Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Technika
Griškabūdžio bendrovėje - žolės pjovimo metas

Šakiai. Kiekviename pieno ūkyje pašarų ruošimo periodas yra įtemptas metas, kai darbo sėkmę ir spartą lemia ne tik geri orai, iki smulkmenų apgalvotas darbų organizavimas, bet ir naši, patikimai dirbanti technika. Griškabūdžio žemės ūkio bendrovėje žoliapjūtė prasidėjo pirmadienį.

Griškabūdžio ŽŪB šiuo metu laikoma 900 melžiamų karvių, tad pašarų kiekiai susidaro didžiuliai. Vien šienainio numatyta paruošti 800 tonų. Žolės dorojimas prasidėjo paskutinę gegužės savaitę – tai įprastas pirmosios pjūties terminas ūkyje. Laukuose dirba 3 pjaunamosios, 2 vartytuvai ir 3 grėbliai, iš kurių vienas – naujasis Elho V-Twin 950 Super.

Kaip pastebi Griškabūdžio bendrovės vadovas Petras Puskunigis, šis 9,5 m darbinio pločio grėblys darbo sparta lenkia kartu sudėjus kitus du 6 m pločio ūkyje dirbančius grėblius, o dėl savo ypatingos konstrukcijos pradalges sugrėbia itin kokybiškai.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Daug metų dirbu, bet tokia grėblio konstrukcija man nematyta ir atrodo labai patikimai. Visi žinome, kad šienavimo padargai – tiek vartytuvai, tiek grėbliai – yra itin jautrūs kliuviniams. Dėl gamtinių sąlygų ne visada pavyksta padaryti idealiai lygų lauką - atsiranda įvairių kliūčių. Grėblyje Elho V-Twin 950 Super įdiegti nauji netradiciniai sprendimai leidžia visų kliūčių išvengti, ir tai daro labai gerą įspūdį. Džiaugiuosi, kad pirmi galime šį grėblį išbandyti“, - sako P. Puskunigis.

Jis paaiškina, kad apie grėblio darbo kokybę kone geriausiai galima spręsti pagal paskui jį einančio smulkintuvo darbą. Būna, kad grėbliai susuka žolės masę tarsi virvę, kuri paskui „dusina“ techniką, o šis Elho grėblys suformuoja labai lengvai paimamą, purią, lygią pradalgę.

Suomiškas Elho V-Twin 950 Super grėblys žolę sugrėbia į lengvai paimamas, švarias, lygias pradalges

„Smulkintuvas, kuris surenka žolės masę ir pakrauna į priekabas, yra svarbus atskaitos taškas vertinant grėblį. Smulkintuvo operatorius iš karto jaučia grėblio darbo ir žolės kokybę. Kokybiškas žolės masės sugrėbimas – ne kuokštais, o tolygiai – tikrai labai didina darbo našumą. Jau pačią pirmą dieną, kai pradėjome dirbti su Elho V-Twin 950 Super, iš karto smulkintuvo operatorius pagyrė, kad šis grėblys suformuoja tolygų, be jokių kuokštų barą“, - patikina P. Puskunigis ir priduria, kad Suomijos „Elho OY“ gamintojo patikimumu jis neabejoja, mat bendrovė jau ne vienus metus naudoja šio gamintojo šienapjoves.

Viskas prasideda nuo mokslo

„Per sezoną pjauname 3-4 žoles, o olandai, pavyzdžiui, ima net šešias. Pjovimo skaičius priklauso nuo žolių rūšies ir nuo klimato sąlygų. Manau, Lietuva jau turi galimybę pjauti penkias žoles. Judame ta kryptimi, pradėjome dirbti su VDU Žemės ūkio akademijos mokslininkais. Be mokslo šioje vietoje negalima išsiversti. Neįvertindami Lietuvos mokslo potencialo ir leisdami jam nykti, darome didžiulę žalą šalies žemės ūkiui“, - pastebi P. Puskunigis. Jo įsitikinimu, pačios sėkmingiausios, stipriausias ekonomikas turinčios šalys vadovaujasi būtent mokslininkų sukurtomis technologijomis ir rekomendacijomis.

„Inžinerinis išsilavinimas diktuoja reiklų požiūrį į techniką“, - tokio principo laikosi Griškabūdžio ŽŪB vadovas Petras Puskunigis (nuotraukoje kairėje) ir bendrovės „Rovaltra“ generalinis direktorius Romualdas Trainaitis

„Lygiai tą patį galiu pasakyti ir apie žemės ūkio technika prekiaujančių įmonių veiklą. Ten, kur atstovai yra su mokslo bagažu ir vadovaujasi mokslo rekomendacijomis, siūloma kokybiška technika. Daug metų pažįstu „Rovaltros“ vadovą Romualdą Trainaitį ir žinau, kad jis moka pasirinkti patikimus gamintojus. Iš pirmo žvilgsnio gal ir sunku įvertinti, kad ta technika kažkuo ypatinga, bet kai susiduri su remontu, ilgaamžiškumu, patikimumu, supranti tikrąją vertę. Patikimumas šiais laikais itin svarbu, o pasiekti technikos išbaigtumą gamintojams reikia daug metų darbo ir bandymų“, - sako P. Puskunigis.

Ieškoma tinkamiausių žolių mišinių

Žolė dorojama tada, kai truputį apdžiūsta – teoriškai masėje turi būti 30 proc. sausųjų medžiagų, tačiau gamybinėmis sąlygomis labai sunku, o gal net ir neįmanoma „pagauti“ idealią žolės būklę. Todėl labai svarbu optimaliai organizuoti darbus – sekti orų prognozes ir pagal jas kuo tiksliau apskaičiuoti, kokį žolynų plotą tą dieną nupjauti. Jei sudedama per šlapia žolė, šienainis užrūgštėja, o jei per sausa – supelija.

Šienainis ruošiamas iš 200 ha žolynų ploto, vien iš pirmosios žolės planuojama paruošti 4 tūkst. tonų aukštos kokybės šienainio

Nupjautos žolės džiūvimo sparta labai priklauso nuo to, kokios oro sąlygos, ar tai pirma žolė, ar antra, ar trečia, pirmametis žolynas ar jau penkiametis, kokios žolių rūšys miksuotos, galų gale net kokio drėgnumo pjovimo metu yra žemė. Kai saulėta ir vėjuota, svarbu negaišti nė minutės, nes labai greitai ateina tas momentas, kai žolė būna per sausa. Tokiu atveju galima mažinti pjausnio ilgį ir iš karto maišyti su drėgnesne žole.

„Kartu su Žemės ūkio akademijos mokslininkais ieškome tokių žolių mišinių, kurie duotų gausų ne tik pirmos žolės derlių, bet ir kitus“, - sako Griškabūdžio ŽŪB vyriausiasis agronomas Viktoras Šnipas

Pašarų gamybos vadovo darbas reikalauja labai daug įgūdžių, geros orientacijos, pastabumo ir gebėjimo sklandžiai organizuoti visus darbus. Griškabūdžio ŽŪB pašarų gamybai patikėta vadovauti vyriausiajam agronomui Viktorui Šnipui.

Patyręs specialistas V. Šnipas pabrėžia, kad norint gauti kokybišką pašarą, pirmiausia reikia žiūrėti, kokia žolės masės drėgmė. Ir čia pat pademonstruoja, kaip tai daroma: pluoštas žolių rankomis smarkiai „gręžiamas“ sukant į skirtingas puses – jei nesisunkia vanduo, reiškia žolė yra tinkama šienainio gamybai.

Jei žolė apdžiūvusi tiek, kad stipriai sukant nesisunkia vanduo – ji tinkama šienainio gamybai

„Kas penkerius metus atnaujiname žolynus. Vienaip reikia elgtis su pirmų metų žole ir visai kitaip - su penktų. Šiame lauke jau penktų metų žolė, bet šiemet jos tiek, kiek kituose laukuose būna tik pirmais metais“, - puikiu šiemetiniu žolės derliumi patenkintas V. Šnipas. Pernai pirma žolė irgi buvo palyginti gera, bet tolesniems pjovimams dėl sausros faktiškai nebeužaugo reikalinga masė.

„Bendradarbiaudami su ŽŪA mokslininkais, siekiame auginti dar produktyvesnius žolynus. Žolių mišiniai sudaromi pagal dirvos tyrimų rezultatus: parenkami tokie augalai, kurie geriausiai augtų tam tikroje dirvoje, į vieną mišinį dedame iki 10 skirtingų žolių rūšių. Šienainiui ruošti pjauname apie 200 ha plotą, padarome apie 5-6 tūkst. tonų šienainio. Dabar ūkyje gyvulių daugėja, ir iš vyriausios zootechnikės gavome užsakymą paruošti iki 8 tūkst. tonų šienainio. Ar pavyks tą užsakymą įvykdyti, priklausys nuo šio sezono orų sąlygų“, - svarsto V. Šnipas.

Jis skaičiuoja, kad iš pirmos žolės turėtų pavykti paruošti 4 tūkst. tonų šienainio. Tai realu – iš hektaro įmanoma gauti po 20 tonų jau reikalingos drėgmės šienainio. Pirmų metų žolyno derlingumas gali būti ir didesnis, nes pirmais metais paprastai būna gausiausias žolių derlius.

Darbas efektyvesnis, o pašaras kokybiškesnis

Grėblį Elho V-Twin 950 Super šiemet Lietuvos rinkai pristatančios bendrovės „Rovaltra“ pardavimų direktorius Justas Lukštas pabrėžia, kad viena svarbiausių šių Suomijoje gaminamų grėblių savybė yra tai, jog jie apsaugo pašarą nuo taršos ir užtikrina jo kokybę. „Grėbiant pašarą, jis pakeliamas ir metamas, todėl į pradalgę nepatenka akmenys. Taip pat tai sumažina ir technikos sugadinimo riziką“, - paaiškina J. Lukštas.

ElhoV-Twin 950 Super grėblys yra 9,5 m darbinio pločio ir jau standartiškai turi Hydro Balance amortizaciją, kuri užtikrina tolygų paviršiaus kopijavimą. Dvigubi rotoriai pakelia nupjautos ir apdžiūvusios žolės masę ir sustumia ją į vidurį, dėl to pašaro kokybė išlieka labai aukšta. Pradalgės plotis gali būti keičiamas pagal kitų padargų techninius parametrus.

Mašina lengvai susilanksto į transportavimo padėtį, kurioje užima vos 2,4 m plotį

Šio modelio grėblys gali būti pasukamas tiek į kairę, tiek į dešinę traktoriaus pusę. Taip pat galima dirbti tik su vienu rotoriumi, o kitą laikyti pakeltą aukštyn. Reguliuojamas darbinis plotis leidžia mašiną idealiai pritaikyti dirbant nelygiuose laukuose. Dantyti rotoriai sukonstruoti taip, kad visada paliktų pradalgę purią ir švarią - tai užtikrina saugų kitų padargų veikimą.

Elho“ gamykla yra įdiegusi itin aukštus gamybos standartus, todėl čia pagaminta technika dirba patikimai ir tarnauja ilgai, o produkcija eksportuojama į daugiau kaip 30 pasaulio šalių.

Akivaizdus ilgaamžiškumo įrodymas: šis prieš ketvirtį amžiaus Griškabūdžio ŽŪB įsigytas suomiškas Valtra traktorius iki šiol šauniai kruta gyvulininkystės padalinyje

Griškabūdžio bendrovė planuoja karvių bandą didinti dar trimis šimtais - iki 1200. Šiuo metu kasdien bendrovė parduoda 29 t pieno. Vidutinis metinis primilžis iš karvės siekia 12 tonų. Tokiam aukštam produktyvumui užtikrinti būtini kokybiški pašarai, todėl nuspręsta investuoti į naujas tranšėjas (dvi kukurūzų silosui ir vieną grūdainiui) bei automatizuoto šėrimo stoginę.

P. Puskunigis paaiškina, kad visi šėrimo darbai bus visiškai automatizuoti ir valdomi nuotoliniu būdu. „Žmogiškasis faktorius bus visiškai eliminuotas. Vagonėlis oro keliu judės po fermą, išdalydamas naujus pašarus ir kartu arčiau pristumdamas senus. Taip pat duos garsinį signalą, raginantį karves ateiti paėsti“, - jau pradėtais įgyvendinti ateities planais pasidalija P. Puskunigis ir priduria, kad pašarai miksuojami iš daugiau kaip 20 skirtingų ingredientų.

Parengta bendradarbiaujant su UAB „Rovaltra“

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos