Dimedium 22 05 01 Dimedium 22 05 01
Spaudos centras
Parlamentaras L. Balsys siūlo uždrausti glifosato naudojimą Lietuvoje

Vilnius. Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime narys Linas Balsys siūlo uždrausti glifosato naudojimą Lietuvoje – jis įregistravo tai numatančias Augalų apsaugos įstatymo pataisas.

Pasak L. Balsio, tokių pataisų poreikis kilo paaštrėjus diskusijoms dėl plačiai žemės ūkyje naudojamo glifosato neigiamo poveikio aplinkai ir žmonių sveikatai.

„Vis daugiau Europos valstybių, nelaukdamos Europos Komisijos nurodymų, pačios savo teritorijoje imasi riboti šio herbicido naudojimą. Vien šiais metais vienokius ar kitokius glifosato draudimo įstatymus priėmė aktyviai žemdirbystę vystanti Austrija, Prancūzija, Vokietija. Neabejoju, kad tokių draudimų atsiras ir kitose valstybėse. Diskusijos apie glifosato draudimą privalo persikelti ir į Lietuvos politinę darbotvarkę“, – pranešime teigė L. Balsys.  

Bioversija 22 02 02

EK 2017 metų rudenį numatė, kad glifosatas ES bendrijoje nebebus naudojamas nuo 2023 metų, tam pritarė ir Lietuva. Tačiau ES paliko teisę valstybėms narėms pačioms nuspręsti, ar jos nori glifosato naudojimo apribojimus nacionaliniu lygmeniu taikyti anksčiau.  

Pasak L. Balsio, draudimas Lietuvoje galėtų įsigalioti nuo kitų metų liepos.

Lietuvoje šiuo metu yra registruoti 195 herbicidai, iš jų 27 sudėtyje yra glifosato. 

„Vieša paslaptis, kad glifosato produktais išpurškiami pasėlių laukai ne tik norint naikinti piktžoles, bet ir prieš derliaus nuėmimą siekiant greičiau subrandinti grūdines kultūras. Todėl vėliau ir aptinkami glifosato pėdsakai ne tik žemės ūkio produktuose, bet ir žmogaus organizme“, – teigė parlamentaras.

Anot L. Balsio, siūlomas draudimas teigiamai paveiktų Lietuvos žemės ūkį. 

„Glifosato naudojimo žemės ūkyje draudimas teigiamai atsilieps ekologiniams ūkiams ir jų plėtrai, nes nebeliks derliaus taršos glifosatu rizikos. Chemizuoti ūkiai turės persiorientuoti ir naudoti tvaresnius žemdirbystės būdus (auginti tarpinius pasėlius, naudoti sėjomainą), kurie ne tik sumažina piktžolių vešėjimą, bet ir pagerinta šiuo metu Lietuvoje stipriai prastėjančią nualinto dirvožemio kokybę“, – sakė L. Balsys. 

Įstatymo pataisas kartu su Seimo nariu Linu Balsiu Seimui teikia Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nariai Rasa Budbergytė, Julius Sabatauskas, Algirdas Sysas.

Glifosatą sukūrė ir 1974 metais pardavinėti pradėjo JAV chemijos bendrovė „Monsanto“, herbicidą pavadinusi „Roundup“. Ją pernai įsigijo Vokietijos chemijos ir farmacijos gigantas „Bayer“.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tyrimas parodė, kad glifosatas gali sukelti vėžį, bet vėliau atlikti tyrimai ne visada tai patvirtindavo.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar ganote melžiamas karves?
Visos apklausos