Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Rinka
Su nekokybiška bulvių sėkla gali plisti pavojingos ligos

Vilnius. Pernai mūsų šalyje nustatyti net 25 bulvių žiedinio puvinio židiniai. Specialistai atkreipia dėmesį, kad ši ir kitos karantininės ligos plinta su nekokybiška bulvių sėkla.

Kaip teigia Valstybinės augalininkystės tarnybos Fitosanitarijos skyriaus vyr. specialistas Arūnas Dereškevičius, artėjant bulvių sodinimo metui būtina atkreipti dėmesį į sodinamąją medžiagą, nes tenka kovoti su tokiomis grėsmingomis ligomis, kaip bulvių žiedinis puvinys, rudasis puvinys, bulvių vėžys. Taip pat pavojų kelia bulvių cistas sudarantys nematodai. Apie tai kalbėta Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos seminare.

VAT duomenimis, bulvių žiedinio puvinio židinių mūsų šalyje nustatoma vidutiniškai 20 per metus. Tačiau 2021 m. identifikuoti net 25 šia liga užkrėsti ūkiai. Tyrimai tęsiami.

Bioversija 2024 04 15 m7

Bulvių cistas sudarančių nematodų šalyje nustatoma vidutiniškai 7 židiniai per metus. Pernai aptikti šeši. Kaip pažymi A. Dereškevičius, dauguma minėtų ligų ir kenkėjų židinių identifikuota mažuose ūkiuose.

Kitos pavojingos karantininės ligos – bulvių rudasis puvinys ir raupis – Lietuvoje kol kas neaptinkamos, tačiau keli židiniai nustatyti kaimyninėje Lenkijoje. Todėl pamiršti apie juos nederėtų.

Kalbėdamas apie minėtų ligų naujų židinių atsiradimo priežastis VAT specialistas atkreipia dėmesį, kad smulkūs ūkininkai sodinimui naudoja savo ūkyje daugelį metų augintus gumbus arba perka smulkios frakcijos maistines bulves, kurias vėliau naudoja kaip sėklą.

Maži ūkiai tarpusavyje dalijasi žemės ūkio technika ar saugyklomis, technika nevaloma, saugyklos nedezinfekuojamos – tai dar viena priežastis, skatinanti ligas plisti.

Siekiant užkirsti kelią pavojingų bulvių ligų, kenkėjų plitimui, A. Dereškevičius pataria sodinti sertifikuotą bulvių sėklą. Ją patartina keisti ne rečiau kaip kas 3–4 metus.

„Sėklinės sertifikuojamos bulvės tikrinamos tiek auginimo, tiek derliaus nuėmimo metu tam, kad būtų užtikrintas sėklos sveikatingumas. Sertifikuotos bulvės atsparesnės ligoms, kenkėjams ir virusams“, – sako VAT specialistas.

Prieš įsigyjant sėklinių bulvių, jis pataria akyliau įvertinti pardavėjus. Pažiūrėti, ar turi reikiamus dokumentus ir sėklos sertifikatus.

Sertifikuota sėkla – ne tik profilaktinė priemonė nuo pavojingų ligų. Naudojant kokybišką gaunamas iki 30 proc. didesnis bulvių derlius.

Autorius: Rasa Jagaitė
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos