Kaunas. Žemdirbiai jau pradeda pavasarinius darbus. Daugelis jų yra iš anksto apsirūpinę augalų vegetacijos startui reikalingais produktais – trąšomis, pesticidais, sėklomis, bet neabejotinai dalis suskumba ieškoti tik dabar.
Kokie pokyčiai tikėtini, aprūpinant žemės ūkio sektorių būtinomis augalininkystės prekėmis karantino sąlygomis?
Ši savaitė agroverslo sektoriaus dalyviams, kaip ir kiekvienam Lietuvos gyventojui, kupina iššūkių. Kaip keisis pardavimo ir prekių pristatymo procedūros, ar įmonių sandėliuose yra pakankamai produkcijos, kaip pasiūlą gali paveikti stringanti logistika, kiek įmonės veikla priklauso nuo tiekėjų iš užsienio – į tokius klausimus paprašėme atsakyti didžiųjų šalies agroverslo įmonių, tiekiančių žemdirbiams trąšas, sėklas, pesticidus ir kitas augalininkystės prekes.
Svarbiausia - išlaikyti sveikus žmones
Bendrovės „Agrokoncernas“ direktorius Edgaras Šakys sako, kad situacijai keičiantis, įmonė privalės paklusti bendroms taisyklėms, ir todėl tai, kas sakoma dabar, nebūtinai išliks po kelių dienų ar savaičių.
„Kol kas turime patikinimus iš gamintojų ir kitų tiekėjų, kad prekės atvyks laiku. Darysime viską, kad reikiamas prekes ir jų kiekius žemdirbiams pateiktume laiku. Tačiau pardavimo tvarka keičiasi ir net labai.
Iki šiol kartu su žemdirbiais džiaugėmės gražiu bendradarbiavimu, to tikimės ir toliau. Ir ne tik eiliniais klausimais, bet ir šviečiamaisiais - kaip apsaugoti vienas kitą, rūpinantis, kad aplinkiniai liktų sveiki. Vairuotojai, kurie gelbsti ne tik mūsų visų verslą – žemės ūkį, bet ir apskritai visos šalies gyventojus, dirba padidintos apsikrėtimo rizikos aplinkose, nuolat kontaktuodami su žmonėmis, todėl prašome laikytis saugos priemonių bendraujant ne tik su mūsų kompanijos asmenimis, tačiau ir kitais“, - ragina E. Šakys, pridurdamas, kad dėmesys darbų saugai, prevencinėms sveikatos apsaugos priemonėms dabartinėmis aplinkybėmis turi būti dar didesnės negu paprastai.
Šiemet pavasaris tikrai ankstyvas, todėl ne visos prekės dar yra pasiekusios įmonės sandėlius. Tiekėjai tikina, kad produktų gamyba nestoja.
„Džiaugiamės savo partneriais, nes didžioji dalis produkcijos atvyksta pagal planą ir esame patikinti, kad ir toliau prekių gavimas bus sklandus. Svarbiausia yra išlaikyti sveikus žmones čia, Lietuvoje. Kalbu apie konsultantus, sandėlio darbuotojus, vairuotojus ir, žinoma, savo partnerius žemdirbius ir jų darbuotojų komandas.
Bendrą produkcijos poreikį rinkai vertinti yra labai sunku, nes turime tikrai puikiai išsilaikiusius pasėlius. Negaliu patikinti, kad produkcijos nepritrūksime, bet džiaugiuosi, kad bent kol kas viskas vyksta pagal planą“, - sako E. Šakys.
Pataria planuoti užsakymus
Žinoma, taip yra dabar. Jeigu bendra situacija šalyje sparčiai blogės – trikdžių bus, ypač su logistika. Nesuvaldžius sveikatos klausimų, gali tekti visoms įmonėms stabdyti veiklą. Tokiu atveju žemės ūkio aprūpinimas reikalingais produktais strigtų ir tai reikštų, kad žemės ūkis ketvirti metai iš eilės išgyventų sunkmetį, sutriktų maisto tiekimo grandinė. Todėl dabar reikia padaryti viską, kad viruso plitimas būtų sustabdymas ir galimos suirutės būtų išvengta.
„Perorientavome savo darbą. Konsultantai regionuose dirba iš namų, vyksta į pasėlių apžiūras laukuose. Sustabdėme klientų patekimą į sandėlius, stengsimės tiekti produktus tik mūsų inicijuotu transportu. Kol kas spėjame pateikti ūkininkams, kas jau dabar yra reikalinga, net ir truputį į priekį. Pasitikrinome visą tiekimo grandinę. Sudėtinga, bet įgyvendinsime. Aišku, jeigu nebus papildomų sankcijų tiek Lietuvoje, tiek ir Europoje dėl prevencinių koronaviruso priemonių“, - sako E. Šakys.
Jis pataria tartis su konsultantais ir spręsti apsirūpinimą produktais bent mėnesiui į priekį. Tai žinant, sklandžiau veiks logistika, bus suformuotos didesnės siuntos, greičiau pristatomi produktai. Gebėjimas planuoti į priekį darosi labai svarbus, nes nebeišeis tik paskambinus gauti reikalingų prekių per parą ar dvi. Dabar yra daug galimybių, tarkime, išmanios programos, leidžiančios susiplanuoti ir daryti darbus tiksliai, tik reikia įprasti jomis naudotis.
„Visiems linkiu sveikatos ir susiklausymo, tolerancijos ir kantrybės bei skubėjimo lėtai“, - sako „Agrokoncerno“ direktorius Edgaras Šakys.
Kol kas tiekimas vyksta nenutrūkstamai
Bendrovės „Linas Agro“ generalinis direktorius Tomas Pučkis sako, kad įmonei tenka didžiulė atsakomybė tokiomis sunkiomis sąlygomis nepertraukiamai vykdyti savo veiklą, teikiant žemdirbiams reikiamus produktus bei paslaugas.
„Darome ir darysime viską, kad nenukentėtų mūsų klientai ir, tikimės, kad esame ir būsime patikimi žemdirbių partneriai šiuo sudėtingu periodu”, - patikina T. Pučkis.
Dalis ūkininkų jau yra pasirūpinę sezono startui reikalingais produktais, o šiuo metu intensyviai tiekiamos klientų iš anksto užsakytos prekės. Kol kas augalininkystei reikalingų produktų tiekimas vyksta nenutrūkstamai. Pardavimo procesas iš esmės nesikeis, vadybininkai, kaip ir iki šiol, priima užsakymus telefonu ar el. paštu, o prekės įmonės transportu ar padedant logistikos partneriams pristatomos į ūkius.
Be to, yra galimybė įsigyti prekių e-parduotuvėje, šioje platformoje prekiaujama pašarinių žolių ir vejų sėklomis, vejų trąšomis.
„Linas Agro“ sandėliuose yra pakankami prekių kiekiai, dalis jų pakeliui į sandėlius, sėklų gamyba „Dotnuva Baltic“ fabrike vyksta nenutrūkstamai. Žinoma, veiklos sėkmė priklauso ir nuo tiekėjų, nes didelė dalis prekių gaminama užsienio šalyse, tačiau su tiekėjais vyksta labai intensyvus bendravimas ir dedamos visos pastangos, kad būtų užtikrinta reikiamų prekių pasiūla.
Įmonė „Linas Agro“ dirba įprastai, kalbant apie intensyvumą ir darbo krūvį, o pokyčių, žinoma, yra, kaip ir visur. Atšaukti visi susitikimai, komandiruotės, dalis darbuotojų dirba nuotoliniu būdu, laikomasi visų privalomų saugos priemonių, kurios numatytos karantino metu.
Su žemdirbiais bendraujantiems pardavimo vadybininkams ir anksčiau teko dirbti nuotoliniu būdu, tik šiomis dienomis jiems tai jau tampa įprasta praktika. Susirinkimai, susitikimai, posėdžiai ir pasitarimai organizuojami visomis įmanomomis nuotolinėmis ryšio priemonėmis.
„Visi pastebėjome, kad komandoje bendraujame ko gero dar daugiau nei iki šiol, be to dirbant nuotoliniu būdu tenka mokytis dar geriau planuoti: kam paskambinti, kam parašyti, kokius klausimus aptarti. Visiems linkiu kantrybės, pagarbos ir supratimo, saugokime save bei kitus.
Šioje situacijoje visi esame vienoje valtyje ir visi norime likti sveiki bei kuo greičiau grįžti prie įprasto gyvenimo, kad be baimės galėtume išeiti į gatvę, paspausti ranką, draugiškai pasisveikinti. Juk tai, ką darome, yra ne vien verslas. Patenkinto kliento šypsena džiugina ne mažiau, negu įvykęs sandoris. Tik telefonu ar laiškais bendraujant tos šypsenos nesimato...“, - sako bendrovės „Linas Agro“ generalinis direktorius Tomas Pučkis.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20 -
Ekologiški grūdai: avižų kaina kilo labiausiai
2024-11-18
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)