Šešių Alytaus r. kaimų ūkininkams leista tiekti pieną
Vilnius. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad pagal naujausius žaliavinio pieno, šulinių vandens, vaisių ir daržovių, pašarų bei želmenų mėginių tyrimų rezultatus tarša nepasiekė Prienų rajono ir Alytaus rajono kaimų, esančių į pietus nuo Alytuje kilusio padangų gaisro židinio.
Atsižvelgus į laboratorinių tyrimų išvadas, nuo šio penktadienio Likiškėlių, Zaidų, Jurgiškių, Laburdiškių, Radžiūnų ir Talokių kaimuose panaikinami apribojimai tiekti žaliavinį pieną rinkai ir naudoti jį asmeninėms reikmėms.
Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) duomenimis, ištyrus 18 žaliavinio pieno mėginių, tarša dioksinais nustatyta 2 pieno mėginiuose, atrinktuose iš ūkių Alytaus rajono Genių kaime. Kituose 16 žaliavinio pieno mėginių taršos dioksinais ar sunkiaisiais metalais nenustatyta.
Įvertinus gautus laboratorinių tyrimų rezultatus ir gyvulių laikymo, girdymo bei šėrimo sąlygas ūkiuose, priimtas sprendimas nuo šio penktadienio Likiškėlių, Zaidų, Jurgiškių, Laburdiškių, Radžiūnų ir Talokių kaimų ūkininkams atnaujinti leidimus tiekti žaliavinį pieną supirkimo punktams ar naudoti jį asmeninėms reikmėms. Likusioje gaisro paveiktoje teritorijoje apribojimai kol kas lieka galioti.
Ištyrus pirmuosius mėginius, atrinktus Balbieriškio ir Nemajūnų seniūnijose, taršos dioksinais ir sunkiaisiais metalais juose nenustatyta. Specialistų manymu, tai pirmieji rodmenys, leidžiantys teigti, jog tarša iš gaisro židinio Prienų rajono nepasiekė, todėl šie duomenys labai svarbūs tikslinant gaisro paveiktų teritorijų ribas.
VMVT primena gyventojams, kad šiose teritorijose jokie apribojimai gyvūninių produktų gamintojams nebuvo taikyti.
Pagal laboratorinių tyrimų duomenis, teisės aktų reikalavimus atitiko ir 10 šachtinių šulinių geriamojo vandens, 2 vaisių (vynuogių ir obuolių), 2 daržovių (kopūstų), 3 pašarų ir želmenų mėginių tyrimų rezultatai. Taršos sunkiaisiais metalais, dioksinais ar kitomis kenksmingomis medžiagomis šiuose produktuose nebuvo nustatyta.
NMVRVI specialistai taip pat pateikė išvadas dėl 6 paukščių (balandžių, strazdų, dagilio) ir stirnos gaišenų tyrimų. Laboratorijoje atlikti patologiniai anatominiai tyrimai parodė, kad gyvūnai nugaišo dėl natūralių priežasčių, kurių negalima susieti su dėl gaisro kilusia aplinkos tarša.
VMVT specialistai gaisro paveiktose teritorijose ir už jų ribų jau yra atrinkę per 110 mėginių. Iki lapkričio 7 dienos gauta 70 tyrimų mėginių rezultatų dėl galimos maisto ir pašarų taršos sunkiaisiais metalais, dioksinais ar kitomis kenksmingomis medžiagomis, vien per šią savaitę jų gauta 35. Likusių mėginių tyrimai tebevykdomi.
VMVT inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prezidentas siūlo daugiau lėšų skirti rajonų keliams
2024-11-22 -
Už žemę dar liko sumokėti beveik 17 milijonų
2024-11-15 -
Prancūzijos įmonė tapo vienintele „Roquette Amilina“ akcininke
2024-11-14
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)