BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Rinka
Trąšų kainos kai kur sumažėjo, bet nerimas išlieka

Berlynas / Paryžius / Varšuva / Vašingtonas. Trąšų kainos JAV pakilo iki tokio lygio, kad ūkininkai jų tiesiog nebeperka. Europoje trąšos pigesnės, bet žemdirbiams vis tiek per brangios, rašoma užsienio žemės ūkio portaluose, apžvelgiančiuose trąšų rinkos pokyčius.

Kaip praneša agrarheute.com, Vokietijoje gegužę azoto trąšų kainos gerokai nukrito. Anot analitikų, to priežastis – sumažėjusi paklausa, nes ūkininkai dėl aukštų kainų trąšų pirko mažiau. 

Negana to, dėl pigių pasiūlymų iš Rusijos labai sumažėjo dujų (pagrindinės azoto trąšų gamybos žaliavos) kainos Europoje.

Bioversija 2024 04 26 m7

Gegužės pabaigoje Vokietijos importo uostuose kalcio amonio nitratas parduotas maždaug po 660 Eur/t, t. y. apie 300 Eur mažiau negu kovo viduryje, kai kainos pasiekė aukščiausią tašką.

Karbamido kainos labai krito gegužę. Vokietijos importo uostuose jos siekė 875 Eur/t – 150 Eur mažiau negu mėnesio viduryje ir net 410 Eur mažiau nei kovo viduryje.

Prancūzijoje gegužės pabaigoje salietra kainavo apie 630 Eur/t, kaina per savaitę nukrito 20-čia eurų. Karbamido kainos šalies importo uostuose nukrito iki 765 Eur/t, nors tai buvo 10 Eur daugiau negu gegužės viduryje.

Lenkijoje NPK trąšų kainos per kelias savaites išaugo apie 200 zlotų (apie 44 Eur) už toną. Gegužės pabaigoje paskelbtoje kainų apžvalgoje nurodoma, kad, pavyzdžiui, NP(S) trąšos kainavo apie 5530 zlotų/t (1207 Eur/t), NPK (MgS) 5-15-30 – iki 3750 zlotų/t (819 Eur/t), PK 15-30 su S, Ca ir mikroelementais – 3400 zlotų/t (742 Eur/t).

Lenkijos portalo farmer.pl duomenimis, azoto trąšų pradėta šiek tiek daugiau pirkti tada, kai skirta subsidijų už trąšas

Trąšos JAV ūkininkams vis dar per brangios

Visai kitokia situacija JAV, kur pastaruoju metu mažmeninių trąšų kainų tarifai ūkininkams yra bemaž dvigubai didesni nei didmeninės kainos.

Gegužės pabaigoje pasaulinėse rinkose toliau krito trąšų kainos, o amerikiečiams siūlomos jų kainos smuko labai lėtai. 

Remiantis „Bloomberg Green Markets“ ataskaitomis, birželio pradžioje amonio azoto trąšos Tampoje ir Floridoje kainavo 1 000 JAV dolerių/t (933 Eur/t), o tai reiškia, kad ji, palyginti su geguže, sumažėjo 30 procentų.

Nepaisant šio kritimo, trąšų žaliavos amoniako kainos vis dar yra beveik 90 proc. didesnės nei prieš metus, o tiekimo grandinės problemos ir prekybos ribojimai toliau kelia chaosą pasaulinėse rinkose.

Kas turi įtakos kainoms?

Daugumos analitikų nuomone, pagrindinė trąšų kainų pasaulio rinkoje kritimo priežastis – sumenkusi paklausa. 

„Europoje susiduriame su ženkliu dujų kainų kritimu, todėl azoto trąšų gamyba gerokai atpinga. Tačiau JAV dujų kainos gegužę pakilo iki aukščiausio lygio per 14 metų, todėl gamyba vėl gerokai pabrango“, – informuoja agrarheute.com.

Trąšų rinkos analitikų iš „Green Markets“ teigimu, didieji pirkėjai, ypač Pietryčių Azijoje, nelinkę mokėti aukštų amoniako ir karbamido kainų, kurios dar buvo balandį ir gegužę. 

Svarbiausių tarptautiniu mastu parduodamų azoto trąšų – karbamido – didmeninės kainos gegužės pabaigoje svarbiausiame Amerikos prekybos centre Naujajame Orleane vėl nukrito beveik 8 proc. – iki vos 585 JAV dolerio (apie 546 Eur) už mažąja toną – 0,907. 

Tuo pat metu mažmeninės kainos Vidurio Vakaruose tebebuvo vidutiniškai 1030 JAV dolerių (961 Eur) už 0,907 t – beveik dvigubai daugiau.

Tačiau viena didžiausių pasaulyje azoto gamintojų, amerikiečių bendrovė „CF-Industries“ pastebi, kad ūkininkai dabar net bijo pirkti trąšų ir todėl paklausa nedidelė.

Neatmetama tikimybė, kad ateityje trąšų gamybos sąnaudos gali vėl didėti, nes Europos gamtinių dujų kaina greičiausiai kils ir dėl numatomo energijos trūkumo. 

Niujorke vykusioje konferencijoje trąšų gamybos įmonės „CF industries“ vyresnysis pardavimų ir rinkos plėtros viceprezidentas Bertʼas Frostʼas (Bertas Frostas) sakė, kad taip pat kyla nerimas dėl infliacijos, nes dėl nuolatinio trąšų trūkumo tikėtinas mažesnis derlius.

Parengta: pagal užsienio spaudą
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos