Vilnius. Perdirbėjai nebesuperka lietuviškų vasarinių obuolių krituolių, nes dėl didelių energijos kainų neapsimoka iš jų spausti sultis. Kai kurie sodininkai teigia, kad ant žemės gali likti ir daug rudeninių obuolių krituolių.
„Naradavos“ medelyno vadovas Saulius Palijanskas BNS teigė, kad perdirbėjai už vasarinius obuolius siūlo tiek mažai, kad neapsimoka jų rinkti.
„Jeigu už krituolius gauname daugiau negu kainuoja surinkėjų darbas, tai ir renkame“, – BNS teigė jis pabrėždamas, kad šiemet krituolių bus tikrai nemažai.
„Naradavos“ vadovas sako, kad krituolius bendrovė pati stengsis perdirbti: gamins tyreles, džemus saldainiams, kefyrui, tešlai, duonos, pyragų gaminiams – apie 1 tūkst. tonų.
S. Palijanskas sakė, kad kol kas sutartys su užsakovais nesudarytos, dėl kainų dar neapsispręsta.
Verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ prezidentė Vitalija Kuliešienė sako, kad pajamos už krituolius labai svarbios.
„Ankstesniais metais, kad ir pernai, pardavę krituolius sumokėdavome darbininkams už obuolių skynimą“, – BNS tvirtino asociacijos vadovė.
Pasak V. Kuliešienės, medelynų savininkai šiemet prognozuoja, kad sulauks maždaug 40 proc. vidutinio derliaus, tačiau suka galvą, kaip pabrangus elektrai juos reikės išlaikyti šaldytuvuose.
„Šie metai daug prastesni nei praėjusieji. Labai sudėtinga padėtis sodininkystės sektoriuje: krituolių niekas nesiruošia supirkti – gal teks palikti po medžiais. Elektros kainoms išaugus, neaišku, kaip reikės išlaikyti nuskintus obuolius ir kokiomis kainomis realizuoti tai, ką užauginome“, – BNS sakė V. Kuliešienė
„Derlius dėl šalto pavasario, šalnų, liūčių bus mažesnis negu vidutinis“, – pridūrė „Vaisiai ir uogos“ vadovė.
Anot jos, dėl drėgmės pertekliaus į sodus nebuvo galima įvažiuoti ir medžių nupurkšti, todėl nepavyko apsaugoti nuo kenkėjų bei ligų. Rezultatas – yra daug krituolių.
Pasak jos, tokios situacijos bus prašoma valdžios pagalbos. Sprendimą dėl to asociacijos nariai, valdantys apie 10 tūkst. ha verslinių sodų, ketina priimti susirinkime iki rugsėjo. V. Kuliešienės teigimu, sodininkams reikėtų 3–4 mln. Eur paramos: „Kad išgyventų šiemet ir pasiruoštų kitų metų derliui“.
Anot jos, šie metai bus šiek tiek geresni negu 2017-ieji, kada dėl šalnų surinkta tik 20 proc. vidutinio derliaus.
Tuo metu „Naradavos“ direktorius sako, kad jo medelyne obuolių derlius bus geras – vidutinis ar net šiek tiek didesnis, tačiau kiek menkesnės kokybės dėl ligų.
„Nenušalo. Buvo tokių sąlygų, kai liūtys puolė, atsirado ligų, bet bendras derlius turėtų būti 3–5 tūkst. t skintų obuolių ir krituolių. Pernai buvo netoli 3 tūkst. tonų. O 4 tūkst. t mums jau visai beveik gerai, 5–6 tūkst. t – per gerai, galime nepajėgti sutvarkyti, nes trūksta darbo rankų“, – BNS tvirtino S. Palijanskas.
Jo teigimu, lietuviškų obuolių kainos šiemet priklausys nuo lenkiškų obuolių derliaus: „Priklausys nuo lenkų pasiūlos mūsų obuolių kainos“.
Lietuvoje dabar vidutiniškai uždera 20–30 tūkst. t obuolių, iš kurių pusė tampa krituoliais.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Didėja ekologinės žemdirbystės plotai
2024-11-05 -
Kodėl pabrango rapsai?
2024-11-04 -
Moliūgai: vieni dėl išmokų, kiti – pardavimui
2024-10-30
Skaitomiausios naujienos
-
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28 -
Žemdirbiai galės įsigyti dirbamos valstybinės žemės
2024-10-16
(0)