Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Spaudos centras
Daliai elektros vartotojų – paskutinė diena apsispręsti dėl duomenų teikimo

Vilnius. Lietuvai liberalizuojant elektros tiekimą buitiniams vartotojams, daugiausiai jos suvartojantys gyventojai pirmadienį turėtų galutinai apsispręsti, ar pasidalyti su nepriklausomais tiekėjais elektros suvartojimo bei kontaktiniais duomenimis. 

Savo ruožtu pasirinkti tiekėją šios grupės vartotojai (per metus sunaudojantys po 5 MWh elektros) dar turi laiko iki gruodžio 10 dienos. 

Nesutikęs dalytis duomenimis vartotojas pats turės ieškoti informacijos apie tiekėjus, teirautis jų pasiūlymų, BNS komentavo „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO). 

Bioversija 2024 07 09 m7

Nepareiškus nesutikimo, ESO perduos nepriklausomiems tiekėjams duomenis: suvartojimą už 12 mėnesių (nuo pernai birželio iki šių metų gegužės pabaigos), adresą, kontaktinius duomenis (telefoną ir el. paštą). Operatorius yra įpareigotas perduoti šiuos duomenis pagal įstatymą, nebent būtų pareikštas vartotojo nesutikimas. 

Gyventojai, iki gruodžio išsirinkę ir pasirašę sutartį su nepriklausomu tiekėju, nuo kitų metų sausio 1 dienos jau gaus paslaugas iš jo, o ankstesnė sutartis su visuomeniniu tiekėju („Ignitis“) nebegalios. 

Duomenis perduos ESO

Kaip nepriklausomi tiekėjai sužinos, kiek elektros sunaudoja konkretus namų ūkis ir kokiais vartotojų duomenis jie disponuos, pasakoja AB „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) Paslaugų tarnybos vadovas Renaldas Radvila. Jis pastebi, jog prievolės dalintis duomenimis – nėra, apie galutinį vartotoją tiekėjams pateikiamas duomenų kiekis – minimalus, o jei vartotojas to nenori, sudaryta galimybė pareikšti nesutikimą dalytis duomenimis. 

Numatyta, jog nuo visuomeninio tiekėjo pereinant prie nepriklausomų tiekėjų, pastarieji siųs galutiniams vartotojams individualizuotus elektros tiekimo pasiūlymus, kuriuos vartotojai svarstys ir iš kurių galiausiai išsirinks sau tinkamiausią. Pasiūlymams teikti reikalingi dviejų tipų duomenys – informacija apie konkretaus namų ūkio elektros vartojimą bei kontaktai, t. y. kur ir kam pasiūlymą adresuoti. 

„Sprendimas saugiai atverti duomenis rinkoje veikiantiems nepriklausomiems tiekėjams priimtas siekiant palengvinti pokytį tiek verslui, tiek ir galutiniam vartotojui, mat jei pastarasis sutiks dalytis elektros sunaudojimo ir kontaktiniais duomenimis, nepriklausomi elektros tiekėjai vartotojui pasiūlymus siųs patys, o vienintelė vartotojui liekanti užduotis bus išsirinkti tinkamiausią pasiūlymą bei pasirašyti sutartį su naujuoju elektros tiekėju“, – sakė R. Radvila. 

Galimybė prieiti prie elektros sunaudojimo duomenų nepriklausomiems tiekėjams leis siūlyti ne tuos pačius, it pagal vieną kurpalį sukurptus, pasiūlymus, o jau pritaikytus konkretiems namų ūkiams.

„Pavyzdžiui, tai gali būti labai konkretus planas su fiksuotu elektros tarifu mėnesiui ar metams, kas leis išvengti sąskaitų svyravimo ir užtikrins tam tikrą finansinį stabilumą. O gal, matydami jūsų namuose didelius skirtumus tarp dieną ir naktį sunaudojamos energijos, elektros tiekėjai pasiūlys kilovatvalandės kainą susieti su elektros biržos kaina realiuoju laiku, kuri taip pat smarkai svyruoja priklausomai nuo paros laiko?

Pateikus elektros sunaudojimo statistiką galima tikėtis labiau individualizuotų, konkrečiam namų ūkiui pritaikytų ir galutiniam vartotojui naudingesnių pasiūlymų, – sako R. Radvila. – Be to, pasidalijus duomenimis jau pradiniame pokyčio etape sutaupomas laikas, per kurį naujieji tiekėjai duomenis kauptų patys, taigi galima tikėtis, jog reforma vyks efektyviau, greičiau ir sklandžiau.“  

Jei nepareiškiamas nesutikimas dalytis duomenimis, nepriklausomiems tiekėjams sudaroma galimybė prieiti prie per mėnesį konkrečiame namų ūkyje sunaudotos elektros energijos statistikos, apimančios 12 kalendorinių mėnesių laikotarpį nuo 2019 m. birželio 1 d. iki 2020 m. gegužės 31 d. (jei patenkama į pirmą pokyčio etapą). Perduoti šiuos duomenis nepriklausomiems tiekėjams ESO įpareigoja Elektros energetikos įstatymas. 

Nesidalijantys duomenimis tiekėjo ieškos patys

Jei visgi galutinis vartotojas dėl vienų ar kitų priežasčių nesutinka pasidalyti savo elektros suvartojimo duomenimis bei kontaktine informacija, apie nesutikimą privalu informuoti ESO. Tai padaryti galima ESO savitarnos svetainėje. Informuoti apie nesutikimą reikia iki rugpjūčio 31 dienos. 

Jei vartotojas sutinka pasidalyti duomenimis, jam pačiam nieko daryti nereikia – duomenimis su nepriklausomais elektros tiekėjais pasidalys pats ESO, per specialią tam sukurtą platformą.

Nusprendusieji nesidalyti kontaktiniais ir elektros suvartojimo duomenimis įgyja pareigą susirasti nepriklausomą elektros tiekėją savarankiškai. T. y. galutinis vartotojas turi domėtis rinkoje veikiančiais nepriklausomais elektros tiekėjais, susisiekti su jais ir gauti pasiūlymus, o juos išanalizavęs, pasirašyti paslaugų teikimo sutartį.

„Skirtumas tik tas, jog šiuo atveju galutiniam vartotojui tenka kiek daugiau darbo, t. y. jei nesutikimo nepareiškusieji tiekėjų pasiūlymus gaus automatiškai, tai nesutikimą pareiškusieji turės organizuotis procesą patys – susirasti rinkoje veikiančius nepriklausomus tiekėjus ir su jais susisiekti“, – sakė ESO atstovas. 

Rinkos liberalizavimas vyksta etapais

Elektros tiekimo namų ūkiams rinkos liberalizavimas vyksta etapais. Vartotojai, sunaudojantys per metus 1-5 MWh elektros, patenka į antrąjį etapą, jie analogiškus sprendimus privalės priimti kitąmet (nors gali ir anksčiau), savo ruožtu mažiausiai suvartojantys (iki 1 MWh per metus) patenka į trečiąjį etapą ir jie apsispręsti turės 2022 metais. 

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) rugpjūtį paskelbė, kad Lietuvoje didėja nepriklausomų tiekėjų pasirinkimas. Birželį buitiniams vartotojams elektrą tiekė šeši tiekėjai – „Elektrum Lietuva“, „Enefit“, „Abotis“, „Green Genius“ ir „Ignitis“ (kuris veikia kaip du atskiri tiekėjai – visuomeninis ir nepriklausomas), gegužę jų buvo penki. 

Seimas gegužę pritarė visiškam elektros tiekimo rinkos liberalizavimui. Šiuo metu dauguma gyventojų elektrą perka iš valstybiniam holdingui „Ignitis grupė“ priklausančios bendrovės „Ignitis“, o kainą reguliuoja VERT.

BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos