Kelmė. Smulkiesiems pieno gamintojams Vilkyškių pieninės Kelmės filialas supirkimo kainas sumažino iki 50 ct/kg. Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Kelmės rajono skyriaus pirmininkas Romas Docius sako, kad gamintojai rimtai svarsto galimybę bendrovėms nebeparduoti pieno.
Vilkyškių pieninės generalinis direktorius Gintaras Berašius sako, kad tokia pieno supirkimo kaina yra visiškai pagrįsta. „Mes prisiėmėme didžiulę riziką supirkdami žaliavą ir dėdami produkciją į sandėlius, nežinodami, kada ir kur ją parduosime. Ta produkcijos dalis, kurią parduodame ‑ riebalai, grietinėlė ‑ per metus nupigo 32 proc. Tam įtakos turėjo ne vien Rusijos embargas, kainos krito visame pasaulyje. Rusijos sprendimas palietė visą Europą. Atsakingai teigiu, kad supirkimo kaina yra pagrįsta", ‑ sako G. Bertašius.
Vilkyškių pieninės generalinis direktorius šiandien mato dvi alternatyvas. Viena jų - supirkti visą žaliavinį pieną ir dalintis atsakomybe: bendrovė prisiimtų riziką dėl sandėliuojamos produkcijos pardavimo terminų, o žemdirbiai nesiskųstų dėl sumažėjusios žaliavos supirkimo kainos. Kita alternatyva ‑ nepirkti pieno.
Vilkyškių pieninės generalinis direktorius Gintaras Bertašius teigia, kad pieno supirkimo kainos mažinimo lygis yra pagrįstas
"Tikiuosi, kad viskas po 2-3 mėnesių susinormalizuos, todėl nemanau, kad nei mums (Vilkyškių pieninei - MŪ past.), nei žemdirbiams neverta eiti šiuo keliu. Mes pasirinkome pirmąją alternatyvą, manau, kad ji geresnė. Žmonės dirba dieną naktį ieškodami naujų rinkų, pardavimo kanalai tiktai normalizuosis ir stabilizuosis, tam tiesiog reikia laiko. Mėnesio naujai rinkai surasti neužtenka", ‑ teigia G. Bertašius.
Didžiausias karvių bandas Kelmės rajone laiko ūkininkai Liudvikas Janušauskas, Albertas Brazas, Henrikas Minelga, Juozas Spudis, bendrovė „Šimšė". Stambiesiems pieno gamintojams už žaliavą mokama skirtingai.
Vienam iš stambiųjų gamintojų supirkėjai pareiškė, kad nuo rugsėjo 1 d. temokės 50 ct/kg. Ūkininkas paprašė leisti pagalvoti ir po kelių dienų informavo, kad nutraukia sutartį ir pieną teiks kitai įmonei. Tuomet jam buvo pasiūlyta pasilikti ir supirkėjas sutiko mokėti 70ct/kg. Stambieji pieno gamintojai Kelmės rajone šiuo metu už kilogramą žaliavinio pieno gauna 60 centų.
LŪS Kelmės r. skyriaus pirmininkas R. Docius tvirtina, kad pieno supirkėjai ir perdirbėjai manipuliuoja žemdirbiais, daro jiems spaudimą.
Kelmės rajono ūkininkas Albertas Brazas neketina atsisakyti kooperatyvo „Pienas Lt" narystės, tačiau rimtai svarsto nebesiversti pienininkyste
Iš Alberto Brazo ūkio kasdien iškeliauja 3tonos pieno. „Pienas LT" ūkininkui moka 60 ct/kg. „Karvių laikyti neapsimoka. Dirbame su dideliu nuostoliu. Tokia situacija susiklostė ne vien dėl Rusijos embargo, pieno perdirbėjai nesąžiningai tuo naudojasi ir nepagrįstai numušinėja kainas. Kalbama, kad jei tokia padėtis tęsis, pieno ūkiai bankrutuos. Nemanau, kad taip neatsitiks, ūkininkai ieškos kitų galimybių. Ne vienas pažįstamas ketina atsisakyti bandų, pereiti prie mėsinių galvijų ar grūdinių augalų auginimo", ‑ sako A. Brazas.
Pieno gamintojai su viltimi laukia ES paramos, tačiau Žemės ūkio ministrų taryba Briuselyje neskuba priimti sprendimo nuostoliams dėl Rusijos embargo kompensuoti.
Laukiant milijonų, savo krašto žemdirbiams pagal išgales stengiasi padėti savivaldybė. Šių metų Kelmės rajono savivaldybės biudžete numatyta 50 tūkst. litų laikantiems iki 20 karvių ir deklaravusiems iki 50 ha žemės ūkio naudmenų paremti. Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vyr. specialistė Joana Miliauskienė informavo, kad galimybe pasinaudojo per 20 ūkininkų. Jie prašė nuo 1 iki 3 tūkst. Lt, paraiškose dažniausiai nurodė įsigiję melžimo aparatą, šaldytuvą ar kitą pieno ūkyje reikalingą įrangą bei pašarų gaminimo įrangą.
Ūkininkams paremti ketinama panaudoti ir savivaldybės Smulkaus ir vidutinio verslo plėtros programos lėšas. Tam numatyta 70 tūkst. Lt, o jei būtų susidomėjimas, savivaldybė ieškotų galimybių padidinti šį fondą, kad parama galėtų pasinaudoti daugiau žmonių. Pagal besikuriančio verslo rėmimo programą kompensuojama 50 proc. įrangos, kainuojančios iki 10 tūkst. Lt, įsigijimas.
Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė viliasi, kad atsiras ūkininkų, norinčių perdirbti pieną
„Pasibaigus derliaus dorojimo metui, kviesimės ūkininkus ir raginsime imtis žemės ūkio produkcijos perdirbimo. Kviesimės Valstybinės mokesčių inspekcijos, SODROS, kitus specialistus, kad jie paaiškintų galimybes ir reikalavimus, gerosios patirties atstovus iš kitų rajonų, kad padrąsintų mūsų krašto žemdirbius plėsti legalų verslą. Pradėjus perdirbti pagamintą produkciją, išloštų ne tik ūkininkai - atsirastų naujų darbo vietų, padidėtų užimtumas, pasipildytų rajono biudžetas, valgytume sveiką vietoje užaugintą ekologišką produkciją. Tai būtų savotiški mainai, vieni gamintų pieno, kiti mėsos produktus. Dabar rajone tėra keturios mėsos perdirbimo įmonės, tai labai nedidelis skaičius", ‑ sakė Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė.
Kelmės rajone mėsos perdirbimu „Žemaira", „Margonika", „Rineka", S. Tučkaus įmonė užsiima, tikimasi, kad kritus supirkimo kainoms, atsiras ir ūkininkų, norinčių perdirbti pieną.
***
Žemaitijos rajonas - vienas didžiausių pieno žaliavos gamintojų Lietuvoje. 2098 žemdirbiai turi 62037 t pieno gamybos kvotą, šiame krašte laikomos 12796 karvės. Tačiau tiek didelių bandų turėtojų, tiek laikančių kelias melžiamas karves nuotaikos slogios - pieno supirkimo kainos varo į neviltį ir bankrotą.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20 -
Ekologiški grūdai: avižų kaina kilo labiausiai
2024-11-18
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)