BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Spaudos centras
Paskubomis keičia sanitarinių apsaugos zonų reguliavimą
Pixabay.com nuotr.

Vilnius. Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkės Aistės Gedvilienės skubiai teikiamo Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo pakeitimo projektas pribloškė Lietuvos kiaulių augintojus.

Apie sanitarinių apsaugos zonų teisinio reguliavimo pakeitimo kalbėta šiandien Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos surengtoje spaudos konferencijoje.

Jau apie 50 metų Lietuvoje galioja teisės aktai, draudžiantys apsigyventi arti fermų – vadinamoje sanitarinėje apsaugos zonoje (SAZ), nes gyvulininkystės objektai skleidžia kvapus, triukšmą, teršia orą.

Bioversija 2024 04 26 m7

Vykdant žemės reformą dėl valstybės institucijų klaidų didelė dalis SAZ apibojimų nebuvo tinkamai įregistruoti. Valstybė tai pripažino ir sukūrė teisinį mechanizmą klaidoms ištaisyti – įrašant SAZ apribojimus ten, kur jie nebuvo įrašyti dėl žemėtvarkos institucijų darbuotojų kaltės.

Deja, ūkiai susidūrė su daugybe dirbtinių kliūčių įregistruojant SAZ: atsirašinėjimu vilkinant laiką, nenoru ir priešinimusi įregistruoti SAZ. Tad ne visi ūkiai suspėjo įregistruoti SAZ laiku iki įstatyme nustatyto 2022-12-31 dienos termino. Po šio termino bus reikalaujama gauti savininkų sutikimus, todėl įregistruoti SAZ taps neįmanoma. Neįregistravus SAZ, nuo 2025-01-01 veikla bus negalima.

Šiandien situacija tokia, kad dėl teisės aktų reikalavimų nepaisymo ir kontrolės nebuvimo prie kai kurių gyvulininkystės objektų gyventojai vis tik apsigyveno SAZ teritorijose. Vis garsiau pasigirsta tokių asmenų reikalavimai apriboti ar net sustabdyti kaimynystėje esančių gyvulininkystės ūkių veiklą.

Neseniai registruojant AB ,,Vilniaus paukštynas“ SAZ kilo ažiotažas, kadangi SAZ teritorijoje apsigyveno ypatingai daug asmenų, įsikūrė visuomeniniai objektai. Seimo nariai, siekdami išspręsti problemas prie vieno objekto Rudaminoje, suskubo taisyti Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymą (SŽNSĮ),  tačiau šis taisymas sukuria naujų problemų, kurios užkraunamos visiems Lietuvos gyvulininkystės ūkiams, net tiems, kurie jau įregistravo SAZ.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė įregistravo SŽNSĮ pakeitimo projektą dėl sanitarinių apsaugos zonų teisinio reguliavimo pakeitimo.

Anot Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos pranešimo, užuot pratęsę SAZ registravimo klaidų taisymui numatytą terminą ir išdiskutavę visoms pusėms tinkamas išeitis, parlamentarai imasi skubiai gelbėti į konkrečios įmonės SAZ patenkančius gyventojus ir susirūpinta jų teisėmis, o kitų ūkio subjektų teisės ignoruojamos ir į jų pasiūlymus neatsižvelgiama.  

Nors problema yra ilgalaikė ir sudėtinga, o SAZ labai aktualus gyvulininkystės ūkiams, tačiau  projektas nebuvo svarstytas Kaimo reikalų komitete, bei taip pat procese nedalyvavo Žemės ūkio ministerija.

Lietuvos kiaulių augintojų asociacija siūlo: nepritarti SŽNSĮ projektui ir  grąžinti tobulinti; užtikrinti, kad būtų užbaigtas sanitarinių apsaugos zonų duomenų įrašymo į Nekilnojamojo turto registrą ir kadastrą procesas

Šaltinis: Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos pranešimas
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos