Basf m1 2024 06 14
Spaudos centras
Kredito unijos prisideda prie finansinės pagalbos priemonių žemės ūkiui

Vilnius. LKU kredito unijos rudenį skiria papildomą dėmesį žemės ūkio sektoriui ir bendradarbiaujant su UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondu atveria galimybes ūkininkams gauti lengvatinius kreditus pagal skatinamąsias finansinės pagalbos priemones.

LKU kredito unijų grupės, kurią sudaro 45 kredito unijos visoje Lietuvoje ir jas prižiūrinti Lietuvos centrinė kredito unija (LCKU), reikšminga dalis narių yra žemės ūkio subjektai. Dėl tos priežasties, anot LCKU administracijos vadovo ir valdybos pirmininko Mindaugo Vijūno, kartu su partneriais pastaruoju metu yra nuosekliai pristatomos priemonės kreditams patrauklesnėmis sąlygomis gauti.

„Žemės ūkio sektorius LKU kredito unijų grupei yra ypatingai svarbus, nes čia glūdi mūsų pačių istorijos ištakos. Reaguodami į sudėtingą šiandienos situaciją, dirbame, kad sudarytume kuo palankesnes sąlygas Lietuvos ūkių atsinaujinimui, plėtrai ir modernizavimui, padėtume sumažinti dėl įvairių priežasčių jau patirtus ar galimus nuostolius ir prisidėtume prie spartesnio grįžimo į įprastas veiklos vėžes“, – sako M. Vijūnas.

Bioversija 2024 04 26 m7

LKU grupės kredito unijos, bendradarbiaudamos su UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondu, jau teikia lengvatinius kreditus ūkiams ir ūkininkams, užsiimantiems pirmine gamyba, taip pat nukentėjusiems nuo COVID-19 ligos protrūkio arba nepalankių klimato reiškinių.

Pagalba žemės ūkiui – ir COVID-19 kontekste

LKU kredito unijų grupė dalyvauja UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondo įgyvendinamoje finansinėje priemonėje „Paskolų, finansuojamų iš įgyvendinant Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos finansines priemones grąžintų lėšų, teikimas pirmine gamyba užsiimantiems ūkio subjektams“, pagal kurią kreditus žemės ūkio sektoriaus atstovams teikia net 17 kredito unijų.

Pagal šią priemonę ūkininkams, užsiimantiems pirmine žemės ūkio produktų gamyba, suteikiama galimybė skolintis lėšų žemės ūkio technikai, žemės ūkio įrangai, veislinėms pieno krypties telyčioms ir genetinei medžiagai įsigyti. Per du metus priemonėje dalyvaujančių kredito unijų nariams planuojama suteikti daugiau nei 2 mln. Eur lengvatinių paskolų. Pagal priemonę suteikiamos paskolos suma vienam gavėjui iki 110 000 Eur, kreditas gali būti suteikiamas iki 84 mėnesių laikotarpiui, o taikoma metinė palūkanų norma – nuo 3 proc.

Siekiant palengvinti žemės ūkio išgyvenimo ir plėtros sąlygas vyraujant pandemijai, rugpjūčio pabaigoje UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas pranešė apie naują skatinamąją priemonę „Paskolos ūkio subjektų, veikiančių žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse, likvidumui užtikrinti COVID-19 ligos protrūkio laikotarpiu“, pagal kurią lengvatinius kreditus taip pat jau teikia 17 LKU grupės kredito unijų.

Kreditai pagal šią skatinamąją finansinę priemonę teikiami ūkio subjektams, užsiimantiems pirmine žemės ūkio produktų gamyba, kooperatinėms bendrovėms, užsiimančioms žemės ūkio produktų perdirbimu ar prekyba, bei ūkio subjektams, užsiimantiems akvakultūros produktų gamyba, savo pagamintų akvakultūros produktų perdirbimu ir iš jų pagamintų produktų realizavimu, apyvartinėms lėšoms papildyti.

Didžiausia galima kredito apyvartiniam kapitalui finansuoti suma vienam gavėjui – 1 mln. Eur ir iki 36 mėnesių laikotarpiui. Paskolai yra nustatytos fiksuotos metinės palūkanų normos, kurios priklausomai nuo paskolos gavėjo dydžio ir paskolos grąžinimo trukmės svyruoja tarp 0,1 ir 0,69 proc.

Lengvatiniai kreditai nukentėjusiems nuo šalnų

10 LKU grupės kredito unijų visoje Lietuvoje tapo finansų tarpininkėmis teikiant lengvatines paskolas 2019-aisiais patyrusiems nuostolių dėl šalnų pagal priemonę „Paskolos nukentėjusiems nuo nepalankių klimato reiškinių“.

Planuojama, kad pagal šią priemonę kredito unijos išduos paskolų už beveik 2,8 mln. Eur sumą, o vienas gavėjas galės pretenduoti į kreditą iki 25 tūkst. Eur.

Paskolos teikiamos didžiąją jų dalį finansuojant iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, o 23 proc. paskolų sumos dalies sudaro LKU grupės kredito unijų lėšos. Valstybės lėšomis finansuojamai paskolos daliai yra taikomos nulinės paskolų palūkanos, kredito unijų lėšomis finansuojamai daliai – iki 8 proc. metinės palūkanos, todėl bendra paskolos palūkanų norma nesieks 2 proc.

Žadama, kad pirmuoju finansinės priemonės įgyvendinimo etapu lengvatinės paskolos bus teikiamos tik nuo šalnų nukentėjusiems ūkininkams, o vėliau – ir nuo kitų nepalankių klimato reiškinių.

Suremti pečiai – pasiekti rezultatai

LKU grupės kredito unijos dar pavasarį operatyviai prisidėjo prie finansinės pagalbos priemonių nuo COVID-19 nukentėjusiam verslui įgyvendinimo. Pandemijos pradžioje kartu su Lietuvos bankų asociacijai priklausančiomis finansų įstaigomis buvo pasirašytas paskolų moratoriumas, pagal kurį gyventojams ir verslui, susidūrusiems su COVID-19 iššūkiais, suteikta galimybė atidėti turimų paskolų grąžinimą atitinkamai iki 12 arba 6 mėnesių.

Skaičiuojama, kad dėl koronaviruso pandemijos LKU kredito unijų grupės atidėtos paskolos sudaro apie 6,5 proc. viso paskolų portfelio arba 26 mln. Eur.

Taip pat COVID-19 krizės metu buvo išduoti 7 mln. Eur pagal priemonę „Paskolos labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams“, o siekiant palengvinti kreditų prieinamumą įmonėms jų likvidumui pagerinti, vis dar teikiami kreditai verslui pagal priemonę „Portfelinės garantijos paskoloms 2“.

LKUinf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos