Vilnius. Iš giminaičių įsigyjamos investicijos, nurodoma didesnė investicijų vertė – vienos dažniausios klaidų, dėl kurių įsigyjant prekes ir paslaugas rizikuojama negauti projektui skirtos paramos, teigia Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA).
Nepirkti iš artimųjų
Su paramos administravimu susiję teisės aktai numato draudimą investicijas įsigyti iš susijusių (artimų) asmenų – artimų giminaičių (tėvų, vaikų, senelių, vaikaičių, brolių, seserų).
Praktikoje pasitaikė atvejų, kai NMA nustatė, kad pareiškėjai, siekdami apeiti šį draudimą, fiktyviai sudarė sandorius su trečiaisiais asmenimis ir investicijas įsigijo iš susijusių asmenų, tačiau per tarpininkus.
Technika ar įranga tik formaliai buvo perparduota, pavyzdžiui, kaimynams, iš kurių praėjus trumpam laikui ji įsigyta kaip įgyvendinamo projekto investicija. Tokie sandoriai laikomi fiktyviais, o pareiškėjo nesąžiningi veiksmai fiksuojami kaip pažeidimas ir pritaikomos sankcijos – parama neskiriama.
Dirbtinai nedidinti kainų
Pasitaiko ir tokių atvejų, kai, siekiant gauti kuo didesnę paramos sumą, technika įsigyjama užaukštintomis kainomis, t. y. jos reali vertė yra žemesnė, nei nurodoma pateiktuose dokumentuose.
NMA atkreipia dėmesį, kad įsigyjant techniką ir įrangą visada tikrinama įsigyjamos investicijos vidutinė rinkos kaina, siekiant nustatyti, ar kaina nebuvo dirbtinai padidinta.
Primintina, kad Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos ir Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano administravimo taisyklėse nustatyta, kad, laikydamasis racionalaus lėšų panaudojimo principo, pareiškėjas turi imtis visų priemonių, kad įsigytų investicijas kainomis, ne didesnėmis už atitinkamų prekių, paslaugų, darbų vidutines rinkos kainas.
Turėti veikiančią ir naudojamą techniką, įrangą
Iki projekto įgyvendinimo pabaigos paraiškoje (verslo plane) numatytos investicijos turi būti įsigytos ir naudojamos. Kaimo plėtros programų administravimo taisyklėse nurodoma, kad investicijos turi būti parengtos naudoti iki galutinio mokėjimo prašymo pateikimo dienos ir vėliausiai su galutiniu mokėjimo prašymu turi būti pateikti įrangos ir (arba) technikos įrengimo ir (arba) sumontavimo darbų užbaigimo aktai ar kitus lygiaverčiai dokumentais, kuriuose patvirtinama, kad už paramos lėšas įsigyta įranga ir (arba) technika tinkamai sumontuota ir veikia.
Taigi, jeigu pareiškėjas planuoja investicijas įsigyti tik projekto įgyvendinimo pabaigoje (paskutinėmis dienomis), kyla rizika, kad šių investicijų nebus spėta pradėti naudoti, dėl ko nebus išpildytos tinkamumo gauti paramą sąlygos.
Atsižvelgti į investicijų kilmės šalį
Projekto įgyvendinimui būtinos investicijos įsigyjamos iš Rusijos, Baltarusijos, Rusijos aneksuoto Krymo, Moldovos Vyriausybės nekontroliuojamos Padniestrės teritorijos, Sakartvelo Vyriausybės nekontroliuojamų Abchazijos ir Pietų Osetijos teritorijų, taip pat paslaugos ir darbai, atlikti šių šalių paslaugų ar darbų tiekėjų, yra netinkami finansuoti paramos lėšomis.
Svarbu jauniesiems ir smulkiesiems ūkininkams
Šalies jaunųjų ir smulkiųjų ūkininkų, kurie šiemet teikė paraiškas pagal KPP veiklos srities „Parama smulkiesiems ūkiams“ ir SP intervencinės priemonės „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ įgyvendinimo taisykles, nevaržo įsipareigojimas įsigyti tik naujas ir nenaudotas investicijas, būtinas projektui įgyvendinti.
Taisyklėse nėra reikalavimo dėl naujų ir nenaudotų investicijų įsigijimo, taip pat neapibrėžta, kokio senumo investicijos (pvz., žemės ūkio technika ir įranga) negali būti finansuojamos, todėl pasitaiko atvejų, kad prašoma finansuoti 1991 m. ar anksčiau pagamintą techniką ir įrangą.
Atsižvelgiant į išdėstytą reikalavimą dėl įsigyjamų investicijų kilmės šalies ir tai, kad Rusija pagal tarptautinę teisę yra SSRS teisių ir įsipareigojimų tęsėja, investicijų, kurių kilmės šalis yra SSRS, įsigijimas pagal minėtas paramos priemones taip pat negali būti kompensuojamas. Ši nuostata galioja neatsižvelgiant į tai, kurioje SSRS respublikoje investicija pagaminta.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prezidentas siūlo daugiau lėšų skirti rajonų keliams
2024-11-22 -
Už žemę dar liko sumokėti beveik 17 milijonų
2024-11-15 -
Prancūzijos įmonė tapo vienintele „Roquette Amilina“ akcininke
2024-11-14
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)