Kėdainiai. Nuo gamtos sąlygų ypač priklausančiame žemės ūkyje norint darbus atlikti optimaliu laiku patikima ir naši technika yra būtina. Tad artėjant didiesiems darbams žemės ūkyje, bendrovė „DOJUS Agro“ praėjusią savaitę Kėdainių rajone surengė Didžiąją lauko dieną plačiai siūlomų mašinų gamai pristatyti.
Pasak bendrovės generalinio direktoriaus Audriaus Kavaliausko, ūkininkams ypač svarbu pamatyti ir įvertinti technikos darbą realiomis sąlygomis, o lauko dienos tam ypač tinka, nes jose geriausiai galima parodyti mašinų galimybes.
„Šiemet atnaujiname tradiciją rengti vieną didelę lauko dieną liepos viduryje, kai stengiamės parodyti didelę mašinų gamą. Ypač svarbu tai, kad įvairiausi ūkininkai - ir patys didžiausi, ir patys mažiausi - pas mus gali rasti sprendimus savo ūkiui. Tad ir demonstruojamos technikos gama labai plati - nuo labai galingų, našių mašinų, skirtų didžiausiems ūkiams, iki gana nedidelių, paprastų, skirtų nedideliems ūkiams", - sakė A. Kavaliauskas.
Jo žodžiais, susirinkusiems ūkininkams pristatomos ne tik įvairiausios mašinos, bet ir skirtingos technologijos, kad kiekvienas ūkis pagal savo poreikius, dirvožemio tipą, auginamas kultūras galėtų išsirinkti optimalų sprendimą.
Audriaus Kavaliausko pastebėjimu, bendrovė „DOJUS Agro“ stengiasi pristatyti ne tik įvairiausių mašinų gamą, bet ir skirtingas technologijas, kad kiekvienas ūkis pagal savo poreikius, dirvožemio tipą, auginamas kultūras galėtų išsirinkti optimalų sprendimą
Per pusšešto šimto ūkininkų subūrusi lauko diena prasidėjo iškilmingu technikos paradu, vėliau pristatytas mašinų darbas lauke. Į žieminių rapsų pasėlį išlingavo trijų serijų John Deere javų kombainai, dirva ruošta Kuhn žemės dirbimo, sėjos ir trąšų barstymo mašinomis, pasėliams prižiūrėti pristatyti John Deere purkštuvai.
Pasidomėti naujovėmis į lauko dieną susirinko per pusšešto šimto ūkininkų
Kombainai skirtingo dydžio ūkiams
Bendrovės vadybininko Vidmanto Bagušio teigimu, trijų serijų - W, T ir S - John Deere kombainai skiriasi savo kūlimo-separavimo sistemomis ir našumu. Vadybininko teigimu, nedideliems arba vidutiniškai 5-6 t/ha kuliantiems ūkiams pakanka W serijos kombaino. Ypač dideliems ūkiams jis rekomendavo atkreipti dėmesį į S serijos kombainus su rotorine kūlimo-separavimo sistema bei T serijos derliaus dorojimo mašinas su tangentine daugiabūgne kūlimo technologija, parodoje Hanoveryje apdovanota sidabro medaliu.
Žieminiai rapsai doroti trijų serijų kombainais, tinkamais skirtingo dydžio ūkiams
„T serijos derliaus dorojimo mašinose montuojama daugiabūgnė kūlimo-separavimo sistema užtikrina tolygų masės srautą, tad padidina našumą ir sumažina galios poreikį. Be to, ši sistema mažiau žaloja grūdus ir šiaudus", - daugiabūgnės kūlimo sistemos privalumus pabrėžė V. Bagušis, kviesdamas registruotis visus norinčiuosius savo ūkyje išbandyti John Deere javų nuėmimo mašinas.
Naujiena laukuose - juostinio žemės dirbimo mašina
Žemės dirbimo ir sėjos mašinų ieškantys ūkininkai „DOJUS Agro“ siūlomos technikos asortimente gali rasti skirtingoms technologijoms tinkamų mašinų - nuo plūgų, diskinių ir noraginių skutiklių, iki juostinio žemės dirbimo kultivatorių ir tiksliosios sėjos sėjamųjų. Pirmą kartą lauko dienoje demonstruoto juostinio Kuhn kultivatoriaus Striger darbas sulaukė didžiulio ūkininkų susidomėjimo.
„Juostinis žemės dirbimas - puikus būdas dirvožemiui tausoti ir degalams taupyti, nes dirbama tik 20 proc. dirvos. Pagal technologiją įdirbus žemę juostomis, priklausomai nuo dirvos struktūros, sėti reikėtų po 7-14 dienų, nes dirva, kaip ir po arimo, turi susigulėti. Sunkiose dirvose rekomenduojama taip vienu važiavimu išdirbti žemę rudenį, o tada pavasarį pravažiuoti sekliai (iki 5 cm gyliu) ir sėti", - apie naują technologiją pasakojo vadybininkas Edmundas Stankevičius. Tik sėjos juostas 30 cm gyliu ir 50 cm tarpueiliais dirbantis kultivatorius gali būti gaminamas nuo 4 iki 12 eilučių. Rekomenduojamas greitis 8-12 km/val.
Pirmą kartą lauko dienoje pristatytu juostiniu kultivatoriumi Striger 30 cm gyliu įdirbamos tik sėjos juostos, taip tausojama ne tik dirva, bet ir taupomi degalai. Rapsai į juostas sėti tiksliosios sėjos sėjamąja Maxima (nuotrauka apačioje), pasitelkiant RTK sprendimą
Į juostas sėta tiksliosios sėjos sėjamąja Maxima, pasitelkiant RTK sprendimą. Pasak vadybininko Šarūno Kalvaičio, tai daug investicijų nereikalaujantis sprendimas, leidžiantis tiksliai pasėti į išdirbtas juostas.
„Pirmiausia būtina įsigyti bazinę stotelę, kuri leis tiksliai dirbti apie 20 km atstumu, ir traktoriuje sumontuoti anteną siunčiamam signalui priimti. Taip dirbant gerokai sumažinamos degalų sąnaudos ir išvengiama persidengimų", - navigacinės įrangos naudą akcentavo vadybininkas.
E. Stankevičiaus pastebėjimu, juostinis žemės dirbimas ir sėja ypač tinkamas sprendimas rapsams ir kukurūzams sėti (beje, įmonė 9 ūkiuose pavasarį pagal šią technologiją jau pasėjo kukurūzus), taip pat ši technologija turėtų pasiteisinti daržininkystės ūkiuose.
Kaip dirbant žemę sutaupyti degalų?
Tai visiems žemdirbiams aktualus klausimas, tad bendrovė „DOJUS Agro“, bendradarbiaudama su kompanija „Michelin", pasiūlė vieną iš būdų, kaip dirbant žemę galima sutaupyti iki 20 proc. degalų. Atlikto eksperimento metu lauko dienos dalyviai galėjo įsitikinti, kaip sumažinus slėgį padangose mažėja suvartojamų degalų kiekis tam pačiam darbui atlikti.
Pirmiausia diskiniu skutikliu Kuhn Cultimer žemė dirbta, esant tradiciniam 1,8 bar slėgiui traktoriaus padangose, paskui priekinėse padangose jis sumažintas iki 1 bar, galinėse - iki 0,8 barų. Apskaičiavus degalų sąnaudas, paaiškėjo, kad sumažinus slėgį padangose sunaudota 18 proc. mažiau degalų nei dirbant įprastai.
Atlikto eksperimento, kai dirbant žemę skutikliu sumažintas slėgis traktoriaus padangose, rezultatai - degalų tam pačiam darbui atlikti sunaudojama tikrai mažiau
„Sumažinus oro slėgį padangose, padidėja sąlyčio su žeme plotas, užtikrinamas geresnis sukibimas su paviršiumi, todėl net esant drėgnoms sąlygoms galima dirbti didesniu greičiu sudeginant gerokai mažiau degalų", - slėgio sumažinimo privalumus aiškino „Michelin" atstovas Baltijos šalims Vygintas Sajus. Jis pabrėžė, kad slėgį padangose kiekvienu atveju reikėtų pasirinkti atsižvelgiant į traktoriaus ir padargo svorį, o transporto darbams optimalus būtų 1,2-1,4 bar slėgis.
Už traktoriaus vairo sėda visa šeima
Raseinių rajone apie 200 ha dirbantis Virginijus Špokas džiaugėsi galimybe susipažinti su naujausia žemės ūkio technika ir technologijomis. Su žmona Dalia, sūnumi Edvardu ir dukra Ingrida į renginį atvykęs Virginijus prasitarė, kad pasigedo kelerius metus bendrovės neorganizuotų lauko dienų. „Žemdirbiškai bendruomenei tokie renginiai labai reikalingi, kur gali ne tik naujoves pamatyti, bet ir su kolegomis susieiti, pabendrauti, pasidalyti patirtimi ir pastebėjimais", - pritarė vyrui ir žmona Dalia.
Iš bendrovės „DOJUS Agro“ Špokų šeima įsigijo 180 AG John Deere 7530 traktorių. Jei pavyks gauti paramą naujuoju finansavimo laikotarpiu, planuoja pirkti mažesnio galingumo traktorių purškimo, tręšimo darbams atlikti.
Raseinių rajono ūkininkas Virginijus Špokas į lauko dieną atvyko su žmona Dalia, sūnumi Edvardu ir dukra Ingrida. Visa ūkininko šeima darbuojasi ūkyje, esant reikalui bet kuris ir už John Deere traktoriaus vairo sėda
„Tai iš tiesų patikima technika, mūsų John Deere šešerius metus be gedimų dirba. Daugiausia naudojame jį žemės dirbimo ir transporto darbams. Kai reikia, bet kuris šeimos narys už jo vairo sėda", - tikino Virginijus, pridurdamas, kad javapjūtės metu buhalterės specialybę turinti dukra Ingrida juo grūdus iš laukų mielai veža. Savo džiovyklą ir sandėlius turintys ūkininkai net darbymečiu darbuotojų nesamdo, užtat darbo turi visi šeimos nariai.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Metų traktorius 2025“: nuo galingiausio masinės gamybos traktoriaus iki elektrinio
2024-11-11 -
Sodybose traktorius vis dažniau keičia keturračiai
2024-10-29 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)