Basf 22 07 19 Lytagra 22 07 04
Rinka
Kviečių augintojams – galvosūkis dėl kainų

Kaunas. Grūdų augintojai turės susitaikyti, kad šiemet sulauks mažesnio kviečių derliaus. Staigus kviečių kainos padidėjimas birželio pabaigoje juos taip pat mažai guodžia.

Kalba apie 30 proc. praradimus        

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) pirmininkas Aušrys Macijauskas sako, jog grūdų derlius bus bent 30 proc. mažesnis, be to, jų kokybė bus prastesnė – grūdai yra smulkesni ir nebetinka duonos gamybai.

Bioversija 22 02 02

„Tikrai dėl kokybės bus problemų ir bendrai tų grūdų kiekis bus žymiai mažesnis. Šiai dienai skaičiuojame, kad mažiausiai 30 proc. derliaus jau prarasta“, – tikino A. Macijauskas.

Jo teigimu, grūdų pasėliai iš esmės pažeisti visoje Lietuvoje, o sausros tikrieji padariniai grūdų derliui pasimatys per javapjūtę.

„Akivaizdu, kad kai kuriuose regionuose derlius bus labai menkas. Ypatingai, kur lengvesnė žemė, pietryčių Lietuvoje. Pasėliai jau pažeisti praktiškai visoje Lietuvoje, tik pažeidimo mastas yra skirtingas“, – teigė A. Macijauskas.

Pateikia patarimus ūkininkams

LGAA administracijos direktorius Ignas Jankauskas pastebi, kad šiemet vėl fiksuojamas kviečių supirkimo kainos šuolis.

„Grūdų prekybos sezonas prasideda liepos 1 d. ir baigiasi kitų metų birželio 30 d. Jau daug metų prekybos sezono pabaigoje stebimas kainos šuolis. Šis šuolis paaiškinamas tuo, kad perdirbimo įmonės siekia užsitikrinti tokį naujo derliaus kiekį, kokį sandėliuose turėjo sezono pabaigoje.

Kadangi vienu metu staigiai padidėja paklausa, kaina pradeda augti. Prasidėjus naujam prekybos sezonui grūdų kiekis rinkoje staigiai padidėja, kaina krenta. Kol kas nėra ženklų, kad šiais metais situacija galėtų keistis, tačiau kartu tai labai bloga naujiena, nes šių metų derliaus praradimai Lietuvoje bus labai dideli, o kaina nepadės amortizuoti nuostolių“, – pažymėjo I. Jankauskas.

I. Jankauskas pridūrė, kad LGAA atliko analizę ir asociacijos nariams pateikė rekomendacijas dėl grūdų pardavimo sandorių.

„Išanalizavome 10 metų supirkimo kainas. Duomenys rodo, kad kainos duobė visą laiką prasideda nuo birželio pabaigos ir tęsiasi iki spalio pabaigos. Per pastaruosius 5 metus šis laikotarpis išsiplėtė, anksčiau jis prasidėdavo tik rugpjūtį ir tęsdavosi iki spalio pabaigos. Šiuo laikotarpiu ūkininkai turėtų vengti sudaryti pardavimo sandorius, nes kaina bus mažesnė.

Mes patariame asociacijos nariams pardavimo sandorius sudaryti 3 kartus per metus, taip sumažinant riziką, kad grūdai bus parduoti žema kaina. Žinoma, supirkėjai visada suinteresuoti pasirašyti vieną sutartį ir viską supirkti viena kaina“, – sakė I. Jankauskas.

Nepalankios prognozės Europoje

Europos Sąjungos pasėlių derliaus prognozavimo tarnyba MARS dėl itin karštų ir sausų orų Vidurio, Rytų ir Šiaurės Europoje sumažino kviečių derlingumo šiais metais prognozę.

Palyginti su gegužės mėnesį skelbtais įverčiais, paprastųjų kviečių 2018 metų derliaus prognozė sumažinta 2,4 proc. iki 6,04 tonos hektarui. Žieminių miežių derliaus prognozė sumažinta 4,1 proc. iki 5,8 tonos hektarui, o vasarinių miežių – padidinta 2,1 proc. iki 4,4 tonos hektarui.

Kukurūzų derliaus prognozė buvo sumažinta 3,8 proc. iki 7,35 tonos hektarui, o rapsų derliaus prognozė – 4,4 proc. iki 3,05 tonos hektarui.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar Lietuvos žemės ūkis geba prisitaikyti prie klimato kaitos?
Visos apklausos