Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Technika
Augalų apsaugos mašinų ir įrangos tobulinimo tendencijos

Kaunas. Griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai ir didėjantis žemdirbių siekis augalų apsaugos produktus ir trąšas paskleisti kuo tiksliau skatina ir purkštuvų gamintojus tobulinti šio segmento mašinas. Tad kokios yra augalų apsaugos mašinų ir įrangos tobulinimo tendencijos, kokie sprendimai įdiegti mūsų šalies ūkininkams pristatomuose purkštuvuose?

Bendrovė „SV Technika“ šiemet pristato naujos kartos prikabinamą purkštuvą Amazone UX 01, kuris keičia UX 00 modelį, kuris, produktų grupės vadybininko Sigito Kliaugos teigimu, lig šiol mūsų šalyje buvo vienas iš populiariausių. Už inovacijas naujasis purkštuvas įvertintas parodos „Ką pasėsi...2019“ medaliu.

Nuo ankstesnio modelio naujasis purkštuvas skiriasi dar tobulesne sijų švytavimų stabilizavimo sistema Swing Stop, kurios pagrindą sudaro hidrauliniai cilindrai. „Sukantis ar dėl duobės tarpuvėžiuose purkštuvui kryptelėjus, jutikliai tai užfiksuoja ir automatiškai įsijungia hidraulinė sistema, kuri sustabdo sijų šokinėjimą ir švytavimą galinėse jų dalyse. Sistema seka kiekvieno purkštuko judėjimo greitį, nustato jo santykį su važiavimo greičiu ir pagal tai itin tiksliai reguliuoja išpurškimo normą“, – sako S. Kliauga.

Bioversija m7 2024 11 19

Pasak Sigito Kliaugos, tobulindamas purkštuvą gamintojas dėmesį skyrė ne tik techniniams sprendimams, užtikrinantiems tikslesnį ir tolygesnį išpurškimą, bet ir darbo patogumui

Naujovė – Contour Control sistema, išlaikanti pastovų purškimo aukštį kalvotose vietovėse ir leidžianti tolygiai paskleisti purškiamąjį skystį, nepriklausomai nuo sijų padėties. Pasak S. Kliaugos, važiuojant ši sistema sijas gali pakelti V formos kampu aukštyn, taip pat ir nuleisti kampu žemyn.

Tobulindamas purkštuvą, gamintojas dėmesį skyrė ne tik techniniams sprendimams, užtikrinantiems tikslesnį ir tolygesnį išpurškimą, bet ir dizainui – abiejuose purkštuvo pusėse sukonstruoti pilki plastikiniai dangčiai ir racionaliai išnaudotos jais uždengtos erdvės. Vienoje pusėje įrengta daiktadėžė cheminių preparatų bakeliams susidėti, kitoje – integruotas išmanus valdymo ir nustatymų centras, prie kurio atsistojęs operatorius greitai ir patogiai gali atlikti visus nustatymus vienoje vietoje. Purkštuvas valdomas automatine sistema Comfort-Pack plus.

Naujuosiuose purkštuvuose įrengtas ergonomiškas chemikalų bakelis su specialiu dangčiu, kuris atlenktas tampa stabiliu stalviršiu, atlaikančiu iki 40 kg svorį (patogu pasidėti maišą ar chemikalų bakelį). Dangtyje išlieti ir specialūs cheminių preparatų indų laikikliai, taip pat matavimo indo laikiklis. „Ant laikiklių sudedami praplauti indai, iš kurių nuvarvėję likučiai subėga į chemikalų bakelį – taip išvengiama papildomos aplinkos taršos. Tai, atrodytų, paprasta, bet labai svarbi detalė“, – pabrėžia vadybininkas.

Naujos kartos prikabinamų Amazone UX 01 purkštuvų rezervuaro talpa gali būti nuo 4 200 iki 6 200 l. Sijos gaminamos nuo 21 iki 40 m darbinio pločio.

Savaeigį primenantis prikabinamas purkštuvas

Bendrovės „Ivabaltės“ pristatytas prikabinamas purkštuvas Fendt Rogator RG 344 taip pat apdovanotas parodos medaliu. Pasak vadybininko Mariaus Kartavičiaus, maždaug 60 proc. purkštuvo sudaro ūkininkams gerai žinomo savaeigio Challenger, 2016 m. Europos rinkai tapusio Fendt, purkštuvo mazgai ir dalys, o valdymas Fendt mašinų operatoriams puikiai pažįstamas iš šio gamintojo traktorių, kombainų ar savaeigių purkštuvų.

Mariaus Kartavičiaus teigimu, prikabinamą Fendt purkštuvą sudaro maždaug 60 proc. savaeigėse purškimo mašinose komplektuojamų mazgų

Purkštuvas unikalus tuo, kad standartinėje komplektacijoje turi kiekvieno purkštuko valdymą, o tai padeda taupyti laiką, sąnaudas, tausoti gamtą. Atidarant ir uždarant purkštukus pastovų lašelių dydį užtikrina slėginė recirkuliacinė sistema. Sijų posvyrio kampą ir purškimo aukštį kontroliuoja nauja greitaveikė sistema su optiniais ir ultragarsiniais OptiSonic jutikliais. Įdiegta originalios konstrukcijos patentuota vairavimo sistema OptiSteer seka traktoriaus važiavimo greitį ir galinių ratų trajektoriją ir iš anksto žino, kokiu kampu reikia pasukti purkštuvo ratus.

„Papildoma įranga – LED purkštukų apšvietimas, 5 purkštukų prasukamas laikiklis, dviejų arba keturių purkštukų laikiklis, valdomas iš kabinos. Siekiant išvengti smulkių lašelių nunešimo ir šoninio vėjo daromos žalos, greitu metu bus pristatyta automatinė nuo važiavimo greičio purkštukų perjungimo sistema“, – sako vadybininkas.

Gaminami keturių modelių Fendt Rogator prikabinami purkštuvai, kurie komplektuojami su skirtingos talpos (3,3, 4,5, 5,5 ir 6,6 m3) rezervuarais. Purškimo sijų plotis gali būti nuo 24 iki 30 m. Pasak M. Kartavičiaus, rudenį parodoje „Agritechnica“ Hanoveryje gamintojas žada pristatyti dar didesnės talpos ir darbinio pločio patobulintus purkštuvus.

Priemonės geriems rezultatams pasiekti

Purškiant augalų apsaugos priemones ar skystas trąšas svarbus vaidmuo tenka ir purkštukams. J. Gudino įmonės užsakymu Vokietijos purkštukų gamintojas „Lechler“ sukūrė naujus skystų trąšų purkštukus. „Tai lietuviško įdirbio purkštukai, sukurti pagal mūsų reikalavimus, įperkami mažų ir vidutinių ūkių. Atlikome bandymus Lietuvoje, rezultatai geri ir gamintojas pripažino, kad mūsų idėja buvo verta dėmesio. Nauji skystų trąšų purkštukai gavo ISO sertifikatą ir bus platinami visoje Europoje“, – džiaugiasi Julius Gudinas, individualios įmonės vadovas.

Tarp šių metų įmonės naujovių – ir specializuota braškių augintojams skirta meteorologinė stotelė, pagaminta mūsų šalies braškių augintojui. Stotelėje įdiegta visa būtina įranga ir jutikliai šalnoms, oro sąlygoms, dirvos vandens lygiui prognozuoti, tai yra vykdyti monitoringą, reikalingą braškių augintojams. Bendriems duomenims rinkti vienos stotelės užtenka 5 km spinduliu, tačiau jei laukai išsimėtę, geresniems rezultatams pasiekti rekomenduojama kiekviename jų statyti po atskirą stotelę.

Stotelių gamintojas – Austrijos kompanija „Pessl Instruments“. Dar praėjusiais metais J. Gudino įmonė, bendradarbiaudama su Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, pradėjo tęstinį projektą – visoje Lietuvoje pradėtas diegti meteorologinių stotelių tinklas su ligų ir kenkėjų prognozavimo moduliais. Vienas iš svarbiausių šios įrangos privalumų – laiko taupymas ir informacijos bei duomenų kaupimas. Pagrindinis duomenų serveris yra Austrijoje, stotelės automatizuotos, todėl periodiškai nustatytu dažnumu duomenys siunčiami į serverį, iš kurio ūkininkas pasiima apdorotą informaciją norimu dažnumu – kas pusvalandį, valandą ar savaitę.

Julius Gudinas (dešinėje) su sūnumi Karoliu pripažįsta, kad mūsų šalies ūkininkai labai modernėja ir vis labiau vertina iš prognozavimo įrangos gaunamų duomenų naudą

„Ši įranga labai palengvina agronomų ir pačių ūkininkų darbą, nes operatyviai gaunama informacija apie padėtį laukuose, artėjančias ligas ir kitus dalykus. Prisėdus prie kompiuterio galima matyti, kokia drėgmė dirvoje, ar reikia laistyti, purkšti. Užsisakius orų prognozavimo modulius pagal jų teikiamą informaciją galima planuoti konkrečius ūkio darbus“, – galimybes pristato įmonės vadovas, neslėpdamas, kad norint gero ir stabilaus derliaus, prognozavimo įrankiai tampa būtinybe.

Gamintojas siūlo nemažą papildomų daviklių ir jutiklių pasirinkimą, vienas jų – vandens pasisavinimo jutiklis. „Mūsų šalyje vanduo kol kas nėra problema, bet užsienyje statomos stotelės su specialiais jutikliais tam, kad būtų sutaupyti laistymai. Jei iš 100 laistymų sutaupomi bent 5, jau galima kalbėti apie gerokai mažesnes sąnaudas ir atsiperkamumą“, – pastebi J. Gudinas, pabrėždamas, kad tam nereikia net po laukus vaikščioti, visa informacija gaunama į telefoną.

Šiais metais laukuose turėtų pasirodyti ir įmonės prekiaujamos vabalų gaudyklės su integruotomis kameromis, kurios leidžia esamu laiku kompiuteryje matyti, kokie vabaliukai skraido ir pagal jų kiekį gaudyklėje nustatyti, ar yra rizika jiems išplisti.

„Nuo pat veiklos pradžios siūlome ūkininkams palyginti smulkią, bet ūkininkavimą lengvinančią įrangą ir patarimus, kurie leidžia ir padeda dirbti tiksliau bei efektyviau“, – sako 28 m. gyvuojančios įmonės įkūrėjas J. Gudinas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos