Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Rinka
„Rabobank“ prognozė: pasaulio žemės ūkio produktų kainos kils

Utrechtas. Žemės ūkio rinkos 2021-aisiais turėtų prasidėti nuo aukštų kainų ir daugybės veiksnių, galinčių lemti tolesnį jų kilimą, skelbiama „Rabobank“ pateiktoje kasmetinėje pasaulio žemės ūkio rinkų apžvalgoje.

Tarptautinė Nyderlandų bankų ir finansinių paslaugų įmonė „Rabobank“, kurios būstinė yra Utrechte, savo metinėje apžvalgoje (pavadintoje - „Bullish Waves Don't Crash“) prognozuoja, kad bent jau iki 2021 m. vidurio gali augti žemės ūkio produkcijos kainos ir padidėti infliacija. To priežastys - COVID-19 pandemija, kuri visame pasaulyje skatina kaupti žaliavų ir produkcijos atsargas, taip pat tikėtinas menkesnis derlius dėl sausų oro sąlygų kai kuriose pasaulio regionuose.

„Rabobank“ numato stiprų sojų, kukurūzų ir kviečių, taip pat kitų žemės ūkio produktų paklausos potencialą.

Bioversija m7 2024 11 19

Pagrindiniai šių rūšių prekių kainų augimo veiksniai yra orų rizika (ypač reiškinys La Niña), gera importo paklausa dėl šalių siekio kaupti grūdų ir aliejinių augalų atsargas bei spekuliacijos.

Tačiau yra kelios išimtys. Manoma, kad kavos, medvilnės, kakavos ir cukraus kainos pasaulinėje rinkoje mažės, nes šių prekių paklausa šiais metais krito, ir šios tendencijos pasekmės jausis 2021-aisiais.

Neprognozuojami orai ir tarptautinė politika

„Rabobank“ apžvalgoje sakoma, kad tarp veiksnių, galinčių turėti įtakos žemės ūkio žaliavų kainoms 2021 m., yra reiškinys La Niña, kuris gali sukelti derliaus nuostolių visame pasaulyje dėl nepalankių orų. Vienuose regionuose gali trūkti sniego dangos ir kiltų pavojus kviečių pasėliams, Pietų Amerikoje gali padidėja sausros rizika, kuri sukeltų grėsmę sojų ir kukurūzų pasėliams.

Žvelgiant į ateinančius metus, taip pat neaišku, kokio požiūrio Kinijos atžvilgiu laikysis išrinktasis JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) ir kaip tai paveiks dviejų didžiausių pasaulio žemės ūkio prekių rinkos dalyvių santykius.

Kaip kinta cukraus, kviečių, sojų rinkos

Pasaulio rinkoje cukraus paklausa sumažėjo, nors šio produkto gamybai buvo palankios žemesnės etanolio kainos. Todėl siekiant išnaudoti tokias aplinkybes per 2020 m. cukraus gamyba padidėjo. „Rabobank“ prognozės duomenimis, 2020-2021 metų cukraus sezonas atrodo gana subalansuotas, palyginti su ankstesniais didelio deficito lūkesčiais. Tačiau atsigaunant pasaulio ekonomikai 2021 m. antroje pusėje etanolio ir cukraus kainos gali pakilti.

Šį sezoną pasaulinės kviečių kainos pasiekė aukščiausią lygį nuo 2014 m. Nors šių grūdų atsargos pasaulyje padidėjo, tai gali atsverti išaugusi paklausa, kurią lemia pandemija, kai šalys siekia užsitikrinti stabilų tiekimą. Be to, La Niña, tikėtina, ir toliau kels iššūkių kviečių auginimui visame pasaulyje.

Iš visų žemės ūkio žaliavų šiemet labiausiai sumažėjo sojų pupelių kainos. Tai atsitiko po dvejų metų perteklinės jų pasiūlos ir prekybos karo tarp kinų bei amerikiečių. Dėl to JAV sojų kainos buvo mažesnės nei jų auginimo savikaina. Sojų kainos iki ketverių metų rekordo pakilo tik po atnaujintos Kinijos importo programos. Tikimasi, kad dėl šios produkcijos nuolatinės paklausos Kinijoje, sojų kainų augimas tęsis ir 2021 m.

Ūkininkai atsikvėpė, bet ar ilgam

Pasak „Rabobank“, šie metai buvo nepanašūs į jokius ankstesnius, tačiau žemės ūkio tiekimo grandinė parodė gerus rezultatus, užtikrindama, kad pandemijos metu pasaulio maisto tiekimas liktų nepažeistas, nepaisant tiek šalių, tiek vartotojų siekio kaupti atsargas.

„Dabartinės aplinkybės leido ūkininkams šiek tiek atsikvėpti po daugelį metų vyravusių žemų kainų, tačiau 2021-aisiais galimos tam tikros rizikos. Net augant viltims dėl vakcinos, COVID-19 išlieka sunkiai prognozuojama rizika, o La Niña gali paveikti pasėlių derlingumą visame pasaulyje.

Kviečių, kukurūzų ir sojų pupelių kainos išliks aukštos ir gali dar labiau pakilti, o ūkininkams ir toliau bus palankios šios produkcijos gamybos ir eksporto sąlygos. Tačiau medvilnės, kavos ir kakavos rinka yra įstrigusi dėl mažesnės vartotojų paklausos“, - rašoma apžvalgoje.

Pasak „Rabobank“, kitąmet neaiški situacija išliks dėl prekybos su Kinija. Nors dabar kinai vis daugiau importuoja sojų ir kukurūzų iš JAV, kad patenkintų atsigaunančio gyvulininkystės sektoriaus poreikius. Tad įtampa Kinijos santykiuose su JAV mažėja. Be to, neaišku, kiek kinai importuodami sojas grįš į Braziliją.

„Rabobank“ taip pat tikisi, kad per ateinančius kelis mėnesius JAV doleris stiprės, o tai gali lemti mažesnes JAV žemės ūkio žaliavų kainas ir mažesnę amerikietiškos produkcijos paklausą.

„Pastaraisiais metais nestabilūs JAV ir Kinijos santykiai sukėlė daug neaiškumų dėl žemės ūkio žaliavų kainų. Po dvišalių prekybos derybų laikotarpio išlieka klausimas, ar stiprūs šie santykiai bus naujojoje JAV administracijoje ir kaip tai paveiks pagrindinių žemės ūkio prekių, tokių kaip sojos, balansą“, - teigia „Rabobank“, kuris yra pasaulio maisto ir žemės ūkio finansavimo bei į tvarumą orientuotos bankininkystės lyderis.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos