Vilnius. Lietuvos aplinkosaugos, pramonės, žemės ūkio organizacijos išplatino bendrą deklaraciją, kuria išreiškia palaikymą Seime svarstomam įstatymui apriboti palmių aliejaus naudojimą biodegaluose.
Deklaracijai palaikymą išreiškė 14 Lietuvos organizacijų, kurios kartu vienija daugiau nei 1000 narių – nevyriausybinius aplinkosaugos judėjimus, savanorius, atsinaujinančios energetikos ir pramonės įmones, ūkininkus ir žemės ūkio bendroves.
„Ambicingus kovos su klimato kaita tikslus išsikėlusi Lietuva negali toleruoti ar net skatinti netvarių išteklių naudojimo. Palmių aliejaus ir jo produktų priskyrimas biodegalams yra nepateisinamas dėl didelio masto atogrąžų miškų kirtimo, gyvūnų ir augalų rūšių naikinimo, sukuriamų vergiškų sąlygų vietos gyventojams. Pasisakome už žiedinės ekonomikos principais grįstą biodegalų gamybą, panaudojant vietinius atsinaujinančius resursus ir taip skatinant tvarų Lietuvos verslą ir žemės ūkį“, - teigiama deklaracijoje.
Indonezijoje ir Malaizijoje sparčiai kertami atogrąžų miškai (85 proc. palmių aliejaus pagamina šiose šalyse). Vien tik Indonezijoje iki 2025 m. bus sunaikinta 26 mln. hektarų atogrąžų miško, o atlaisvinta žemės užsodinta alyvpalmėmis – šis plotas beveik 4 kartus didesnis už Lietuvą.
„Transport & Enviroment” duomenimis, net 53 proc. į ES importuojamo palmių aliejaus panaudojama biodyzelino gamybai. Deklaracijoje teigiama, kad užuot didindami apsirūpinimą energija panaudojant vietinius atsinaujinančius resursus, naudodami palmių aliejų degaluose, tampame priklausomi nuo importinės, aplinkai ir klimatui didžiulę žalą darančios ir netvarios žaliavos.
Iš palmių aliejaus gaminami degalai išskiria daugiau šiltnamio dujų nei kiti biodegalai ar net mineraliniai degalai. Nors formaliai visos aliejinės žaliavos naudojamos biodegalų gamybai yra sertifikuotos, tačiau palmių žaliavos sertifikavimas neužtikrina tvarumo. Neįmanoma sukontroliuoti, ar laikomasi tvarumo reikalavimų.
Europos Komisija patvirtino taisykles, kad nuo 2030 m. atsisakys palmių aliejaus biodegaluose. Tačiau per 10 metų Indonezijoje atogrąžų miškų gali beveik nelikti. Norvegija, Prancūzija, D. Britanija, Švedija, Olandija ir vis daugiau kitų Europos šalių įveda griežtus ribojimus palmių aliejaus naudojimui biodegaluose. Deklaracijoje pažymima, kad reikia sekti pažangių Europos šalių keliu, kurios jau apribojo palmių aliejaus produktų naudojimą degaluose.
Deklaraciją pasirašiusios organizacijos pasirengusios dalyvauti įstatymo projekto svarstymo procese, teikti savo pasiūlymus ir rekomendacijas, skatinti konstruktyvias diskusijas visuomenėje. Prisijungti prie šios iniciatyvos kviečiamos ir kitos Lietuvos verslo, nevyriausybinės asociacijos.
Deklaraciją pasirašė aplinkosauginė organizacija „Žiedinė ekonomika“, Tarptautinis Birutės Galdikas gamtosaugos labdaros ir paramos fondas, Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacija, Biodegalų asociacija, Lietuvos biodujų asociacija, Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacija, Lietuvos grūdų augintojų asociacija, Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacija, Lietuvos ūkininkų sąjunga, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija, Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacija. Deklaracijai paramą išreiškė Aplinkosaugos koalicija, „Fridays for Future“ aplinkosaugos judėjimas, Žaliosios politikos institutas.
VšĮ „Žiedinė ekonomika“ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ministerija: palūkanų privačiai žemei įsigyti kompensavimas yra pasibaigęs
2024-09-10 -
„Auga Group“ vadovas: technologijų plėtrai reikia valstybės ir investuotojų lėšų
2024-09-05 -
Teismas: „Arvi“ kreditorė negali reikalauti dalies skolų
2024-08-29
Skaitomiausios naujienos
-
Žemės ūkio bendruomenė neteko aktyvaus ūkininko
2024-08-26 -
K. Starkevičius: tiesioginės išmokos turėtų pasiekti tik ūkininkaujančius
2024-08-20 -
Ministras stabdo ūkio veiklos žurnalų pildymą
2024-08-30
(0)