Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Rinka
Rapsų kainos pakilo iki aukščiausio lygio per 16 mėnesių

Paryžius / Berlynas. Rapsų kainos per pastarąsias savaites smarkiai išaugo – liepos pradžioje rugpjūčio sandoriai perkopė 500 eurų už toną ribą. Be tikėtino mažesnio derliaus pagrindinėse rapsus auginančiose Europos šalyse, kainų augimą skatina ir augalinio aliejaus sektoriaus atsigavimas.

Konsultacijų įmonė „Strategie Grains“ sumažino visų pagrindinių aliejinių augalų derliaus Europos Sąjungoje prognozes. Pagrindinė priežastis – nepalankios oro sąlygų didelėje ES dalyje.

Naujausiais „Strategie Grains“ skaičiavimais, 2024 m. ES rapsų derlius sieks tik 17,8 mln. tonų. Birželį prognozuota 17,9 mln. tonų. Derlius sumažintas 10,6 proc., palyginti su pernykščiu.

Bioversija 2024 07 09 m7

Tai padaryta po nepalankių augimo sąlygų gegužės ir birželio mėnesiais, remiantis mažesnio derliaus prognozėmis Vokietijoje, Rumunijoje, taip pat ir Baltijos šalyse.

Europos pasėlių derlingumo prognozių sistemos (MARS) analitikai birželio pabaigoje išleistame biuletenyje taip pat sumažino ES rapsų derlingumo prognozę. Labiausiai – vienoje iš didžiausių rapsų augintojų Prancūzijoje, taip pat ir Vokietijoje, Lenkijoje.

Tiesa, MARS, priešingai nei „Strategie Grains“ analitikai, birželį skelbė, jog Baltijos šalyse tikimasi didesnio nei pernai rapsų derlingumo.

Vokietijos ūkininkai įvertino derliaus potencialą

Vokietijos ūkininkų asociacija savo pirmajame pasėlių vertinime nurodė, kad šalyje sumažėjo žieminių rapsų plotai (kaip, beje, ir žieminių kviečių). Dabar kalbama apie 1,1 mln. hektarų rapsų plotą, o tai beveik 6 procentais mažiau nei pernai. Kai kuriuose regionuose kyla rimtų problemų dėl rapsų kenkėjų, todėl ūkininkai baiminasi, kad kitą vegetacijos sezoną gali dar sumažėti ir plotai, ir derlius.

Vokietijos „Raiffeisen“ asociacija birželio mėnesio prognozėje pranešė, kad nacionalinis rapsų derlius bus apie 3,9 mln. t. Tai būtų net 300 tūkst. tonų mažiau nei pernai (4,23 mln. t).

Ukrainoje rapsų nėra per daug

Ukrainos, kuri taip pat yra viena didžiausių rapsų augintojų ir eksportuotojų, analitikų nuomone, 2024–2025 metų pasaulinė rapsų rinka gali pademonstruoti importo augimo tendenciją dėl pagrindinių gamintojų – Ukrainos, Kanados ir Australijos – derliaus sumažėjimo perspektyvų.

Pasak analitikų, rapsų gamyba Ukrainoje šį sezoną taip pat nebus pati geriausia, palyginti su praėjusiais metais. Prasidedant rapsų derliaus nuėmimui jų supirkimo kainų lygis šalyje vertinamas kaip gana aukštas ir palankus augintojams.  

Kanadoje kainos taip pat kilo

Kanados ateities sandorių rinkoje Vinipege rapsų kainos praėjusią savaitę taip pat pakilo iki aukščiausio lygio per maždaug mėnesį. Lapkričio mėnesio sandorių kainos pasiekė 656 Kanados dolerius (446 Eur) už toną. Pokyčius biržoje lėmė ir Kanados dolerio nuvertėjimas, todėl šalies eksportas tapo konkurencingesnis.

Tiesa, Kanados statistikos agentūra praėjusią savaitę pranešė, kad šalies ūkininkai augina mažiau kviečių ir daugiau rapsų, nei tikėtasi anksčiau.

Agentūros duomenimis, Kanados rapsų plotas yra 9,1 mln. hektarų, palyginti kovo duomenimis – 8,66 mln. ha kovą, o tai taip pat viršijo analitikų lūkesčius. 2023 metais kanadiečiai ūkininkai augino 8,94 mln. ha rapsų. Kanada yra didžiausia pasaulyje jų eksportuotoja.

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos