Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Technika
Broliai dirba ranka rankon
Tito Valionio nuotr.

Akmenės r. Broliai Arvydas ir Rolandas Martyšiai turi savo ūkius, o dirba ranka rankon – dalijasi darbais, technika, pastatais, kartu ieško sprendimų darbų efektyvumui ir našumui didinti.

Vyresnysis Rolandas ūkį perėmė po tėvo mirties, prisijungdamas prie jau dešimtmetį ūkininkavusio brolio Arvydo.

Kartu su žeme jis perėmė ir visą tėvo ūkio techniką, išsaugotus gamybinius pastatus Eglesių kaime – buvusio kolūkio dirbtuves ir grūdų sandėlį, išdėstytus beveik 1,5 ha teritorijoje.

Bioversija 2024 08 19 m7

Visa technine ir gamybine baze draugiškai dalijasi su broliu Arvydu, dirbančiu apie 170 hektarų. Abu bendrai valdo daugiau kaip 400 ha žemės, dar 20 ha miško, taip pat nemažai pievų, nes Rolandas paveldėjo iš tėvo žirgus, taip pat nuo sunykimo išgelbėtą Augustaičių vandens malūną su 2,5 ha žemės.

Darbus pasiskirsto

Jau trejus metus broliai taiko minimalaus dirbimo technologiją, nors vis dar turi 8 korpusų plūgą, kurį paskutinį kartą naudojo atsėliuotiems laukams įdirbti.

Minimalaus dirbimo technologiją taikyti pradėję su 4 m darbinio pločio noraginiu skutikliu, šiemet visą žemę dirbo diskiniu padargu 10 cm gyliu.

„Dirbant žemę giliau ir sekliau didelių pokyčių nematyti, tačiau dirbant su diskiniu skutikliu laukas tolygesnis, pamažu pradeda formuotis paviršinis sluoksnis“, – pastebi Rolandas, kurio vienas iš darbų bendrame ūkyje – skutimas.

Jis taip pat atsakingas už tręšimą, rūpinasi vadybiniais reikalais, o štai brolis Arvydas – pagrindinis sėjėjas ir purškėjas, didelį dėmesį skiria technologijų pritaikymui, biologinių produktų naudojimui.

„Dirbame draugiškai, esame darbais ir pareigomis pasiskirstę. O štai technikos neskirstome, kuri kurio – reikia ir imame. Tik kai į techninę apžiūrą važiuojame, patikriname, kieno vardu registruota. Jei remonto suma didelė, išlaidas pasidalijame. Ir nesvarbu, kuriam dirbant mašina sugedo, į visa tai ramiai žiūrime, nes tik nedirbanti technika negenda“, – sako Rolandas.

„Su broliu techniką gadiname“

Martyšių technikos pagrindą sudaro tėvo pirkta technika, tarp kurios – ir rusiškos, ir vakarietiškos mašinos. Javų derlius dorojamas su 1997 m. gamybos Claas Lexion kombainu, kurį naudotą įsigijo 2007 metais.

Pasak Rolando, kombainą jau būtina atnaujinti, nes dirba gana trumpai, tačiau jam reikia ypač daug išlaidų, nes norėdami sklandžiai be gedimų dirbti per javapjūtę kasmet kapitališkai jį remontuoja, o norėtųsi ir derlingumo žemėlapius gauti.

„Kasmet po sezono atliekame kombaino ir traktorių defektaciją, darbininkai visą žiemą prie jų krapštosi – bandome užbėgti gedimams už akių, kad nereikėtų per darbymetį laukuose stovėti. Darbuotojai geba remontuoti techniką, vienas jų ypač nagingas – jei nepavyksta kokios dalies nupirkti, pats sukonstruoja, ištekina, senas dalis pritaiko. Mes su broliu gadiname techniką, o darbuotojai remontuoja“, – juokiasi pašnekovas.

Brolių traktorių parke – du  KirovetsK-701, du Belarus, vienas T-50, kurį pagranduku vadina ir akmenims vežti naudoja, ir trys Valtra traktoriai.

Pirmasis ūkio traktorius buvo Kirovets, kuris važiuoja, tačiau planuoja jį kaip atsarginių dalių donorą kapitališkai suremontuotam to paties modelio traktoriui naudoti.

Anksčiau 9 m kultivatorių traukęs atnaujintas Kirovets, dabar agreguojamas su 4 m darbinio pločio noraginiu skutikliu. Rolando teigimu, jei bus poreikis, dviem traktoriais ir skutikliais į laukus važiuos, arba naudos jį kaip atsarginį, jei sunkiuosius darbus dirbantis S serijos 360 AG Valtra pavestų ir sugestų (2013 m. gamybos Valtra buvo paskutinis Algirdo Martyšiauspirkinys, į Akmenės rajoną iš Latvijos atkeliavęs 2019 metais).

O štai N ir T serijos Valtra traktorius pirko naujus 2009 ir 2012 metais. Arvydas įsigijo T serijos Valtra traktorių, prikabinamą Amazone purkštuvas ir trąšų barstomąją.

Šaltinis: žurnalas „Mano ūkis“
Autorius: Gitana Kemežienė
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
Visos apklausos