Vilnius. Lietuvos pieno perdirbėjai teigia pastebintys mažėjančias sūrio ir sviesto, kurie pinga, eksporto apimtis.
Italijos pieno pramonės konsultavimo bendrovės CLAL duomenimis, šių metų birželį sūrio kaina Europos Sąjungoje sumažėjo 6,5 proc., o sviestas atpigo 34,1 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, pranešė pienininkų asociacija Pieno centras.
„Lietuvos pieno pramonės pagrindinė eksporto prekė yra sūriai, kurie sudaro apie 40 proc. visos lietuviškų pieno gaminių eksporto vertės. Todėl sūrių kainų kritimas Europos rinkoje – prasta žinia mūsų eksportuotojams“, – pranešime sakė asociacijos vadovas Egdijus Simonis.
Tuo metu vienos didžiausių Lietuvoje pieno perdirbimo bendrovių „Rokiškio sūris“ vadovas Dalius Trumpa teigia didelės problemos nematantis – anot jo, tai tiesiog yra rinkos svyravimai, kuriems reikia būti pasiruošus.
„Lietuva jau 30 metų gyvena rinkos sąlygomis. Kainos tikrai nebūna „įkaltos“ vienoje vietoje, jos didėja ir mažėja“, – BNS sakė D. Trumpa.
„Rokiškio sūris“ daugiausiai produkcijos eksportuoja į Italiją, taip pat vežama į Olandiją, Pietų Korėją, JAV ir kitas šalis. Anot D. Trumpos, nuo šių metų pradžios paklausa eksportinei produkcijai – sūriams, o ypač sviestui yra krintanti, ir šių produktų kainos yra mažėjančios, tačiau konkrečių skaičių jis neįvardijo.
Tuo metu nugriebto pieno miltų kainos šiemet išaugo 32 procentais. Taip pat stiebėsi natūralaus riebumo žaliavinio pieno metinė kaina, išrūginiai baltymai pabrango 9,8 procento.
„Situacija yra pakankamai įdomi, kadangi eksportinių produktų kainos rodo tendenciją mažėti, bet iš kitos pusės, žaliavinio pieno kaina, kuri yra didžiausia produkcijos dalis, ne iš karto reaguoja į produktų kainą. Šiuo atveju eksportuojančioms įmonėms susidaro pakankamai įtempta finansinė situacija, nes už žaliavą turi mokėti santykinai daugiau, o už produktus gauni mažiau“, – teigė D. Trumpa.
Pasak jo, dabartiniu atveju atrodo, jog antrąjį šių metų pusmetį nepanašu, jog situacija gerės, tačiau viskas gali pasikeisti.
„Žiūrint iš šios dienos, taip, nieko gero nesimato ateinančiam pusmečiui, bet 2016-aisiais tokiu pačiu laikotarpiu situacija atrodė dar blogesnė, negu yra dabar, bet metus perdirbėjai ir žemdirbiai baigė labai gerai. Tai sunku pasakyti, kas bus“, – teigė D. Trumpa.
Pasak E. Simonio, žaliavinio pieno kaina Europoje šiuo metu išlieka aukštesnė, nei pernai, o tuo pat metu išaugusi nugriebto pieno miltų kaina iš dalies kompensuoja žemumose esančias pieno riebalų kainas.
2019 metų sausio–balandžio mėnesiais Lietuvoje iš šalies pieno gamintojų supirkto žalio natūralaus riebumo pieno kiekis, palyginti su 2018 metų atitinkamu laikotarpiu, beveik nepakito, o supirkimo kaina padidėjo apie 5,4 procento.
BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20 -
Ekologiški grūdai: avižų kaina kilo labiausiai
2024-11-18
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)