Roma. Obuolių rinkoje - audringi laikai. Rinkos srautus keičia smunkantis obuolių vartojimas ir Rusijos embargas. Tai konstatuota Italijoje, Pietų Tirolyje, parodos „Interpoma“ metu vykusiame tarptautiniame kongrese.
Europos šalims, auginančioms obuolius, dėmesio centru tampa naujos rinkos. Europos, Šiaurės Amerikos ir Naujosios Zelandijos ekspertai papildomą potencialą mato klubinėms obuolių veislėms.
Pietų Tirolio Obuolių konsorciumo prezidentas Georgas Kiosleris (Georg Kössler) ir Regioninės žemės ūkio tarybos narys Arnoldas Šiuleris (Arnold Schuler) kalba apie sudėtingą situaciją vaisių versle. Gausus derlius Europoje ir Rusijos importo embargas, rinkodaros darbuotojams meta didžiulius iššūkius. Ekspertai visame pasaulyje sprendžia pagrindinius klausimus: kur ateityje bus suvartojama daugiausia obuolių ir kaip pasikeis rinkos srautai?
„Mes turime sprukti iš Europos", - dėstė ekspertai. Kasmet Europoje užauginama nuo 10 iki 12 milijonų tonų obuolių, ir ši tendencija yra auganti. Auginimo apimtys ypač kyla ir greičiausiai kils Rytų Europoje, neatsižvelgiant į tai, kad obuolių vartojimas ir toliau smuks. Europos rinkos yra prisotintos, o Rusijos sienos Europos obuoliams uždarytos. Rinkos srautai turėtų krypti pietų link - į Šiaurės Afriką, Vidurinius Rytus ir Aziją. Klasikinėse Europos rinkose papildomą potencialą galėtų turėti nebent klubinės veislės.
Insbruko universiteto profesorius Gotfridas Tapeineris (Gottfried Tappeiner) pataria rinkodaros specialistams susitelkti ties vartojimo įpročiais, tiksliau, ties tų įpročių pakeitimu. Pasak jo, vienas dalykas yra aiškus: obuoliai turi pakeisti „ne obuolių“ produktus! Obuoliai konkuruoja su įvairiais užkandžiais, todėl obuolio, kaip vertingo ir skanaus maisto, įvaizdis turi labiau įsitvirtinti vartotojų supratime.
Lenkijos kooperatyvo „Rajpol" atstovas Dominikas Vozniakas (Dominik Wozniak) labiausiai akcentavo Rusijos embargo įtaką lenkų obuolių augintojams. Rusija buvo svarbiausias klientas lenkiškiems obuoliams, o dabar prekybos sąsajos nutrūko.
Amerikos pardavimų ir rinkodaros organizacijos CMI Vašingtone atstovas Styvas Lucas (Steve Lutz) kalbėjo apie iššūkius, laukiančius Amerikos obuolių rinkos. Obuolių auginimas JAV patyrė didelių pokyčių: gamintojų skaičius smarkiai smuko nuo 1997 m., o auginimo plotai taip pat sumažėjo vienu ketvirčiu, nors gamybos apimtys išliko tos pačios.
Amerikos pavyzdys gali būti tarsi liūdnas pranašas obuolių vartojimo smukimui Europoje. Tačiau, klubinės veislės, tokios kaip Honey Crisp, Pink Lady ir Ambrosia, išlieka populiarios ir jų vaisių poreikis yra didelis. Vis dėlto, S. Lucas kaip pagrindinę užduotį įvardijo būtinybę išsaugoti ilgalaikių kliento ištikimybę.
Europoje šiais metais buvo išaugintas rekordiškai didelis obuolių derlius -11,9 mln. tonų. Tai 9 proc. daugiau negu 2013 m. ir 12 proc., daugiau negu pastarųjų trejų metų vidurkis. Obuolių kiekiai didėjo visose didžiausius obelų sodų plotus turinčiose šalyse - Lenkijoje, Italijoje ir Vokietijoje, išskyrus Prancūziją, kur obuolių derlius nukrito 6 proc. - nuo 1,57 mln. t 2013-aisiais iki 1,48 mln. t šiemet.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20 -
Ekologiški grūdai: avižų kaina kilo labiausiai
2024-11-18
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)