompanijos „Claydon“ sėjamoji – Hybrid

Kleidonų ūkio istorija siekia 1900 metus. Dabar ūkininkauja trečioji karta. Šiandieniniai Kleidonai nearia laukų daugiau kaip dešimt metų. Su savo išrastomis sėjamosiomis jie per valandą pasėja 4 ha, per 10 dienų (po 12 darbo valandų) – 480 ha plotą. Pasak J. Kleidono, derliai 10 proc. didesni, palyginti su ariamosios žemdirbystės sistema, o išlaidos – trečdaliu mažesnės.

Juostinis dirvos dirbimas irgi taupo išlaidas

Siaurajuostis kultivavimas labiau ištyrinėtas negu siaurajuostė sėja. Apskaičiuota, kad juostomis įdirbamos dirvos plotas sumažėja 80 proc., t. y. tereikia įdirbti tik 20 proc. Prieš daugiau kaip trejus metus Prancūzijos kompanija „Kuhn“, viena iš pirmųjų, pradėjo gaminti juostomis dirvą kultivuojančius kultivatorius Striger, kuriais gali būti įdirbamos kukurūzams, cukriniams runkeliams, rapsams ir kitoms tarpueilinėms kultūroms skirtos dirvos.

Įmonė teikia prioritetą juostiniam kultivavimui ir sėjai atskirai sėjamosiomis, nes molingoje dirvoje sėti juostine sėjamąja su pirminio žemės dirbimo elementais pavasarį neįmanoma. Be to, kai kuriais atvejais sėklos įterpiamos per giliai, augalai sunkiai sudygsta. Juostomis įdirbtos dirvos ruožai pavasarį greičiau įšyla, tai pagreitina sėklų dygimą. Be to, geriau išlaikoma drėgmė, lietaus vanduo greičiau sugeriamas. Kaip privalumas, įvardijamas ir dirvos supurenimas, nesuardant dirvos pado. Be to, išsaugomos dirvos paviršiuje esančios organinės medžiagos. Taip pat taupomas darbo laikas bei degalai.

Juostinis kultivatorius Kuhn Striger šiemet išbandytas ir Lietuvoje

Kunh Striger kultivatorius šį pavasarį buvo pademonstruotas 9 Lietuvos ūkiuose. Pasak kompanijai atstovaujančios įmonės „DOJUS agro“ vadybininko Edmundo Stankevičiaus, juostomis įdirbtuose laukuose buvo pasėti kukurūzai ir rapsai. Kuhn Striger kultivatoriai purena iki 30 cm gylio. Jei reikia, 5 cm giliau už įdirbimo gylį gali įterpti ir trąšas. Paskui į supurentas juostas sėjamos sėklos, o tarpueiliai lieka neįdirbti.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.