Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Spaudos centras
Žemės ūkis – perspektyvi kryptis jauniems specialistams
Apie žemės ūkio studijas diskutuota parodoje „Ką pasėsi...“

Akademija (Kauno r.). Tarp labiausiai reikalingų profesijų grupių, kartu su statyba, gamyba bei pramone, patenka ir žemės ūkis.

Pasak VDU Žemės ūkio akademijos (ŽŪA) kanclerės prof. dr. Astridos Miceikienės, dėl naujų tendencijų ir technologijų – skaitmenizacijos, dirbtinio intelekto, robotizacijos keičiasi ir studentų, absolventų kompetencijos. 

Pasak prof. dr. A. Miceikienės, jei anksčiau kalbėjome apie atskirą inžinieriaus, agronomo, ekonomisto ar vadybininko profesiją, dabar kalbame apie tai, kad kiekvienas turėtų integruotų kompetencijų.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Pavyzdžiui, inžinerijos studentai turi žinoti apie ES žaliojo kurso reikalavimus, todėl atsiranda naujos programos, tokios kaip tvarioji inžinerija. Baigę studijas dabartiniai pirmakursiai jau valdys robotus, dirbs su dirbtiniu intelektu, reikės labai daug informatikos žinių, užsienio kalbų, atsižvelgdami į tai keičiame studijų programas, kuriamas naujas“, – apie ateities specialistų ugdymą kalba kanclerė.

Tarpdiscipliniškumo svarbą pabrėžia ir daug metų su mokslo įstaigomis bendradarbiausiančios įmonės „Agrokoncernas“ direktorius Edgaras Šakys. Pasak jo, šiandienos inžinieriui nebeužtenka tik žinoti iš ko susideda mašina, o agronomas nebegali apsiriboti tik agronomijos žiniomis. 

„Kartu su tiksliąja žemdirbyste ateina dirvožemio tyrimai, darbas laboratorijose, mėginių paėmimas laukuose – tai atskiras mokslas. Tada sėja, sprendimai, ką toliau daryti su lauku iki to, kada nuimamas ir transportuojamas derlius. Visiems šiems darbams reikia aukštos kvalifikacijos specialistų, gebančių greitai įsisavinti informaciją“, – sako įmonės direktorius. 

E. Šakys atkreipia dėmesį į tai, kad Lietuvos agroverslas aktyviai veikia ir tarptautinėje aplinkoje, todėl labai svarbu jau mokykloje didelį dėmesį skirti užsienio kalboms, taip pat asmeninių savybių ugdymui. Aktyvumas, domėjimasis naujovėmis, gelbėjimas užduoti klausimus ir rasti į juos atsakymus – jo nuomone tai vienos svarbiausių savybių, kurios padeda siekti sėkmingos karjeros.  

Agrosektorius atsparus krizėms

„Agrokoncerno grupės“ administracijos ir personalo direktorė Rasa Šakauskienė atkreipia dėmesį, žemės ūkio sektorius jaunam specialistui gali pasiūlyti labai daug karjeros galimybių, taip pat, įgavus reikiamos patirties ir kompetencijų – gerai apmokamas darbo vietas. 

„Kad ir kas nutiktų, žemės sektorius išliks, nes valgėme valgome ir valgysime. Žemės ūkio sektorius išliks perspektyvus bet kokios krizės akivaizdoje. Ateina robotizacija, įmonės plečia veiklas, reikės dar daugiau aukštos kvalifikacijos specialistų, gebančių dirbti su šiuolaikinėmis technologijomis“, – apie nuolat augantį kvalifikuotų agronomų, inžinierių, veterinarijos gydytojų ir gyvūnų mokslų specialistų  trūkumą kalba R. Šakauskienė.

E. Šakys akcentuoja, kad Lietuvoje yra ypač palankios sąlygos augalininkystei. Šalyje turime žalius laukus, pakankamai vandens, metų laikus – viską, ko reikia užauginti kokybišką derlių. Šiandien Lietuva yra industrinė žemės ūkio valstybė, apie du trečdaliai užauginto derliaus eksportuojama, o tai yra vienas iš žemės ūkio sektoriaus perspektyvumo rodiklių. 

Dėl šios priežasties R. Šakauskienė yra įsitikinusi, kad sudominti agrosektoriumi ir paruošti reikalingą skaičių specialistų turėtų būti suinteresuotos ne tik mokslo institucijos, bet ir agroverslo atstovai. 

Jos teigimu, pradėti dirbti reikia jau su moksleiviais, ne mažiau svarbu investuoti į kokybišką mokslo ir studijų aplinką, o baigusiems studijas pasiūlyti plačias karjeros galimybes ir kvalifikaciją atitinkantį konkurencingą atlyginimą. 

Verslo įsitraukimas padeda planuojant karjerą

Siekiant sudominti jaunimą žemės ūkio sektoriumi organizuojami įvairūs renginiai ir susitikimai. Kanclerė primena, kad, bendradarbiaujant su verslo įmonėmis, moksleiviai kviečiami į „Sumanaus moksleivio“ akademiją pasimatuoti žemės ūkio profesijų, pagilinti žinias dar prieš ateinant studijuoti.

„Tai ne tik VDU ŽŪA, bet ir verslo įmonėse ar nuotoliu vykstantys, didelio susidomėjimo sulaukiantys renginiai“, – sako kanclerė.

Prof. dr. A. Miceikienė tiki, kad žemės ūkis perspektyvus, nes ruošiami ateities žemės ūkio specialistai geba dirbti kaip žemės ūkio atskirų procesų ir atskirų verslų valdytojai, jie jau dabar tvarių verslų kūrimui pasitelkia dirbtinį intelektą, skaitmenizacijos procesus ir savo kūrybiškumą. 

Parengta: pagal „Agrokoncerno“ inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos