Basf 23 01 02 Basf 2023 01 02 m1
Rinka
Ūkininkas: mus apgaudinėja grūdų supirkėjai

Telšiai. Ekologinio ūkio savininkas teigia buvęs apgautas, kai pardavė grūdus restruktūrizuojamai bendrovei.

Telšių rajono Dūseikių kaime ūkininkaujantis Vladas Termenas augina grūdines kultūras. Jis šiemet ekologiškai augintus grūdus pardavė Kėdainiuose registruotai įmonei. Už juos supirkėjai turėjo sumokėti kovo mėnesį.

Tik pradėjęs aiškintis, kodėl negauna pinigų, ūkininkas sužinojo, kad įmonė yra restruktūrizuojama.

Bioversija 23 01 16

Tai tapo didele problema: kai įmonė restruktūrizuojama, iš jos išieškoti skolos praktiškai neįmanoma, nes  restruktūrizacijos metu negalima įšaldyti sąskaitų.

Valstybė pinigus perveda sukčiams?

Ūkininkas pasakoja patyręs dvigubą neteisybę. Supirkėjas už parduotus grūdus jam išrašė sąskaitas, bet pinigų nesumokėjo. Ūkininkas sąskaitas privalo pateikti mokesčių inspekcijai ir kas mėnesį sumokėti PVM.  VMI jam atsakė, kad tai ne mokesčių inspekcijos problema.

„Žodžiu, yra taip: tavo grūdus pavagia, tu dar sumoki valstybei, o valstybė tuos pinigus atiduoda vagiui“, – piktinosi ūkininkas. Jis turėjo mokesčių inspekcijai sumokėti 6 tūkst. eurų PVM.

Pasak V. Termeno, dalį skolos, kuri iš pradžių siekė 32 tūkst. eurų, jam grąžinta žirnių sėklomis. Tačiau liko 22 tūkst. eurų skola.

„Kada paskambinau įmonės direktoriui ir paklausiau, kada sumokės likusią skolą, pasakiau, kad kreipsiuosi  į teismą, sulaukiau grasinimo. Man sakė, kad jeigu kreipsiuosi į teismą, grūduose suras chemijos, o tada ne tik kad pinigų negausiu, bet dar ir išmokas turėsiu grąžinti“, – pasakojo V. Termenas.

Balandžio mėnesį įvyko teismas. Gegužės pradžioje ūkininkas iš supirkėjo sulaukė rašto, kuriame teigiama: „Kovo 23 d. pardavėme Vokietijos grūdų perdirbimo įmonei ekologinius rugius. Šioje siuntoje buvo pakrauta jūsų ūkyje užaugintų ekologinių rugių 6 320 kg. Po to, kai Vokietijos įmonė atliko išsamius krovinio tyrimus, buvo nustatytas neleistinas 0,036 mg/kg Pirimiphos-Methyl kiekis. Mūsų įmonė informavo VšĮ „Ekoargus“ apie šį incidentą ir perdavė jai visą su šiuo kroviniu susijusią informaciją. Yra paimti visų šiame krovinyje pakrautų ūkininkų ekologiškų rugių mėginiai, tame tarpe ir jūsų, kad nustatytų, kas pažeidė ekologinio ūkininkavimo taisykles ir, kas privalės atlyginti patirtus nuostolius. Todėl sustabdėme atsiskaitymą su ūkininkais, kurių rugiai buvo pakrauti į šį krovinį, iki kol neišsiaiškinsime kaltininko“.

Rasta mažiau, nei leistina norma

Anot ūkininko, ne vien jo grūdai buvo pilami į vilkiką, o kelių ūkininkų, o iš 25 tonų tik šešios buvo jo. V. Termenas atkreipia dėmesį, kad ta cheminė medžiaga, kuri nurodyta rašte, yra naudojama sandėliams  dezinfekuoti. Jo manymu, supirkėjas manipuliuoja, kad nereikėtų su ūkininkais atsiskaityti. „Be to, tos rastos medžiagos kiekis yra penkis kartus mažesnis nei leistina norma“, – sakė V. Termenas. Jis prašė neminėti bendrovės pavadinimo, kol vyksta teismo procesas.

Tik tada V. Termenas ėmė domėtis įmonės veikla. Jos paieškos jam kainavo. Tada sužinojo, kad ši bendrovė per paskutinius trejus  metus turėjo 100 teismo bylų, iš kurių 92 kartus buvo atsakove. V. Termenas stebisi, kodėl ūkininkams nėra prieinama tokia informacija.

Gegužę jis kreipėsi pagalbos į Žemės ūkio ministeriją, o pas jį atvyko mobilioji komanda. ŽŪM atstovai susisiekė su VšĮ „Ekoagros“, kuriai turėjo būti pavesta atlikti rugių, kuriuose rasta pesticidų, tyrimus.

Paaiškėjo, jog mėginius viešoji įstaiga yra išsiuntusi į Vokietijoje esančią laboratoriją, kuri artimiausiu metu turi pateikti rezultatus. „Ekoagros“ informavo „Mano ūkį“, kad šiuo metu nėra iki pabaigos atliktas sertifikavimo proceso tyrimas ir priimtas galutinis sprendimas pareiškėjo atžvilgiu, o priėmus galutinį sprendimą jis bus pateiktas ūkininkui.

Anot ŽŪM, istorijoje yra susiję devyni subjektai. Mėginiai buvo paimti iš kiekvieno ūkininko ir artimiausiu metu paaiškės, kas kaltas: vienas iš ūkininkų, kuris į bendrą katilą supylė rugius, kuriuose rasta pesticidų, ar įmonė tuos rugius sandėliuodama.

Dėkoja ŽŪM mobiliai komandai

Ūkininkui žemės ūkio ministro patarėjas Jonas Pupius pažadėjo, jog prie diskusijų stalo sukvies žemės ūkio bei ekonomikos ir inovacijų ministerijų atsakingus asmenis, kurių metu bus kalbama apie ūkininko įvardintas teisės aktų spragas: dėl PVM mokėjimo negavus pajamų, įmonių, turinčių didelių įsiskolinimų, veiklos ribojimą bei informacijos apie supirkėjų įmones sklaidą.

„Tik pagirti galiu ministerijos mobiliąją komandą. Atvykę į vietą, iš karto išsprendė daug klausimų. O prieš tai kiek ministerijų apskambinau, niekur negavau pagalbos. Sužinojau, kad galėsiu atgauti PVM po metų, jei už grūdus nebus sumokėta ir pateiksiu teismo sprendimą. Tai jau vis šis tas“, – pasakojo ūkininkas.

Kai jis apie savo bėdą prabilo viešai, sulaukė kitų kaimynų pasakojimų apie panašias istorijas. „Pasirodo, ne aš vienas patenku į tokią situaciją, kai supirkėjai bando apgauti, nenori sumokėti pinigų. Ir taip daro net didieji supirkėjai“, – pasakojo V. Termenas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Kaip jūsų ūkį paveikė 2022-ųjų infliacija?
Visos apklausos