Vilnius. Europos Komisija, teigiamai įvertinusi Lietuvoje įgyvendinamas apsaugos ir kontrolės priemones, užtikrinančias, kad afrikinio kiaulių maro (AKM) užkratas neišplistų į kitas šalies teritorijas, sušvelnino apribojimus, kurie nuo balandžio vidurio buvo taikyti daliai Molėtų rajono savivaldybės teritorijos.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad dėl šių metų balandžio 14 d. Molėtų rajone komerciniame kiaulių ūkyje patvirtinto AKM protrūkio daugiau kaip 7,5 mėn. dalis šio rajono teritorijos buvo įtraukta į rizikingiausią III AKM zoną, kuriai taikyti griežčiausi apribojimai tiek kiaules laikantiems ūkiams, tiek ir mėsos perdirbimo įmonėms.
Nuo šiol Europos Komisijos sprendimu dalis Molėtų rajono savivaldybės teritorijos perkelta į II zoną – joje mažesni apribojimai kiaulių judėjimui iš laikymo vietų, o prekyba kiaulėmis ar kiauliena galima tiek Lietuvos rinkoje, tiek ir visoje ES.
„Daugelį metų dirbdami su AKM židiniais ir jų likvidavimu VMVT specialistai sukaupė daug vertingos patirties, kuri padeda sėkmingai suvaldyti tiek didesnius, tiek ir labai mažus ligos židinius. Dėl to kitų šalių bei Europos Komisijos specialistai pasitiki mūsų šalyje vykdomais veiksmais ir taikomomis priemonėmis.
Reikalavimų sušvelninimas Molėtų r. atveju leis tiek kiaulių augintojams, tiek gamintojams veiklą šiame regione vykdyti lengvesnėmis sąlygomis, taip pat suteiks daugiau galimybių prekiauti gyvomis kiaulėmis, kiauliena bei jos produktais“, – teigė VMVT direktorius Darius Remeika.
VMVT, vertindama AKM epidemiologinę padėtį, Europos Komisijai ir ES valstybėms narėms pateikė detalią informaciją apie AKM viruso paveiktame ūkyje atliktus likvidavimo darbus, visišką jo išvalymą ir dezinfekciją.
Tačiau nors Molėtų rajone antrinių AKM protrūkių nenustatyta, AKM stebėsenos laukinėje faunoje rezultatai rodo, kad ši liga vis dar cirkuliuoja tarp šernų. Per šiuos metus čia sumedžioti 156 šernai, kuriuos ištyrus dėl AKM viruso 7-ių rezultatai buvo teigiami. Virusas patvirtintas ir vienuolikai iš 12 surastų šernų gaišenų.
Įvertindami situaciją šalyje, VMVT specialistai ragina kiaulių laikytojus ir toliau didelį dėmesį skirti kasdieniam biologinio saugumo priemonių įgyvendinimui ūkiuose, nes nustačius naujų AKM protrūkių, Europos Komisijos sprendimu, teritorija vėl būtų priskiriama III zonai, dėl kurios didelių nuostolių patiria tiek ūkio subjektai, tiek kiaulininkystės ūkis ir valstybė.
Šiuo metu į III AKM zoną vis dar patenka dalis Jurbarko, Kauno, Kėdainių, Plungės, Raseinių ir Skuodo rajonų savivaldybių teritorijų, kuriose arba netoli jų šiais metais įvyko AKM protrūkiai kiaulių laikymo vietose.
VMVT inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prezidentas siūlo daugiau lėšų skirti rajonų keliams
2024-11-22 -
Už žemę dar liko sumokėti beveik 17 milijonų
2024-11-15 -
Prancūzijos įmonė tapo vienintele „Roquette Amilina“ akcininke
2024-11-14
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)