Pieno sektorius: nėra kaltų, nėra ir teisių
2014-04-25

Vilnius. Žemės ūkio ministerijoje susirinkę pieno sektoriaus dalyviai - gamintojai, perdirbėjai ir prekybininkai - tarėsi, kaip išvengti ilgalaikio pieno sektoriaus silpnėjimo. Žemdirbiams nerimą kelia mažėjančios supirkimo kainos, o parduotuvėse pieno produktai nepinga. Ar situacijos blogėjimas nepaskatins ūkininkus atsisakyti pienininkystės?

Pastaruosius dvejus metus pieno supirkimo kainos tolygiai augo, ūkininkai su optimizmu investavo į pieno ūkius. Aukštos supirkimo kainos lėmė, kad per 2014 metų I ketvirtį supirkta 6,5 proc. daugiau pieno, palyginti su 2013 m. atitinkamu laikotarpiu. Dabar kainoms krintant ir pajamoms mažėjant, pieno gamintojai skambina pavojaus varpais.

Ministras V. Jukna konstatavo, kad pernai bendromis pastangomis situacija pieno sektoriuje buvo stabilizuota ir pasisekė išvengti staigesnių svyravimų, tačiau situacija išlieka trapi.

„Negalima orientuotis vien tik į importuojamą pieną, būtina skatinti savos žaliavos gamybą. Nusivylusius žmones bus sunku grąžinti į gyvulininkystės sektorių. Rinkos svyravimai neišvengiami, bet mes visi kartu turime juos amortizuoti, kad gyvulininkystė liptų iš duobės, kurioje atsidūrė praėjusį finansinį laikotarpį, gavusi dvigubai mažiau investicijų negu augalininkystė" , - sakė ministras. 

Lietuvos vartotojų yra per mažai, kad jie suvartotų visus šalies perdirbimo įmonių pagamintus pieno produktus, todėl daugiau kaip pusė jų išvežama į užsienį. Susitikime dalyvavę pieno perdirbėjų atstovai pastebėjo, kad trejus metus augęs pieno produktų eksportas šiemet krinta. Jų teigimu, pieno kainas Lietuvoje 90 proc. lemia eksporto rinkos.

„Lietuvoje  perdirbamas tik 1 proc. ES pagaminto pieno, tad esame labai smulkūs šios rinkos žaidėjai. Būtent ši rinka, o ne mes, ir nustato pieno supirkimo kainas", - savo nuomonę išsakė pieno perdirbėjai, pabrėžę, kad ir pieno gamintojai, ir perdirbėjai yra to paties sektoriaus dalyviai: jeigu blogai žemdirbiui, blogai ir jiems.

Perdirbėjai atkreipė dėmesį į  optimistines tarptautines prognozes ir vylėsi, kad šiandieniniai rinkos svyravimai ilgai netruks - per 2 ar 3 mėnesius neišbalansuos rinkos. „Pernai užsiauginome sluoksnį riebalų, tad tikimės kaip nors išgyventi", - sakė perdirbėjai.

Pieno perdirbėjai pasiskundė, kad paskutiniais metais sunku derėtis su prekybos tinklais, siekiančiais mažiausių kainų. Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas pabrėžė, kad jiems svarbiausi yra vartotojai ir jų lūkesčiai bei pasirinkimas.

„Pieno produktai prekybos tinkluose yra labai paklausūs. Jau ne vienus metus rengiamas konkursas „Populiariausia prekė" rodo,  kad lietuviški pieno produktai yra populiariausi tarp mūsų šalies vartotojų",  - sakė L. Vilimas.

Mažmeninės prekybos tinklų atstovai užtikrino, kad neturi  jokių galimybių daryti įtakos superkamo pieno kainoms. „Kokius produktus, už kokią kainą perka vartotojas, tą ir laikome savo lentynose", - kalbėjo prekybininkai, siūlydami žvilgsnį geriau kreipti į perdirbėjų ir gamintojų santykius.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas sutiko, kad visų rinkos dalyvių tikslas yra bendras - vartotojas. „Mūsų šalis maža, bet koks pokytis iš karto jaučiamas. Kaip padaryti, kad tie svyravimai nebūtų tokie ryškūs? Žiūrint į ateitį, mums didelį nerimą kelia garbus ūkininkų amžius, smulkūs ūkiai. Kai nėra stabilumo, sunku pritraukti jaunus žmones į pieno sektorių", - sakė A. Stančikas, kuriam didelį susirūpinimą kėlė ir iš užsienio atsivežamas pigus pienas, artėjantis ES pieno kvotų panaikinimas.

Susitikimo dalyviai sutiko su ministro pastebėjimu, kad net ir trumpalaikis pieno sektoriaus susilpnėjimas gali atnešti ilgalaikių bėdų dėl prarasto gamybos masto. Žemdirbių organizacijų vadovai nuogąstavo, kad žemos pieno supirkimo kainos ilgainiui gali paskatinti gamintojus pereiti į augalininkystės sektorių - taip būtų padaryta didžiulė žala pieno sektoriui.

Perdirbėjų nuomone, reikia turėti šiek tiek kantrybės - kainos vėl pakils, nes pasaulyje didėja pieno vartojimas.

Susitikime kalbėta ir apie galimybę perdirbėjams naudotis intervencinių pirkimų ir privataus saugojimo priemonėmis. „Dabar svarbiausia nepasiduoti inercijai smukti žemyn, nekurti nesantaikos tarp gamintojų, perdirbėjų ir prekybininkų. Turime bendromis jėgomis išsaugoti pieno sektoriaus stabilumą ir gyvybingumą, konkurencingumą vidaus ir užsienio rinkose, nedaryti jokių skubotų žingsnių, kurie gali būti nuostolingi visai šiai žemės ūkio sričiai", - pieno rinkos dalyvius ragino ministras V. Jukna.

Pagal ŽŪM inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kas, Jūsų nuomone, labiausiai lemia žemės ūkio paskirties sklypų kainą?
Orai