Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Technika
Beicavimo įrangos techninės apžiūros dar nepradėtos dėl karantino?

Pasvalys / Vilnius / Biržai. Pakeistos Apdorojimo augalų apsaugos produktais įrangos techninės apžiūros taisyklės numato, kad techninė patikra privaloma ir beicavimo įrangai, tačiau sėkla pavasarinei sėjai ūkiuose ruošta dar netikrintomis mašinomis.

Tiek technines patikras atlikti turinčių įmonių atstovai, tiek sėklininkystės ūkių savininkai kol kas neturi jokios informacijos ir supratimo, kaip ir kada tai turi būti atliekama.

Bendrovės „Pasvalio agrodileris“ (ji viena iš 11 atestuotų augalų apsaugos produktų apdorojimo įrangos technines apžiūras atliekančių įmonių) direktorius Sigitas Zajarskas sako, kad apie tokį naują reikalavimą tik girdėjęs, tačiau kol kas įmonė nėra gavusi jokių nurodymų, kaip tai atlikti, kokia įranga patikroms reikalinga.

Bioversija m7 2024 11 19

„Pirmiausia turi būti vykdomi mokymai. Kažkaip viskas vyksta nuo kito galo – įstatymas išleistas, o darbus atlikti turintys žmonės nieko konkretaus nežino“, – teigia S. Zajarskas, pridurdamas, kad galbūt pandemija sutrukdžiusi Valstybinei augalininkystės tarnybai (VAT) surengti mokymus.

Rengia detalią metodiką

Atsakydama raštu į portalo www.manoukis.lt klausimus Valstybinė augalininkystės tarnyba pabrėžė, kad dar prieš įsigaliojant Apdorojimo augalų apsaugos produktais įrangos techninės apžiūros taisyklėms, informavo ūkio subjektus apie artėjantį privalomąjį šios įrangos patikrinimą, tačiau nuo taisyklių įsigaliojimo iki pavasarinės sėklos ruošimo sezono pradžios beicavimo įrangos kol kas tikrinta nedaug – tam įtakos turėjo karantinas. Tačiau neabejojama, kad šiais metais tokios įrangos techninės apžiūros apimtys gerokai padidės.

„Svarbu paminėti tai, kad augalų apsaugos produktai, kuriais įprastai apdorojamos sėklos, priskiriami profesionaliam naudojimui, tad sėklos apdorojimo (beicavimo) įrenginiai turi būti techniškai tvarkingi ir turėti galiojančius Apdorojimo augalų apsaugos produktais įrangos pažymėjimus. Norime atkreipti dėmesį, kad šiais metais tikrindama sėklą beicuojančius ūkio subjektus ir nustačiusi techninėje apžiūroje nepatikrintą beicavimo įrangą tarnyba griežtų nuobaudų neskirs, tačiau ūkio subjektai bus įspėti ir duotas terminas įrangą patikrinti pagal įsigaliojusius taisyklių pakeitimus“, – rašoma VAT atsakyme.

VAT specialistai sutinka, kad apdorojimo augalų apsaugos produktais įrangą tikrinančios įmonės dar neturi pakankamai žinių ir įgūdžių, kaip atlikti papildomai taisyklėse įvardytos įrangos techninę apžiūrą. „Todėl tarnyba, pasitelkusi šios srities ekspertus, rengia detalią metodiką su rekomendacijomis technines apžiūras atliekančioms įmonėms“, – teigiama VAT rašte.

Nauja beicavimo įranga, kaip ir kita apdorojimo augalų apsaugos produktais įranga, kuri atitinka taisyklių reikalavimus, yra užregistruojama ir jai Apdorojimo augalų apsaugos produktais įrangos pažymėjimai išduodami neatliekant techninės apžiūros.

Nauja užregistruota augalų apdorojimo įranga (tiek pesticidų purkštuvai, tiek beicavimo mašinos) be techninės apžiūros gali būti naudojama ne ilgiau kaip penkerius metus. Naudojamos apdorojimo įrangos apžiūra turi būti atliekama kas trejus metus.

Geriausia beicavimo įrangos kontrolė – sėklų kokybė

Pasak daugiau kaip tris dešimtmečius Pagavėnių kaime Biržų rajone ūkininkaujančio ir sėklininkystės ūkį turinčio Kęstučio Armono, nors įstatymas priimtas, tačiau jokių taisyklių, kaip beicavimo įranga turi būti tikrinama, kam bus skiriamas dėmesys, vis dar nėra. Abejoja jis ir tokių techninių apžiūrų tikslingumu.

„Suprantu, kad purkštuvams patikros tikrai reikalingos, tačiau neturiu supratimo, kaip reikėtų tikrinti beicavimo įrenginį. Per nuotolinį Sėklininkystės asociacijos posėdį VAT direktoriaus buvo paklausta apie beicavimo įrangos tikrinimo reikalavimus, tačiau jokio aiškumo kol kas nėra, panašu, kad viskas dar pasiruošimo stadijoje“, – pastebi ūkininkas, pastaruoju metu ypač daug laiko skyręs sėklų ruošimui ir išvežimui iš ūkio.

Vasarinių augalų sėklos ruošimo darbus jis baigė praėjusią savaitę. Šiam pavasariui Biržų r. ūkininkas ruošė apie 600 t įvairių žemės ūkio augalų – miežių, kvietrugių, žirnių, pupų – sėklos. Iš viso, įskaitant ir žieminius augalus, beveik 300 ha dirbančiame augalininkystės ūkyje kasmet ruošiama apie 1 000 tonų sėklos.

K. Armono ūkyje sėkloms beicuoti naudojama Europoje sertifikuota ir CE ženklą turinti Radviliškio mašinų gamyklos įranga, kurią ūkis įsigijo 2014 m. Pasak ūkininko, įranga lig šiol dirba patikimai ir kokybiškai.

Pagal beicuojamą kultūrą ir jos sėklos dydį pasirenkami atitinkami kaušeliai. Pavyzdžiui, beicuojant pupas, žirnius, skysčio reikia mažiau, tai dedami mažesni kaušeliai, kad kiekiai būtų mažesni. Be to, beicuojant sėklas atsižvelgiama ir į beico gamintojo rekomendacijas, o normos svyruoja nuo 200 g iki 2 l vienai tonai sėklos.

Ne mažiau svarbus dalykas – ir daugiametė patirtis, leidžianti tinkamai sureguliuoti įrangą, normas, kad būtų užtikrintas kokybiškas ir tolygus sėklos padengimas apdorojamąja medžiaga.

„Darbus atlikti kokybiškai leidžia daugiametė patirtis. Beicus naudojame pagal rekomendacijas, nes kitaip būtų ūkiui nuostolinga, o svarbiausia, jei kažką ne taip padarai, klientas iš karto pamato, juk yra atsekamumas, sėkla sertifikuota. Jei sėkla bus prasta, gali prarasti ne tik klientą, bet ir pasitikėjimą. Tad, mano manymu, geriausia kontrolė – išbeicuotų sėklų kokybė“, – įsitikinęs sėklininkystės ūkio savininkas.

Jis sutinka, kad, kaip ir kitą ūkio techniką, beicavimo įrangą taip pat reikia prižiūrėti, kad ji būtų tvarkinga – tai svarbu kokybiškam darbui. Reikia keisti dylančias dalis, pvz., guolius, kurie intensyviai sukasi, riebokšlius, ant kurių gali papulti dilimą skatinančio cheminio vandens. Ūkininko teigimu, dylančiąsias dalis jis keičia maždaug kas porą sezonų. Kaip ir kiekvienai įrangai, taip ir beicavimo įrengimus būtina retkarčiais sutepti.

***

Primename, kad privalomai tikrinti ir stacionarią, gamybos patalpose ir technologiniuose procesuose naudojamą augalų apsaugos produktų purškimo įrangą (beicavimo mašinas ir kt.) įpareigoja Žemės ūkio ministerijos pakeistos Apdorojimo augalų apsaugos produktais įrangos techninės apžiūros taisykles, kurios įsigaliojo nuo 2020 m. spalio 1 dienos.

Taisyklės pakeistos, atsižvelgiant į Europos Komisijos audito dėl tausaus pesticidų naudojimo pastabas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos