Basf A1 01 02 24 Basf 01 02 24 m1
Rinka
Žaliosios paskolos. Ką apie jas girdėjote?
Asociatyvi Shutterstock nuotr.

Kaunas. Be finansinių įrankių sunku įgyvendinti net geriausią idėją. Ūkininkams siūlomos žaliosios paskolos. Ar jos pigesnės? Kas padėtų ūkininkui apsispręsti dėl tokios paskolos?

Kaip veikia žaliojo skolinimo mechanizmas? Šiuos klausimus uždavėme kredito įstaigų atstovams, kurie iš praktikos žino, kiek jos gali būti naudingos žemdirbiams.

Tomas GINEITIS, žemės ūkio finansavimo platformos „HeavyFinance“ Lietuvos padalinio vadovas: „Tvarios žemdirbystės idėja – nėra trumpalaikė mada“

Šiais metais „HeavyFinance“ planavo suteikti ūkininkams daugiau nei 5 mln. Eur žaliųjų paskolų. Ar pasisekė įvykdyti planus?

Bioversija m7 2024 02 22

Esame suteikę daugiau kaip 70 žaliųjų paskolų bendrai 3,7 mln. Eur sumai. Vertindami, kad gruodis paprastai yra aktyviausias mėnuo, per jį turėtume pasiekti planuotą 5 mln. Eur sumą. Kitąmet žaliųjų paskolų ūkininkams išdavimą planuojame didinti tris kartus. 

Kas jūsų klientai, kurie domisi žaliosiomis paskolomis?

Didžioji  dalis mūsų klientų yra vidutinio dydžio ūkiai, deklaruojantys bent 40 ha žemės ūkio naudmenų. Dirbame ir su stambiaisiais ūkiais. Matome labai didelį ūkininkų susidomėjimą: vieni skolinasi žemei ar technikai, kiti apyvartiniam kapitalui papildyti, treti kreipiasi dėl pabrangusių paskolų iš bankų ar kitų finansinių įstaigų refinansavimo.

Koks žaliųjų paskolų veikimo mechanizmas, ką ūkininkams siūlote?

Smulkieji ūkininkai dažnai siekia gauti paskolą nuo 10 000 iki 70 000 Eur. Jie nebūtinai perka naują brangią techniką, todėl susiduria su finansų įstaigų taikomais ribojimais perkamos technikos amžiui. „HeavyFinance“ siūlo tris produktus: paskolas iki 15 000 eurų be turto įkeitimo, paskolas nuo 15 000 iki 200 000 eurų įkeičiant turtą ir žaliąsias paskolas, kurios teikiamos tvariems ūkiams be palūkanų (šios paskolos teikiamos su turto įkeitimu).

Tomas Gineitis, „HeavyFinance“ Lietuvos padalinio vadovas

Mes beveik neribojame perkamo turto gamybos metų, pvz., savaeigę techniką finansuojame net iki 25 metų amžiaus. Žaliąją paskolą pasiėmęs ūkininkas įsipareigoja ir toliau vykdyti tvariąją žemdirbystę, o kad tai jam sektųsi geriau, mes jo laukuose atliekame organinės anglies tyrimus dirvožemyje ir pateikiame agronomų komandos įžvalgas ir rekomendacijas. Visa tai atliekame savo ištekliais, todėl ūkininkui dalyvavimas mūsų programoje nieko nekainuoja.

Suteikdami paskolą su siūlomas 0 proc. fiksuotomis palūkanomis, siekiame, kad ūkininkui pavyktų dirvožemyje sukaupti kuo daugiau organinės anglies, nuo kurios pagerėja dirvožemio kokybė ir grąžą ūkininkui bei investuotojams į jo paskolą.

Žalioji beprocentė paskola turbūt turi „savo kainą“ – įsipareigojimų pavidalu?

Žaliąsias paskolas be palūkanų teikiame ūkininkams, kurie jau vykdo arba su finansavimu pradės vykdyti bent tris iš penkių tvaraus ūkininkavimo praktikų. Tvarusis ūkininkavimas apima žemės dirbimo būdą (minimalus arimas, juostinė arba nearimoji žemdirbystė), trąšų optimizavimas (cheminių trąšų keitimas organinėmis ar jų mažinimas), sėjomaina, tarpiniai pasėliai ir kuro sąnaudų mažinimas ūkyje. 

Žalioji paskola suteikiama mainais į anglies taršos sertifikatus, kurie teikiami už ūkyje vykdomas tvariąsias praktikas per paskolos laikotarpį. Pasaulinės anglies taršos sertifikatų rinkos sukūrimas buvo įvertintas kaip vienas svarbiausių žingsnių kovojant su klimato kaita. Ši rinka sparčiai auga nešdama papildomas uždarbio galimybes ūkininkams ir investuotojams.

Kaip motyvuoti ūkininką ryžtis tokiai paskolai, kiek jos gavimo procesas sudėtingas?

Ūkininkavimas reikalauja didelių investicijų, todėl bet kuriam augančio ūkio savininkui pažįstami įvairūs išorinio finansavimo sprendimai. Mes susiduriame su daugybe smalsių ūkininkų, kurie ieško, kaip uždirbti daugiau, kaip būti draugiškesniais gamtai ir gerinti dirvožemį. Taigi, tvariąsias žemdirbystės praktikas taikantiems ūkininkams nestinga ryžto kreiptis dėl naujos kartos finansinių sprendimų.

Vis dėlto, konservatyviau nusiteikusiems chemizuotų ariminių ūkių savininkams rekomenduotume prisijaukinti tvaresnės žemdirbystės idėją. Tai nėra trumpalaikė mada, o būtinybė kovoti su klimato kaita, kurią matome per rekordinius vasaros karščius. Kad padėtume apsispręsti konservatyvesniems ūkiams, buriame tarptautinių agronomų komandą, kuri teiks jiems neatlygintinas konsultacijas. Siūlome finansavimą, o ne galutinį produktą  –  techniką, trąšas, kt.

Taigi nesame suinteresuoti ūkininkui parduoti konkrečios žemės dirbimo technologijos, technikos vienetų ar pasėlių priežiūros produktų. Mes siekiame, kad ūkininkui gerai sektųsi ir jis laiku grąžintų gautą finansavimą.

Monika CEMNOLONSKIENĖ, „Swedbank“ Finansavimo pardavimų palaikymo departamento direktorė: „Palankesnes finansavimo sąlygas gali gauti kiekvienas ūkis, kuris atitinka tvaraus ūkininkavimo kriterijus, neatsižvelgiant į ūkio dydį“

Jūsų bankas vasarą suteikė žemės ūkio bendrovei UAB „Krekenava“ 1 mln. eurų finansavimąpalankesnėmis sąlygomis, kurias užtikrino bendrovės gautas tvaraus ūkininkavimo sertifikatas iš startuolio „eAgronom“. Kaip veikia žaliojo skolinimo mechanizmas, kodėl šioms paskoloms bankas taiko palankesnes sąlygas?

Tam, kad ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės paprasčiau suprastų, kas yra tvarus ūkininkavimas, pasiūlėme bendradarbiauti su klimato technologijų startuoliu „eAgronom“.

Estų startuolis „eAgronom“, pasitelkęs sprendimą, atitinkantį ES Taksonomijos tvarumo kriterijus, žemės ūkio sektoriaus atstovams išduoda tvaraus ūkininkavimo sertifikatus. Vieni iš kriterijų yra CO2 ir kitų šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos. Ūkininkas taip pat turi vykdyti sėjomainą, nedirbti durpynų, siekiant neprarasti dirvožemio organinės anglies.

Monika Cemnolonskienė, „Swedbank“ Finansavimo pardavimų palaikymo departamento direktorė

Be to ūkininkai turi taikyti dirvožemio ardymą mažinančius jo tvarkymo metodus, kontroliuoti tręšimui ir augalų apsaugai naudojamų produktų kiekių tikslumą. Minėtos paskolos bendrovei „Krekenava“ pavyzdžiu, ši įmonė gavo tvaraus ūkininkavimo sertifikatą, pateikė jį bankui ir galėjo pasinaudoti geresnėmis finansavimo sąlygomis.

Ar žaliųjų paskolų iš jūsų banko gali tikėtis ir smulkesnieji ūkininkai, pasirinkę tvarų ūkininkavimą? Jei taip, tai  kokiomis sąlygomis?

Palankesnes finansavimo sąlygas gali gauti kiekvienas ūkis, kuris atitinka tvaraus ūkininkavimo kriterijus, neatsižvelgiant į ūkio dydį. Sertifikatas suteikia galimybę gauti palankesnes finansavimo sąlygas žemės ūkio technikos lizingui, apyvartinio kapitalo finansavimui, paskolai infrastruktūros plėtrai ar žemei įsigyti. Šiuo metu palankesnes finansavimo sąlygas ūkiai taip pat gali gauti įsigyjant saulės elektrines, elektromobilį, įveisti mišką.Beprocenčių žaliųjų paskolų, susietų su anglies kreditais, jų gavimu ir pardavimu bankas nesuteikia ir šiame procese nedalyvauja.

Jolita RĖKUTĖ, Jungtinės centrinės unijos „Kreda“ verslo plėtros vadovė: „Žaliosios paskolos atsirado siekiant atliepti narių poreikius“.

Ką patrauklaus galite pasiūlyti tvariai ūkininkaujantiems žemdirbiams?

Žaliosios paskolos mūsų unijų grupei nėra naujiena, jas teikiame jau beveik dvejus metus. Mūsų nariams, besirenkantiems ekologiškas transporto ar namų ūkio technologijas, „Kreda“ unijų grupė siūlo pasinaudoti žaliąja paskola ir sutaupyti, ateityje gerokai sumažinant išlaidas bei išvengiant galimo taršos mokesčio.

Jolita Rėkutė, Jungtinės centrinės unijos „Kreda“ verslo plėtros vadovė

Bendradarbiaujame su INVEGA ir Žemės ūkio ministerija, kurios prisideda prie Nacionalinės klimato darbotvarkės įgyvendinimo ir suteikia galimybę ūkininkams pasinaudoti priemonėmis, susijusiomis su skatinimu keisti ūkininkavimo praktiką ir rinktis tvarius ūkininkavimo metodus, o kartu būti mažiau priklausomais nuo išorinių tiekėjų. Šiuo atveju mes esame mūsų narių finansinis partneris, tarpininkas ir finansavimo šaltinis, kuris padeda jiems rasti geriausią ir, dažnu atveju, individualų sprendimą.

Kaip veikia šis skolinimo mechanizmas kredito unijose?

„Kreda“ grupės siūloma žalioji paskola skirta ekologiškai mąstantiems vartotojams, todėl ir skolinimo sąlygos jiems yra palankesnės. Pagrindinis privalumas tas, kad taikomi mokesčiai gerokai mažesni nei įprastų kreditų, o paskolos gražinimo terminas gerokai ilgesnis. Susidomėjimas tvariais sprendimais auga ir artimiausiu metu tvarus paslaugų portfelis neabejotinai plėsis.

Autorius: Rasa KUNCAITĖ
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
Visos apklausos