Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Rinka
Trąšų gamyba pasaulyje sparčiai didėja

Paryžius / Savana. Šiais metais tikimasi trąšų gamybos augimo visame pasaulyje.

Didesnis trąšų poreikis aiškinamas tuo, kad reikia didinti maisto gamybą, siekiant išmaitinti augantį pasaulio gyventojų skaičių. Prognozuojama, kad azoto trąšų gamybos mastai padidės Rusijoje, JAV ir Indijoje, o sumažės tik Kinijoje.

Tarptautinės trąšų asociacijos (IFA), kurios būstinė yra Paryžiuje, ekspertas Mišelis Priudomas (Michel  Prud`homme) trąšų rinkos perspektyvas pristatė Savanoje (Džordžija, JAV) vykusioje tarptautinėje konferencijoje.

Bioversija 2024 07 09 m7

Nepaisant to, kad 2020 metais galima tikėtis aktyvios trąšų pramonės plėtros, yra kelios rinkos ypatybės, į kurias reikėtų atsižvelgti. Eksperto teigimu, dėl augančios tarptautinės tręšiamųjų maisto medžiagų paklausos trąšų gamyba pasaulyje per 1990-2022 m. laikotarpį išaugs net 66 proc.

Per minėtą laikotarpį azoto trąšų gamyba padidės 56 proc., fosforo rūgšties – net 90 proc., kalio trąšų – 78 proc.

Azoto trąšų gamyba mažės tik Kinijoje

Pasak eksperto, išimtis bus Kinija. „Jeigu imtume laikotarpį nuo 2000 iki 2017 m., tuomet azoto trąšų gamyba labiausiai augo būtent Kinijoje, Vakarų Azijoje, Rytų Europoje ir Centrinėje Azijoje. Po to Kinijoje (dėl sugriežtėjusių aplinkosaugos standartų) stebimas nuosmukis, kuris gali tęstis iki 2022 m. Tačiau šį sumažėjimą visiškai kompensuoja išaugusi gamyba JAV, Rusijoje, Afrikoje ir Indijoje“, - teigė IFA ekspertas.

Amoniako gamyba yra tiesiogiai susijusi su šalių gamtinių dujų atsargomis. Penkiems didžiausiems gamtinių dujų atsargų savininkams (JAV, Rusijai, Iranui, Katarui ir Saudo Arabijai) tenka 25 proc. viso pasaulio bevandenio amoniako gamybos pajėgumų. Laukiama, kad pasaulio amoniako gamyba padidės nuo 220 mln. t 2018 m. iki 228 mln. t 2021 m.

Prognozuojama, kad amoniako gamyba Kinijoje 2018–2021 m. laikotarpiu sumažės 6 proc., iki 62,3 mln. t. O 2021 m. šalis šioje pozicijoje užims 28 proc. pasaulinės rinkos, palyginti su 30 proc., turėtais 2018 m.

Pasaulyje prognozuojamas ryškus karbamido gamybos augimas. Manoma, kad šių trąšų gamyba padidės nuo 210 mln. t 2018 m. iki 222 mln. t 2021 m. Tačiau karbamido gamyba Kinijoje iki 2021 m., prognozuojama, sumažės iki 65 mln. tonų, nes šalyje dėl padidėjusių aplinkos apsaugos standartų teks uždaryti kai kurias gamyklas. Dėl šios korekcijos 2021 m., palyginti su 2014 m., gamyba šalyje sumažės 16 mln. tonų.

Tuo tarpu Indijoje per ateinančius penkerius metus tikimasi, kad karbamido gamybos pajėgumai gerokai augs. Penkios naujos gamyklos šalyje padidins karbamido gamybą iki 31,2 mln. tonų 2021 m. ir žymiai sumažins importą.

Fosforo ir kalio trąšų gamybos pokyčiai

Nuo 2001 iki 2016 m. pasaulinės fosforo rūgšties atsargos nuolat augo. Tą lėmė didėjantys gamybos mastai Kinijoje, Afrikoje ir Vakarų Azijoje. Trys pagrindinės šalys, turinčios didžiausias fosfatų uolienų atsargas (JAV, Kinija ir Marokas), paprastai aprūpina 63 proc. pasaulinio šių žaliavų gavybos poreikio. Tikimasi, kad fosforo rūgšties gamyba pasaulyje išaugs nuo 60 mln. t 2018 m. iki 61 mln. t 2021 m.

IFA ekspertas prognozuoja, kad pasaulinė kalio trąšų pasiūla 2021 m. padidės nuo 95 iki 99 mln. t. Tačiau Europos Sąjungoje laukiama kalio trąšų gamybos nuosmukio, o augimas numatomas Rusijoje ir Baltarusijoje.

Trys sąlygos

Pasak IFA eksperto, yra trys svarbiausios sąlygos, lemiančios pasaulinio trąšų tiekimo pokyčius.

Pirmoji – ar regione yra natūralių išteklių, reikalingų trąšoms gaminti. Būtina turėti galimybių naudotis tokiomis žaliavomis kaip gamtinės dujos. Taip pat turi būti stabili ekonominė ir finansinė gaminančios šalies padėtis.

Antroji – gamybos taisyklės. Jos apima ir aplinkos apsaugos standartus, ir (arba) gaminio saugą.

Trečioji sąlyga susijusi su regionuose veikiančia trąšų tiekimo politika. Prekybos politika, eksporto mokesčiai ir vidaus investavimo sąlygos, galimybėmis naudotis šiuolaikinėmis technologijomis – visa tai turi didelės įtakos trąšų gamybai ir prekybai.

„Viena pagrindinių problemų, su kuria susiduria pasaulinė trąšų pramonė, yra gebėjimas užtikrinti subalansuotą produkcijos tiekimą rinkai. Niekas nenori patekti į perteklinę situaciją, kai kyla produktų kainų kritimo rizika. Trąšų pramonės įmonių 2020-ųjų prioritetas – rasti pusiausvyrą tarp pasiūlos ir paklausos“, - apibendrino savo apžvalgą IFA ekspertas M. Priudomas.

Pagal IFA eksperto pranešimą parengtą pasaulio trąšų rinkos apžvalgą pateikė „DTN/The Progressive Farmer“ portalas.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos