Vilnius. Šiemet startavusi skaitmeninė žemės ūkio platforma „Agroclear“ jau turi pirmus klientus. Ūkininkai giria jos galimybes ir ragina pritraukti grūdų supirkėjus iš užsienio.
„Agroclear“ skelbia, kad yra pirmoji Lietuvoje nepriklausoma interneto platforma, skirta prekiauti žemės ūkio produkcija tiesiogiai. Sistemoje vartotojai gali prekiauti 17 grūdų rūšių, trąšomis bei pašarinėmis žaliavomis. Žadama palaipsniui pridėti dar daugiau produktų.
Įprasta prekyba atima daug laiko
Kaip pastebi „Agroclear“, Lietuvoje, Šiaurės ir Rytų Europoje iki šiol veikianti prekybos sistema yra atgyvenusi ir reikalauja pokyčių. Senoji pirkimo ir pardavimo praktika reikalauja daug laiko (skambučiams, susitikimams, deryboms su keliais tiekėjais tuo pat metu), o sudaryti sandoriai ne visada būna geriausi kainos atžvilgiu.
„Yra galimybė paversti šį sektorių skaidresniu ir modernesniu, kad galėtume atverti tiesioginius ir saugius prekybos kanalus vartotojams ne tik iš Lietuvos, bet ir potencialiems klientams gretimose valstybėse“, – teigia „Agroclear“ pardavimų ir rinkodaros vadovas Tautgirdas Budrys.
Jis pažymi, kad sistema yra tarpinė jungtis tarp ūkininkų ir gamintojų. „Mūsų tikslas yra sukurti visapusiško serviso platformą agroverslui. Matome, kad prekybos grandinė nuo grūdų augintojų iki perdirbėjų yra gana ilga“, – sakė T. Budrys.
„Agroclear“ atstovai Tautgirdas Budrys ir Monika Gumbytė tikisi, kad skaitmeninė platforma prisidės prie sektoriaus skaidrumo ir modernumo
Kol kas platformoje ūkininkai gali parduoti visiems, galima keistis prekėmis. Greitu laiku pradės veikti ir logistikos užsakymo paslauga, kurios pagalba ūkininkai patys galės užsakyti ir valdyti produktų pervežimus. Sistema jau verčiama į kelias papildomas užsienio kalbas, kad ūkininkai be tarpininkų pagalbos galėtų parduoti grūdus užsienio supirkėjams, ar patogiai iš užsienio gamintojų įsigyti reikiamų žaliavų
Skelbiama, kad per „Agroclear“ sistemą grūdų supirkėjai gali pirkti tiesiai iš ūkininkų, bet perparduoti vietos rinkoje už didesnę kainą negali. Žinoma, neįmanoma apsaugoti, kad tokia prekyba nevyktų už sistemos ribų.
T. Budrio teigimu, ūkininkus vargina brangūs rankiniai verslo procesai, bereikalingas žaliavų grandinės išbrangimas, priklausomybė nuo agentų. „Šioms problemoms ieškojome sprendimo: norėjome skaidrios rinkos, kur visa informacija ūkininkui ar bendrovei būtų pateikiama realiu laiku. Platforma kol kas veikia kaip skelbimų lenta. Tolimesni planai – logistika, mokėjimai, finansai ir draudimas. Tikslas yra sukurti vieningą sistemą, iš kurios galima valdyti visą tiekimo grandinę“, – teigė T. Budrys.
Įmonė supranta, kad susidurs su iššūkiais: sezoniškumu, oligopolinėmis rinkos sąlygomis, ūkininkų nenoru priimti pokyčius, rizikos valdymu.
Vyksta anoniminė prekyba
Viena iš sistemos įkūrėjų Monika Gumbytė sakė, kad norima eliminuoti galimybes selektyviai rinktis vieną gamintoją, spekuliaciją, todėl prekyba yra anoniminė.
„Jei matysime, kad nereikia anonimiškumo, jį pašalinsime. Anonimiškumas yra rinkos skaidrumo įrankis. Norime pasižiūrėti, kiek žmonės yra linkę veikti pagal skaidrų modelį“, – sakė M. Gumbytė.
Ūkininkai per susitikimą su „Agroclear“ atstovais Vilniuje išsakė savo nuogąstavimų. Juos jaudina, kas bus, jei skelbime nurodyta kviečių klasė nesutaps su ta, kuri bus nustatyta pirkimo metu. Ūkininkai įpratę, kad klasę sužino tik nuvežę grūdus parduoti. Jiems kyla klausimų, kaip būtų, jei pirkėjas nepriimtų atvežtų grūdų, jei paaiškės, kad jie pašariniai, netinkami maistui. Jų manymu, ši sistema naudinga tiems, kas turi galimybių sandėliuoti grūdus.
Kooperatyvo „Šiaurės aruodai“ grūdų vadybininkė Asta Račkauskienė mano, kad šia platforma galėtų puikiai naudotis Vokietijos, Ispanijos, Italijos malūnai, kuriems reikia geresnės kokybės kviečių. „Reikia juos kažkaip suvesti su mūsų ūkininkais“, – svarstė A. Račkauskienė.
Kooperatyvo „Šiaurės aruodai“ grūdų vadybininkės Astos Račkauskienės (centre) teigimu, platforma galėtų padėti mūsų šalies ūkininkams užmegzti ryšius su užsienio šalių pirkėjais
Anot jos, patiems ūkininkams pakrauti laivą ir parduoti grūdus reikia turėti daug pinigų, įvertinti riziką. „Uostas, visa logistika, sandėliavimas. Ūkininkai turėtų generuoti labai didelį kiekį. Mes, kooperatyvai, dar esame per maži tokiai prekybai“, – sakė A. Račkauskienė.
Išbandė ir liko patenkintas
Skuodo rajono ūkininkas Artūras Jonaitis jau pasinaudojo šia sistema ir pirko cukrinių runkelių išspaudų.
„Kadangi orai šiemet nebuvo palankūs pašarams ruošti ir gali būti jų trūkumas, šią spragą užpildyti įsigijau šviežių cukrinių runkelių išspaudų, kuriomis papildysiu savo melžiamų karvių racioną. Pasiskaičiavau, kad šaltuoju laikotarpiu reikės apie 130 tonų tų išspaudų, tiek ir užsisakiau. Pati sistema veikia anoniminiu principu. Tik paskui, kai jau sudarai sandorį, matai, su kuo pasirašai sutartį“, – „Mano ūkiui“ sakė A. Jonaitis.
Jam tai pasirodė puikus įrankis. „Nusprendžiau užsiregistruoti ir pažiūrėti, kaip atrodo pati sistema. Joje buvo prekė, kurios man reikėjo. Nusprendžiau išbandyti. Poros mygtukų paspaudimu buvo patvirtintas užsakymas. Per valandą susisiekė pardavėjas, o kitą dieną krovinys jau buvo pas mane kieme.
Sutartis išsisaugojo pačioje sistemoje. Tai gerai, nes bet kada galiu pažiūrėti, kokius sandorius buvau sudaręs ir kokiomis kainomis. Pati sutartis reikalinga, jei iškiltų ginčai su pardavėju. Esu visiškai apsaugotas, kad viskas bus įvykdyta, kaip ir numatyta sutartyje. Čia didelis šios sistemos privalumas“, – mano A. Jonaitis.
Jam patinka, kad ūkininkas gali prekiauti vienoje vietoje ir gauti geriausią kainą. „Pavargsti nuo tarpininkų ar įmonių vadybininkų skambučių ar vizitų su įvairiais pasiūlymais. Šita platforma išsprendžia šią problemą, viskas vyksta keliais mygtuko paspaudimais, be jokių skambučių ir derinimų. Privalumas, kad sistema veikia visą parą. Dieną galiu dirbti savo darbus, o vakare prisėdęs prie kompiuterio ramiai apgalvoti, ką reikėtų nusipirkti ar parduoti ir įdėti skelbimą. Vėliau lieka peržiūrėti visus pasiūlymus ir išsirinkti tinkamiausią“, – sakė ūkininkas.
A.Jonaitis norėtų, kad sistema neapsiribotų Lietuvos rinka, o kviestų grūdų supirkėjus, pašarinių žaliavų gamintojus ar trąšų gamintojus ir iš kitų šalių, taip sudarant didesnę konkurenciją ir Lietuvos ūkininkams gaunant geriausią kainą. „Tikiuosi, kad ši sistema leis Lietuvoje apsivalyti nuo begalės tarpininkų ir perpardavinėtojų“, – sakė A. Jonaitis.
Šiuo metu visiems vartotojams paslauga yra nemokama. Ateityje sistemos administravimo mokestį mokės tik sandorio perkančioji šalis, mokestis priklausys nuo parduodamo produkto kiekio. Neatmetama galimybė eksperimentuoti su įvairiais mokėjimo modeliais, bet kol kas svarstoma apie 0.50 EUR /t mokestį pirkėjams.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20 -
Ekologiški grūdai: avižų kaina kilo labiausiai
2024-11-18
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)