Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Rinka
Mažas ES kviečių derlius vers importuotojus ieškoti kitų tiekėjų

Paryžius. Sausrų ir potvynių sezonas paveikė kviečių derlių Europoje, o tai privers kai kurias šalis importuotojas ieškoti alternatyvių tiekėjų po javapjūtės sezono, kai ES dominuodavo pasaulio kviečių pardavimų rinkoje, praneša agentūra „Bloomberg“.

Prancūzijos – didžiausios ES javų augintojos ūkininkai nuima vieną mažiausių kviečių derlių per pastaruosius metus. Javų pasėliai Rumunijoje – antroje pagal dydį grūdų augintojoje ir eksportuotojoje ES, irgi nukentėjo nuo blogo oro.

Nors pasaulyje vis dar užtenka grūdų, bet dėl mažesnio nei įprasta jų derliaus ES, kuri yra viena didžiausių kviečių eksportuotojų pasaulyje, susiklosčiusi situacija privers kai kurias šalis importuotojas ieškoti alternatyvių tiekėjų po javapjūtės sezono, kai ES dominuodavo pasaulio kviečių pardavimų rinkoje.

Bioversija m7 2024 11 19

Rinka taip pat labiau nei įprasta priklausys nuo derliaus pietiniame Žemės pusrutulyje.

JAV Žemės ūkio departamentas (USDA) naujausioje, liepos mėnesio, prognozėje pateikia duomenų, kad palyginti su praėjusiais metais, šį sezoną Europoje mažesnio derliaus tikimasi Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Rumunijoje, Vengrijoje, Bulgarijoje, Austrijoje, Skandinavijos šalyse, Latvijoje ir Estijoje, taip pat Ukrainoje. Kiek didesnis už pernykštį derlius numatomas Ispanijoje, Portugalijoje, Italijoje, Čekijoje, Lenkijoje, Lietuvoje.

„Agritel“ prognozuoja, kad 2020 m. minkštųjų kviečių gamyba Prancūzijoje sumažės ketvirtadaliu, palyginti su 2019 m. - iki 29,2 mln. tonų. Pagrindinė priežastis - per daug kritulių sėjant žieminius javus rudenį ir nepakankamas drėgmės kiekis pavasarį bei vasarą. Kita vertus, tikimasi geros kviečių kokybės net ir esant mažesniam derliui, teigė „Axereal“ atstovas.

Jungtinėje Karalystėje orai pasėliams buvo dar blogesni. „CRM AgriCommodities“ duomenimis, grūdų produkcija greičiausiai sumažės daugiau nei trečdaliu, iki 10 mln. tonų, o tai sugrąžintų šalį į importuotojo statusą.

Nepaisant sausų sąlygų pietiniuose regionuose, Rusija, prognozuojama, nuims antrą pagal dydį kviečių derlių. Šiluma Sibire taip pat turėjo įtakos pasėliams. Šiuo metu daugumos analitikų prognozės teigia, kad Rusijos kviečių derlius sieks 77-79 mln. tonų, o tai viršija praėjusį sezoną ir iš dalies sumažina ES deficitą. Tiesa, kol kas naujojo derliaus pristatymas eksportui apie 14 proc. lėtesnis negu praėjusį sezoną.

Didelė sausra Rumunijoje turėjo neigiamos įtakos kviečių pasėliams, o gausios liūtys derliaus nuėmimo metu sukėlė papildomų problemų. Šalies žemės ūkio ministerija prognozuoja žemiausią derlių nuo 2012 m. Tai ribos eksportuojamos produkcijos kiekį. Pavyzdžiui, sezono pradžioje rumuniškų kviečių pardavimai į Egiptą buvo nedideli.

Dėl sausros nukentėjo ir kviečių derlius Ukrainoje.

Anot Vokietijos žemės ūkio kooperatyvų DRV grupės, šiaurės Europoje kviečių derlius yra žemas. Sezono pabaigoje lietus pagerino kviečių pasėlių perspektyvas Vokietijoje, kur vyravo sausas pavasaris. Liepos viduryje DRV padidino šalies kviečių derliaus prognozę iki 22,5 mln. tonų, t. y. šiek tiek mažiau nei buvo 2019 m.

ES derliaus stebėjimo sistemos MARS duomenimis, vasarai įpusėjus lietūs pagerino kviečių derliaus Lenkijoje ir Baltijos šalyse perspektyvas, tikimasi, kad čia derlius bus artimas vidutiniam.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos