Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Technika
Gamta pakeitė planus – barstomųjų demonstracija neįvyko „Ką pasėsi... 2023“

Akademija (Kauno r.). Parodos „Ką pasėsi... 2023“ organizatoriai ūkininkams norėjo suteikti galimybę pamatyti, kaip vienodomis sąlygomis dirba skirtingų gamintojų trąšų barstomosios, tačiau visą penktadienį nesiliovęs lietus planus sujaukė ir demonstracija neįvyko.

Nepaisant to, penkių įmonių („Dotnuva Baltic“, „Lytagra“, „East West Agro“, „Žemtiekimas“ ir „Ivabaltė“) atstovai vis dėlto trumpai pristatė siūlomas mašinas.

Įmonių atstovai lietaus nepabūgusius parodos lankytojus atitinkamai supažindino su tokių kompanijų, kaip „Kverneland“, „Amazone“, „Sulky“, „Bredal“ ir „Rauch“ mašinomis.

Bioversija 2024 04 26 m7

Pasak VDU Žemės ūkio akademijos Inžinerijos fakulteto profesorės Eglės Jotautienės, išbarstymo tolygumas – vienas svarbiausių kriterijų beriant trąšas. Būtent tai ir norėta įvertinti Mokomojo ūkio lauke rengiant skirtingų gamintojų barstomųjų demonstraciją.

Tam būtų išdėliotos dėžutės ir stebėta, ar tolygiai barstomosios išberia trąšas, ar ties mašinos viduriu jų neišbyra daugiausia, kaip rodo praktika.

Kaip būtų nustatomas trąšų išbarstymo tolygumas, pasakojo VDU Žemės ūkio akademijos Inžinerijos fakulteto profesorė Eglė Jotautienė, o patarimais, į ką atkreipti dėmesį renkantis barstomąją, dalijosi jos kolega Antanas Juostas

Bendrovės „Dotnuva Baltic“ produktų vadybininkas Algimantas Gyvis, su kolega parodęs, kaip nustatyti trąšų litro svorį ir skirtingų frakcijų kiekį (pasitelkus komplekto priemones – kolbą ir frakcijos nustatymo dėžutę), pabrėžė, kad Kverneland TLX Geospread barstomoji išsiskiria paprastu nustatymu ir išcentriniu trąšų padavimu ant disko.

„Trąšos pilamos į disko vidurį, kuris uždarytas specialiu cilindru. Jame trąšos įsisuka ir patenka ant mentės negaudamos smūgio. Būtent dėl to šia barstomąja galima plačiai ir kokybiškai išberti net ir blogos kokybės trąšas“, – sakė A. Gyvis, atkreipdamas dėmesį į keturių elementų 5 t svėrimo sistemą, sekcijų kontrolę ir jų valdymą kas 1 metrą.

Kverneland TLX Geospread išsiskiria išcentriniu trąšų padavimu ant disko ir keturių elementų svėrimo sistema

Įmonės „Lytagra“ produktų grupės vadovas Vytautas Mykolaitis, pristatydamas Amazone ZA-TS 3200 modelio mašiną, išskyrė jos tvirtumą ir ilgaamžiškumą, kuriam įtakos turi specialus mašinos paruošimas, todėl gamintoja duoda 7 metų garantiją nuo surūdijimo.

Jis atkreipė dėmesį ir į dvi išmanias gamintojos siūlomas sistemas. Viena jų – Argus Twin davikliai ant kiekvieno trąšų barstymo disko, kurie stebi ir išlaiko trąšų išbėrimo trajektoriją. Antra – WindControl sistema.

Amazone ZA-TS 3200 modelio barstomoji

„Pastarąją sistemą sudaro barstomosios priekyje iškeliama antena, kuri fiksuoja vėjo greitį, kryptį ir algoritmais apskaičiuoja, kuris diskas kokiu greičiu turi suktis. Prieš vėją – suka greičiau, pavėjui – lėčiau“, – sakė V. Mykolaitis ir priminė, kad 140 metų gyvuojanti vokiečių kompanija „Amazone“ pirmąją dvidiskę trąšų barstomąją pagamino prieš 65 metus.

Bendrovės „East West Agro“ produktų grupės vadovas Vytautas Juozas Petkus prancūziškos Sulky X40+Econov išmaniosios barstomosios pagrindu įvardijo 10 t tritaškę svėrimo sistemą. Anot jo, visos prancūzų kompanijos gaminamos barstomosios – nuo mažiausios iki didžiausios – turi vienodą trąšų išbėrimo sistemą, o tolygų išbarstymą ir derlių užtikrina prieš 14 metų sukurtas sekcinis barstymas.

Sulky X40+Econov barstomojoje įdiegta sekcinio barstymo sistema

Danų kompanijos „Bredal“ mašiną pristatęs bendrovės „Žemtiekimas“ pardavimo vadovas Jurijus Čaikinas atkreipė dėmesį į tai, kad ji trąšas paskleidžia 4 sluoksniais (dauguma kitų mašinų – tik dviem) ir taip užtikrina ypač gerą padengimo kokybę. Trąšos ant diskų paduodamos diržais, o tai, pasak J. Čaikino, saugo nuo užsikimšimo, be to, išplečia panaudojimo galimybes – galima barstyti ne tik kokybiškas, bet ir nekondicines trąšas, taip pat kalkes, granuliuotą mėšlą.

Bredal barstomąja galima barstyti ir kalkes ar granuliuotas organines trąšas

Su Vokietijos kompanijos „Rauch“ trąšų barstomąja trumpai supažindino įmonės „Ivabaltė“ vadybininkas Mindaugas Aleksiejus. Jis pabrėžė, kad daugybę barstomųjų modelių sukūrusi kompanija įdiegė apie 100 patentuotų sprendimų, tarp kurių ir svarstykles atstojanti speciali EMC sistema, sverianti ir matuojanti, kiek trąšų patenka ant kiekvieno disko atskirai.

Vokietijos kompanijos „Rauch“ barstomoji AXIS H 502

Visų įmonių pristatymus išklausę VDU Žemės ūkio akademijos Inžinerijos fakulteto mokslininkas Antanas Juostas pirmiausia rekomendavo atsižvelgti į kiekvieno ūkio specifiką, įvertinti laukų dydį, turimų vandens telkinių kiekį. Pasak jo, svarbu pagalvoti ir apie platesnes mašinos panaudojimo galimybes.

„Barstomoji tolygiai turi išberti ne tik kokybiškas, bet ir nekondicines, smulkios frakcijos mineralines trąšas, taip pat ir granuliuotas organines. Jei trąšos paskleidžiamos netolygiai, netolygus būna ir pasėlis, ir derlius, o tai sunkina kūlimą, kombaino reguliavimą, šiaudų paskleidimą. Būtina pagalvoti ir apie ūkio ateities perspektyvas, tad geriausia rinktis tokias mašinas, kuriose įdiegtos naujausios technologijos, mažinančios rankinį reguliavimą ir didinančios tikslumą“, – svarbiausius patarimus, į ką atkreipti dėmesį renkantis barstomąją, pateikė mokslininkas.

Autorius: Gitana Kemežienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos