Vašingtonas. Amerikos mokslininkų tyrimas atskleidžia, kodėl, nepaisant tiksliojo ūkininkavimo naudos, dalis ūkininkų šios praktikos savo ūkiuose nediegia.
Tikslųjį ūkininkavimą taiko gana daug pasaulio ūkių. Tie, kurie išmoko sumaniai naudotis tiksliojo ūkininkavimo priemonėmis, gali skaičiais iliustruoti, kaip jos padeda taupyti išteklius ir gauti didesnį derlių.
Pietų Dakotos universiteto (JAV) prof. Tong‘as Wang‘as pastaruosius 4 metus tiria tiksliojo ūkininkavimo technologijų naudojimą, siekdamas nustatyti priežastis, kurios paskatina ūkininkus taikyti šią praktiką ar, priešingai, atgraso nuo jos. Tyrimas apėmė 1 119 ūkių. Tyrimo rezultatus skelbia Tarptautinės ekologinės ekonomikos draugijos (ISEE) žurnalas „Ecological Economics“.
Svarbiausios išvados, kurias padarė mokslininkai, yra šios:
- dauguma (apie 60 proc.) ūkininkų, kurie susilaiko nuo tiksliojo ūkininkavimo, nežino, kokį pelną jis gali atnešti;
- maždaug du trečdaliai ūkininkų nurodė, kad ūkių pelningumas išaugo mažiausiai 5 proc., kai jie pradėjo kintama norma tręšti (nurodė 72 proc. ūkių), sėti (68 proc.) ir taikyti automatinį sekcijų valdymą (66 proc.);
- tiksliojo ūkininkavimo nauda didėja laikui bėgant.
Žemės ūkis 4.0 – tai technologijų įvairovė
Tyrimo autoriai skirsto technologijas į kelias kategorijas. Georeferencijos technologijos susietos su pasauline padėties nustatymo sistema (GPS) ar pasauline navigacijos palydovine sistema (GNSS), kurios naudojamos orientavimui, darbo automatizavimui ir mašinų valdymui bei kontrolei. Jų taikymas leidžia išvengti „persidengimų“, todėl trumpėja darbų laikas ir sąnaudos.
Svarbus tiksliojo ūkininkavimo elementas yra duomenų technologijos (naudojamos taikomuosiuose ir diagnostiniuose įrankiuose, įskaitant jutiklius, palydovinius vaizdus, dronus ir pasėlių stebėseną), kurioms įvaldyti ir efektyviai naudoti reikia papildomų įgūdžių ar mokymų.
Kintamos normos technologijos leidžia individualiai valdyti kiekvieną lauko dalį, remiantis sukauptais duomenimis. Toks prisitaikymas prie auginamų pasėlių atneša naudos ir aplinkai, pavyzdžiui, tręšimas kintama norma padeda sumažinti nitratų lygį gruntiniame vandenyje.
Tiksliajam ūkininkavimui reikia laiko
Technologijos pritaikymo sąlygos skiriasi priklausomai nuo kategorijos. Daugelis jų greitai įdiegiamos ar pritaikomos, tačiau ne visada išnaudojamos efektyviai: kai kurie ūkininkai, naudojantys diagnostikos priemones, išnaudoja tik dalį sukauptų duomenų, kurie padeda priimti sprendimus. Be to, išmokti įvaldyti tiksliojo ūkininkavimo įrankius reikia laiko, o kai kurių iš jų sudėtingumas nulemia ribotą taikymą.
Svarbiausia tyrimo išvada – ūkininkų sprendimai taikyti tikslųjį ūkininkavimą ir investuoti priklauso nuo ūkio pelningumo suvokimo. Netikrumas dėl investicijų grąžos, kurį papildo didelės sąnaudos ir susirūpinimas dėl naujų metodų veiksmingumo, yra veiksnys, kuris gali trukdyti ūkininkams taikyti tiksliojo ūkininkavimo praktiką.
Dažniausiai naudojamos tiksliojo ūkininkavimo technologijos, apimančios automatinį valdymą ir orientavimą (nukreipimą), priskiriamos georeferencijos technologijų kategorijai. Kita dažniausiai naudojama technologija – palydovinės nuotraukos (ja naudojosi beveik 60 proc. visų ūkininkų). Dronus naudojo 26 proc. tiriamų ūkių.
Be rentabilumo, ūkininkai mato tiksliojo ūkininkavimo naudą automatizuojant darbus (šitai leidžia pasiekti georeferencinės technologijos). Automatinės valdymo ir nukreipimo sistemos padeda ūkininkams efektyviau ir tiksliau judėti lauke norimomis vėžėmis.
Nors pelnas yra svarbiausias veiksnys, į kurį atsižvelgiama prieš pradedant taikyti naują technologiją, dauguma ūkininkų, kurie nusprendė netaikyti tiksliojo ūkininkavimo technologijų, neįsivaizdavo, kaip pasikeis jų pelnas jas pritaikius.
Žinių trūkumas stabdo tiksliojo ūkininkavimo plėtrą
Diegti naujas technologijas ūkininkams padėtų ne tik finansinė parama, bet ir tiesioginis kontaktas su tais žemdirbiais, kurie turi ilgesnę tiksliojo ūkininkavimo patirtį.
Tyrimo autoriai akcentuoja, kad ekonominės žinios apie tiksliojo ūkininkavimo įgyvendinimą yra svarbios ir norint skleisti šią praktiką ūkiuose - ūkininkai turi matyti ir suvokti tiksliojo ūkininkavimo naudą.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Atidaryta mechaninės pasėlių priežiūros mašinų gamykla
2024-10-14 -
Lenktynės dėl didžiausio žemės ūkio drono
2024-10-11 -
Parodos EIMA inovacijų apdovanojimai: nuo genėjimo žirklių iki išskirtinių traktorių sistemų
2024-10-10
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)