Bioversija A1 2025 01 01 Basf m1 2024 12 20
Spaudos centras
Trąšų rinkos chaosą lemia brangios dujos ir stiprėjantis doleris
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Nors šių metų rudenį trąšų gamintojai Europoje dar dirbo 60–70 proc. pajėgumu, prasidėjus žiemai, kai kuriose gamyklose gamyba sustojo.

Agroverslo bendrovės „Linas Agro“ ekspertų teigimu, tokia situacija susidarė gamintojams laukiant prasidėsiančios prekybos, kuri taip ir neprasidėjo, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Anksčiau buvę pardavimai Europoje buvo sustoję, todėl gamintojai laukė atsigausiančios paklausos. Taip nenutikus, jie buvo priversti ne tik sandėliuoti pagamintas trąšas, bet net ir stabdyti gamybą.

Bioversija m7 2025 01 01

Be to, auganti dujų kaina taip pat įneša nemažai nerimo į rinką, nes trąšų kainą tiesiogiai veikia dujų kainodara“, – sako „Linas Agro“ Trąšų prekybos vadovas Simas Veržbickas.

Dėl pernelyg žemo dujų slėgio savo veiklą sustabdė ir trąšų gamyklos Uzbekistane. Nors, pasak eksperto, anksčiau išsiųstos trąšos savo pirkėjus pasieks, dėl ilgų logistikos grandžių nauji kroviniai gali atvykti vėliau, jau prasidėjus pavasario sezonui.

„Situaciją kiek gelbsti Kinijos gamintojai ir jų amonio sulfato trąšos. Siekiant užtikrinti, kad pagaminta produkcija pirkėjus pasiektų laiku, paskutiniai kroviniai iš šalies išvežti dar 2024 m. gruodį“, – teigia S. Veržbickas.

Stiprėjantis doleris situacijos nepalengvins

Kasmet vykstančioje tarptautinėje „Argus“ konferencijoje apžvelgiami Europos ir pasaulio žemės ūkiui svarbūs pokyčiai, pristatomos aktualios tendencijos.

Per renginį pristatyta ir situacija globalioje trąšų rinkoje. Anot S. Veržbicko, dėl sustojusios trąšų gamybos ir jų prekybos Europos ūkininkai iki šiol yra nežinioje ir negali planuoti būsimų darbų.

„Trąšų gamintojų sandėliai – pilni, bet vengiama prekiauti nauja produkcija. Žinoma, gamintojai laukia kuo palankesnių dujų kainų, bet ji per maždaug mėnesį išaugo daugiau nei ketvirtadaliu, ir ji – tik augs. Neužtikrintumo suteikia ir politiniai pokyčiai Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) – naujojo prezidento inauguracija ir to nulemtas JAV dolerio sustiprėjimas euro atžvilgiu“, – teigia ekspertas.

Jo teigimu, dėl tokios situacijos smunka Europos konkurencingumas, nes tiek už žaliavas, tiek ir krovinių gabenimą atsiskaitoma JAV doleriais. Tai lemia, kad regiono gamintojai ir prekybininkai už viską sumoka daugiau.

„Kita vertus, Europos ūkininkų padėtį gali palengvinti Kanada. Prognozuojama, kad JAV įves muitus šios šalies gamintojams, todėl jie ieškotų kitų rinkų, tarp kurių – ir Europos šalys. Vis dėlto, svarbiausiu trąšų kainas lemsiančiu veiksniu ir toliau išliks JAV dolerio kursas“, – sako S. Veržbickas.

Lietuvos ūkininkai trąšomis rūpinasi jau dabar

Nors Europos trąšų rinkoje tvyro neužtikrintumas, Lietuvos ūkininkai ir toliau aktyviai ieško jiems reikalingų produktų, rodo AB „Linas Agro“ duomenys. Pastebima, kad šį sezoną labiausiai domimasi azotinėmis trąšomis.

Trąšų prekybos vadovo teigimu, ankstesniais metais šalies ūkininkų susidomėjimas tokio tipo trąšomis būdavo menkesnis, o štai pastaruoju metu jų populiarumas kur kas didesnis.

Bendrovės duomenimis, prekyba azoto pagrindu pagamintomis trąšomis 2024 m. pirmąjį pusmetį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu ankstesniais metais, išaugo apie 30 proc.

Parengta: pagal „Linas Agro“ pranešimą žiniasklaidai
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
Visos apklausos