Kauno r. Ūkininkams, vykdantiems tam tikrus standartus atitinkančią tvaraus ūkininkavimo praktiką, siūloma dalyvauti Anglies programoje, generuoti anglies dioksido (CO2) kreditus, juos parduoti savanoriškoje rinkoje ir iš to uždirbti.
Įmonė „DOJUS agro“ organizavo renginį „Tvaraus ūkininkavimo nauda ūkiams“, kuriame pristatytos tokio ūkininkavimo būdo sertifikavimo ir finansavimo galimybės, supažindinta su CO2 kreditų birža.
Renginyje dalyvavo Estijoje įkurto startuolio „eAgronom“ atstovai Tatjana Boussange ir Silverʼis Bohlʼis (Silveris Bohlis), taip pat „Swedbank“ banko atstovas.
Kaip žinoma, CO2 – viena iš šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) rūšių. O didelį ŠESD emisijų kiekį lemia žmogaus veikla – tarša, pramonė, transportas, intensyvus žemės ūkis. Tad žemdirbiai, perėję prie tvaraus ūkininkavimo, gali prisidėti mažinant ŠESD emisijas.
Vienas iš tvaraus ūkininkavimo būdų – anglies (CO2) kaupimas dirvožemyje. „Mūsų siūlomas sprendimas – anglies kaupimas dirvožemyje kuo mažiau jį dirbant, auginant tarpinius pasėlius, mažinant perteklinio azoto kiekį, naudojant organines trąšas“, – kalbėjo platformos „eAgronom“ atstovai į renginį susirinkusiems ūkininkams.
Įmonės „DOJUS agro“ vadybininkas Dovydas Pikčilingis (dešinėje) pristatė startuolio „eAgronom“ atstovus: Tatjaną Boussange ir Silverʼį Bohlʼį, kurie supažindino ūkininkus su galimybėmis dalyvauti Anglies kaupimo programoje
Prisijungė keli šimtai ūkininkų
Renginio organizatoriai supažindino ūkininkus su anglies kaupimo ir sertifikavimo procesu. Kaip sakė „eAgronom“ atstovai, tik iš pirmo žvilgsnio jis gali atrodyti sudėtingas, bet perpratus, kaip tai veikia, viskas tampa gana paprasta.
Startuolis „eAgronom“ įkurtas Estijoje 2016 m., dabar turi daugiau nei 65 darbuotojus, pritraukė 16 mln. Eur investicijų iš įvairių fondų. Įkurti biurai Lenkijoje, Estijoje, Latvijoje, kitose Europos ir Afrikos šalyse. Lietuvoje „eAgronom“ bendradarbiauja su įmone „DOJUS agro“.
Startuolio sukurtą ūkio valdymo programą jau įsigijo per 2 000 ūkių, kurių bendras žemės plotas sudaro daugiau nei 1,1 mln. hektarų. Turint šią programą ir ūkyje įdiegus tvaraus ūkininkavimo praktiką, galima dalyvauti Anglies programoje.
Pagrindinės Anglies kaupimo projekto vykdymo šalys yra šios: Estija, Latvija, Lenkija ir Lietuva. Toliau jis bus tęsiamas visoje Vidurio ir Rytų Europoje. Šiuo metu prisijungę keli šimtai ūkininkų, kurie bendrai valdo apie 300 tūkst. ha dirbamos žemės. Kai kurie praktiką su „eAgronom“ pradėjo 2021–2022 m., o pirmieji anglies kreditai bus sertifikuoti 2023–2024 metais.
Kaip veikia Anglies programa ir CO2 kreditų rinka?
Procesas apima įvairias suinteresuotąsias puses. Ir ūkininkus, vykdančius tvaraus ūkininkavimo praktiką, ir projekto organizatorius „eAgronom“, ir projekto rengėją – įmonę „South Pole“. Procese dalyvauja ir trečiųjų šalių auditoriai, dirvožemio organinės anglies dioksido modeliavimo partneris.
Kaip aiškino T. Boussange ir S. Bohlʼis, anglies dioksido kreditas – tai sertifikatas, kurį gali įsigyti bet kuri viešoji ar privati organizacija, savanoriškai nusprendusi prisiimti atsakomybę ir prisidėti prie kovos su klimato kaita.
Anglies dioksido kreditai gali būti išduodami projekto metu sertifikuojant, kai įgyvendinus tvarią veiklą ŠESD emisijos sumažinamos arba atskiriamos. CO2 sertifikavimo standartą kuria „Verified Carbon Standart“ įmonė. Toliau, vadovaudamasi sertifikavimo procesu, bendrovė „South Pole“ plėtoja CO2 projektą. O „eAgronom“ tiesiogiai bendrauja su projekte dalyvaujančiais ūkininkais, juos konsultuoja tvarių praktikų diegimo klausimais. Žemdirbiai savo ūkio duomenis į platformą „eAgronom“ turi suvesti patys.
Anglies dioksido projekto procesas apima ir daugiau sudėtinių dalių: vienos jų atliekamos tik kartą, o kitos (stebėjimo ir tikrinimo), pavyzdžiui, anglies kreditų išdavimas ir jų komercializacija, kartojamos kasmet.
Renginyje dalyvaujantys ūkininkai turėjo daug klausimų apie tai, ką daryti, siekiant ūkyje įdiegti tvarias praktikas, kaip sertifikuotis, kiek galima uždirbti pardavus turimus anglies kreditus
Ūkininkai, turintys CO2 kreditų, gali dalyvauti savanoriškoje jų rinkoje ir juos parduoti. Kaip sakė svečiai, 1 ha, kuriame įdiegtos tvaraus ūkininkavimo praktikos, gali sugeneruoti vidutiniškai apie 1 t CO2 ekvivalento kreditą per metus. Aišku, gali būti mažiau arba daugiau – priklauso nuo to, kas įdiegta ūkyje.
Tokio kredito kaina rinkoje gali svyruoti nuo 20 iki 40 Eur/1 t CO2 ekvivalento. Kaina gali kisti – būti didesnė ar mažesnė nei paminėta. Anglies dioksido kreditus paprastai perka įvairios įmonės, siekdamos kompensuoti emisijas.
Sertifikuoti irgi kainuoja
Renginyje dalyvavę ūkininkai domėjosi, kiek kainuoja sertifikavimas, jeigu dalyvaujama Anglies programoje. Kaip sakė projekto organizatoriai, tai gali kainuoti apie 0,5 Eur/ha per metus.
„DOJUS agro“ vadybininko Dovydo Pikčilingio teigimu, pernai į Anglies programą Lietuvoje užregistruota 10 tūkst. ha žemės, pervestas pirmasis išankstinis mokėjimas už CO2 kreditų pardavimą. Pirmi 80 kreditų parduoti po 30 Eur už toną anglies ekvivalento.
Be to, kartu su „Swedbank” suteikta pirmoji žalioji paskola ūkiui. Renginyje dalyvavęs banko atstovas taip pat pristatė galimybę Lietuvos žemdirbiams, diegiantiems tvaraus ūkininkavimo praktiką, gauti banko finansavimą palankesnėmis sąlygomis.
Kaip sakė D. Pikčilingis, reikėjo apsibrėžti, kas yra tvarus ūkis: „Pagal tam tikras metodikas nustatėme, ką ūkis turi būti pasiekęs arba ko turėtų siekti. Tai yra tam tikri sėjomainos, žemės dirbimo, tarpinių pasėlių rodikliai ir pan. Tai – visos praktikos, kurios padeda kaupti anglį dirvožemyje ir išmesti mažiau kuro.“
Procesas dar tik pradedamas, todėl ūkininkams kilo įvairių klausimų: tiek apie tai, kaip įgyvendinti ūkyje tvarias praktikas, tiek ir apie tai, kaip viskas veikia.
Renginio organizatoriai ragino ūkininkus įsijungti į projektą, sakydami, kad žemės ūkyje sugeneruotų anglies kreditų paklausa rinkoje yra aukšta ir kol kas pasiūlos beveik nėra. Taigi, dar tik visko pradžia.
Be to, kaip aiškino svečiai iš Estijos, dalyvaudami Anglies kaupimo programoje ūkininkai gaus ne tik tiesioginės naudos parduodami kreditus, tai naudinga ir pačiam ūkiui. Mat įdiegus siūlomas praktikas, būtų optimizuojamos sąnaudos dėl mažesnio žemės dirbimo, padidėtų dirvų humusingumas. Pradėjus vykdyti „eAgronom“ konsultantų rekomendacijas, pavyktų sutaupyti trąšų, kuro. Pasak estų, visas šis siūlomų priemonių kompleksas irgi būtų naudingas.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Pieno rinkos pakilimą gali greitai pakeisti nuosmukis
2024-12-03 -
Pieno supirkimo kaina kyla į aukštumas
2024-11-29 -
ES žemės ūkiui gresia nuostoliai dėl prekybos karų su Kinija
2024-11-27
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)