Basf 22 10 17 Egles sanatorija 2022 12 01
Rinka
Šiltnamiuose jau užderėjo agurkai

Kaunas. Šalies šiltnamiuose pradėjo derėti trumpavaisiai ir ilgavaisiai agurkai, įvairių spalvų ir formų pomidorų derliaus pirkėjai sulauks balandžio antroje pusėje.

Pasak bendrovės „Kietaviškių gausa" vyriausiojo agronomo Nerijaus Rakickas, šiame 10 ha moderniame ir didžiausiame Baltijos šalyse šiltnamių komplekse ilgavaisiai agurkai ir salotos vazonėliuose auginami beveik visus metus. Per metus šiltnamiuose išauginama apie 8 tūkst. tonų agurkų ir pomidorų bei daugiau nei 1,5 mln. vienetų salotų vazonėliuose. Iš viso dirba apie 250 darbuotojų.

Ūkininkų Juškų šiltnamių komplekse, Anykščiuose, kovo pradžioje pradėjo derėti trumpavaisiai agurkai, o vasario pabaigoje sulaukta ilgavaisių agurkų derliaus. Dabar per savaitę į prekybos tinklus išgabenama per 25 tonas ilgavaisių ir kiek daugiau trumpavaisių agurkų. Pastaruoju metu iš 1 ha per savaitę priskinama po 15-18 tonų agurkų.

Bioversija 22 08 31

Pasak A. Juškos, bendras šiltnamių plotas - 10 ha, iš jų 6 ha nauji modernūs, aukšti, pakankamai šilti sandarūs šiltnamiai, juose daržovės auginamos antrąjį sezoną steriliame mineralinės vatos substrate. Modernių šiltnamių komplekse auginama 2 ha ilgavaisių agurkų, 2 ha - trumpavaisių agurkų ir 2 ha - pomidorų. Dabar jau žydi pomidorai, jie pradės derėti balandžio pabaigoje.

Daržovių augintojai Juškos augina raudonųjų, avietinių, geltonųjų pomidorų veisles ir net ruduosius pomidorus.

„Ką vasarą sodinsime šiltnamiuose rudeniui - kol kas nuspėti sunku", - sakė A. Juška. Žiūrės, kokia bus produkcijos paklausa, o tuo pačiu stebės šiltnaminių daržovių auginimo tendencijos Lenkijoje ir kitose Europos šalyse: kokie auginamų daržovių plotai ir kiek užaugintos produkcijos gali būti pateikta prekybai.

Daržininkai Juškos šiltnamiuose antrus metus augina ir braškes ankstyvam derliui. Augintojai pirmųjų prisirpusių uogų tikisi sulaukti balandžio pabaigoje.

Antrą sezoną Kėdainių pašonėje, Šingalių kaime, naujame moderniame 3 ha bendrovės „Agrošiltnamiai" komplekse šiemet auginami vien pomidorai (pernai buvo auginami agurkai ir pomidorai). Pomidorai auginami be papildomo apšvietimo.

Pardavimų vadybininko K. Valevičiaus teigimu, prioritetas teikiamas išskirtinėmis skonio savybėmis pasižyminčių sultingų, daug didesnių nei atvežtiniai pomidorų veislėms. Šiemet 6 ha senuose šiltnamiuose įmonė augins ir trumpavaisius agurkus.

Per šalčius daugiau išlaidų šilumai

Vasario pabaigoje ir kovo pradžioje, kai orai stipriai atšalo, augintojams reikėjo daugiau šiltnamius šildyti, tad išlaidos šildymui padidėjo. Bet pradėjus daugiau šalti, dienomis buvo giedra, saulės šviesa ne tik sudarė geresnes sąlygas augti daržovėms šiltnamiuose, bet tuo pačiu ir šildė.

Į UAB „Kietaviškių gausa" šiltnamius šiluma tiekiama iš Elektrėnų šiluminės elektrinės ir vietinės biokuro katilinės, kūrenamos smulkintos medienos drožlėmis. Anykštėnų daržininkų Juškų šiltnamiai irgi šildomi smulkintos medienos drožlėmis.

Kėdainių „Agrošiltnamiai" šildomi dujomis iš greta jų pastatytos modernios dujinės katilinės.

Naujų šiltnamių konstrukciniai privalumai

Naujos konstrukcijos moderniuose šiltnamiuose yra geresnės sąlygos daržovių auginimui, todėl išauginami gausesni ir geresnės kokybės derliai.

Nauji šiltnamiai šilti, ekonomiški, sandaresni ir geresnės jų izoliacinės savybės, įrengtas modernus vėdinimas - automatiškai atveriami stoglangiai, geresnės šviesos sąlygos, stipresnės plieninės konstrukcijos atlaiko padidintas sniego apkrovas.

Iki 2 kartų aukštesni šiltnamiai, didesnis jų tūris, todėl juose lengviau išlaikyti klimato kontrolę - optimalias auginimo sąlygas nei senuose šiltnamiuose. Naujo tipo šiltnamiuose naudojami horizontalūs stoginiai ir vertikalūs sieniniai šilumos ekranai, kurie efektyviai padeda taupyti šilumą (nakties metu virš augalų užtraukiamos horizontalios ir vertikalios užuolaidos). Mikroklimatas šiltnamiuose reguliuojamas pagal saulės intensyvumą, temperatūrą ir vėją.

Dėl platesnių konstrukcijų tarpatramių ir didesnių stiklų į šiltnamius patenka daugiau šviesos. Kadangi naujieji stiklai yra skaidresni, jie praleidžia daugiau šviesos į šiltnamių vidų, todėl dar labiau pagerėja šviesos sąlygos augalams.

Baltas grindų patiesalas atspindi šviesą apatiniams agurkų ir pomidorų lapams, kuriems mažiau tenka jos iš viršaus. Pagerėjusios šviesos sąlygos šiltnamiuose paspartina fotosintezės procesus, todėl daržovių derlius išauga gausesnis ir geresnės kokybės.

Daržininkų Juškų šiltnamiuose ir „Agrošiltnamiai" šiltnamių komplekse Kėdainiuose augalai auginami hidroponinės sistemos būdu mineralinėje vatoje, o Kietaviškėse - hidroponinės sistemos būdu kokoso pluošte.

Konkurencija išlieka

Lietuvoje daržovių augintojams konkurenciją sudaro daugiausia iš Lenkijos ir Ispanijos atkeliaujanti pigesnė produkcija. Lietuvos augintojai, gindami savo produkciją, pabrėžia, kad užsienio šalyse naudojama daugiau pesticidų, įvežtinės daržovės yra nešviežios, ilgai keliuja iki prekystalio mūsų šalyje.

Lietuviškos šiltnamių daržovės vartotoją pasiekia jau tą pačią dieną. Taikant šiuolaikines auginimo technologijas, augalų tręšimui naudojama moderni sistema, kuri neleidžia kauptis trąšų pertekliui, todėl įvairių medžiagų (pavyzdžiui, nitratų) kiekiai agurkų bei pomidorų vaisiuose būna dešimtis kartų mažesni už leistinas normas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija