Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Rinka
Ar prekybininkų ir perdirbėjų gerumas neatsigręš prieš žemdirbius?

Kaunas. Dauguma Lietuvos gyvulininkystės sektoriaus atstovų baiminasi, kad skambiai išreklamuota lietuviškos produkcijos kainų mažinimo prekybos centruose akcija vyks augintojų sąskaita.

Atsižvelgę į dėl koronaviruso krizės mažėjantį vartojimą, kai kurie prekybos tinklai žada mažinti Lietuvos gamintojų produktų kainas. O „Maximos“ prekybos centras jau nuo vakar 500 lietuviškų produktų kainas teigia sumažinęs 15 procentų. Pati „Maxima“ prie akcijos žada prisidėti trečdaliu – 0,5 mln. Eur, tačiau net du trečdalius – 1 mln. Eur – dengia 50 didžiųjų Lietuvos gamintojų, kurie prisijungė prie šios iniciatyvos. Būtent tai kelia didelį augintojų susirūpinimą, nes žaliavinio pieno ir mėsos supirkimo kainos pastaruoju metu sparčiai krenta žemyn.

Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius sutiko, kad jautienos supirkimo kainos kritusios, kad perdirbėjams pigiau kainuoja žaliava, tuo pačiu jis pripažino, kad situacija nevienareikšmė: „Augintojai mums reikalingi, nes jeigu jie neaugins gyvulių, mes neturėsime ką skersti. Reikia rasti balansą.“

Bioversija 2024 04 15 m7

Į klausimą, kieno sąskaita, tikėtina, labiausiai bus mažinamos lietuviškos produkcijos kainos, E. Mackevičius neatsakė. „Tiesiai labai sudėtinga atsakyti. Dažniausiai mažinimas vykdavo įmonių sąskaita. Dabar kritusios jautienos supirkimo kainos, reiškia, mums pigiau kainuoja žaliava, tad jeigu viskas daroma proporcingai, tai netgi sveikintina (iniciatyva mažinti kainas vartotojams – red.), nes padės realizuoti produktus. Jeigu įmonė mato galimybę mažinti kainą, ji visada tai darys, nes tikslas – kuo daugiau parduoti. Kažkokių blogų signalų, kad tai daroma negeru būdu, ar yra perspaudimas, tikrai nesu gavęs. Tikiu, kad viskas daroma pamatuotai, nes laikotarpis sunkus visiems“, - kalbėjo Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius.

Lietuvos augintojų asociacijų atstovai nusiteikę ne taip optimistiškai – netgi priešingai. Ką mano apie skambias prekybininkų akcijas, jie pakomentavo portalui www.manoūkis.lt.

Eimantas BIČIUS, Lietuvos pieno gamintojų asociacijos direktorius:

„Mūsų asociacija tikrai už vartotojus – juk jiems pieną gaminame, bet nenorime, kad visos akcijos ir kainų mažinimas vyktų tik mūsų, ūkininkų, sąskaita. Būtų sąžininga, kad „Maxima“ ir perdirbėjai vartotojams geri būtų savo sąskaita. Paskelbtos akcijos sumos santykis keistas – „Maxima“ prisideda tik trečdaliu, puse milijono eurų, o milijonu – jų įvardijami gamintojai, kuriuos turbūt labiau tiktų vadinti perdirbėjais. Suprantame, kad reikia skatinti vartojimą, padėti vartotojams, bet kyla pagrįstas klausimas - kieno sąskaita tas prekybininkų ir perdirbėjų gerumas? Ant kieno pečių jie perkels tą naštą? Tikėtina, kad ant gamintojų - ūkininkų. Jonas Vilionis vakar to paklausė Daliaus Trumpos, bet jis atsakė, kad nuolaida bus didesnė, negu sumažinome kainą gamintojams. Abejojame. Mūsų asociacijos nuomone, gerai, kad vartotojams mažinamos kainos, bet bus labai blogai, jeigu tai dar kartą atsiguls ant ūkininkų pečių. Ankstesnį pieno supirkimo kainų mažinimą perdirbėjai motyvavo kritusia eksporto rinka. Dabar gali mums pasakyti, kad rūpinasi Lietuvos vartotojais, jiems mažina kainas, todėl ir jums pamažinsime pieno supirkimo kainą. Turime tokį nuogąstavimą. Tad ar tas gerumas neatsisuks mums kitu galu?“

Edmundas ADOMAVIČIUS. Lietuvos veislinių kiaulių augintojų ir gerintojų asociacijos pirmininkas, ŽŪB „Gražionių bekonas“ direktorius:

„Manau, pinigai sukaupti mūsų, augintojų sąskaita, ir bus sužaista akcija. Gerai tik tai, jeigu šia akcija galės pasinaudoti lietuvaičiai, jeigu daugiau žmonių tikrai galės nusipirkti mėsos ir skaniai pavalgys.

Kiaulių supirkimo kainos gegužę krenta kaip nuo stogo. Palyginti su balandžiu, gegužės dviejų savaičių kaina sumažėjo apie 25 procentus. Jeigu prekybininkai ir perdirbėjai nebūtų paskelbę akcijos, tai būtų išvis nesuprantamas dalykas. Iš šalies atrodo taip – nukirtome augintojams kainas, tokiu būdu „pasidėjome pagalvę“ ir dabar galime pažaisti šitą žaidimą – atsiliepti į pandemiją ir gražiai atrodyti vartotojų akyse.

Labai įdomus dalykas – Lietuva užsiaugina tik pusę jai reikalingo kiaulių kiekio, ir kaina vis tiek taip drastiškai mažinama. Pirmuosius tris metų mėnesius dar laikėsi, o po to pradėjo kristi ir gegužę krito išvis nesuvokiamai – 10-12 ct/kg kiekvieną savaitę. Europos biržose kaina krenta, bet ne tiek, kiek Lietuvoje – mūsų kaina mažesnė negu biržose maždaug 10 procentų. Kainai mažėti buvo priežasčių, susijusių su pandemija, bet niekaip nesuprantu, kodėl pas mus ta kaina krenta daug daugiau, negu kitur.

Kyla daug klausimų, kaip iš tiesų vyks ta akcija, kokio ji bus dydžio, kokios bus kainos, ar tai nebus tik didelė ir skambi reklama? Ar kaina parduotuvėse bus pamažinta tiek, kiek pamažinta augintojams, ar vartotojams teks tik trupiniai? Jeigu kaina bus tik simboliškai sumažinta ir garsiai išrėkta, galėsime drąsiai sakyti, kad 80-90 proc. akcijos vyksta mūsų sąskaita.

Pirmuosius mėnesius kiaulių augintojai dar turėjo minimalų 3-5 proc. pelną. Bet gegužę dempinginė kaina bus mažesnė už savikainą. Pernai vidutinė Lietuvos kaina, palyginti su Europos, buvo aukštesnė tik 3 Eur/100 kg skerdenos. Tad sakyti, kad mes norime aukštesnės kainos negu Europoje, yra per drąsu. Ypač įvertinus labai žemas 2018 m. kainas, kai visų šalies kiaulių augintojų balansai buvo neigiami. Ilgai tylėję, pradedame belstis į valdžios vartus.  

Vytautas TĖVELIS, Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovas:

„Šis kainų mažinimas susietas su situacija. Mūsų sektoriui Lenkijos įtaka visada buvo nemaža, ypač paukštienos produktams, o šioje situacijoje ta įtaka dar didesnė. Jaučiame didelį spaudimą. Kaip galėčiau vertinti naująjį Lietuvos gamintojų produkcijos kainų mažinimą prekybos centruose? Esmė, kad lietuviškos paukštienos, taip pat ir kiaušinių, kainų jau nėra kur mažinti. Eilę metų dirbame ties nuostolingos kainos riba, būna laikotarpių – ir su minusu.

Dabar pabrango grūdai, o paukštienos kaina mažėja – atsiranda kainos žirklės. Bet realizuoti produkciją reikia, užauginto paukščio laikyti negali, sandėliuoti talpos ribotos, netgi šaldytai produkcijai sandėliai, kiek žinau, jau užpildyti. Tad kainų mažinimas, jeigu skatins vartojimą, atrodytų, lyg ir geras žingsnis. Bet dirbant ties nuostolingumo riba, dar sumažėjusios kainos gali lemti superkamų iš ūkininkų broilerių kainą.

Labai tikiuosi, kad padės numatyta pagalba paukštininkystės sektoriui. Šiuo metu ji derinama su EK dėl paramos sąlygų. Jeigu parama bus patvirtinta šiam laikotarpiui, tuomet broilerius auginantiems ūkininkams galbūt ir nebus mažinama supirkimo kaina ar bent ji bus mažinama labai nedaug, turėtų išsilaikyti buvusi iki karantino. Jeigu parama suveiks taip, kaip mes tikimės, ji pasieks ir augintojus. Jeigu tos paramos nebus, žinoma, tuomet ta bėda turės dalytis visi. Laikmetis nelengvas, todėl labai viliamės, kad valstybės parama suveiks, atsigaus gyvenimas, kavinės, restoranai visoje Europoje, kur tiekdavo paukštieną ir Lietuvos įmonės.“

Mindaugas KINDERIS, Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorius:

„Mėsinių galvijų kainų mažėjimas prasidėjo jau prieš keletą savaičių. O perdirbėjai prieš savaitę informavo, kad kainos krito 20 procentų. Prekybos centruose jautienos kaina didelė, ūkininkai, kurie prekiauja gera, kokybiška jautiena tiesiogiai, turi konkuruoti su turgumi, kur ir kokybė prastesnė, ir kaina žemesnė. Geros jautienos pardavėjams sunku konkuruoti su karvienos pardavėjais. Tačiau jeigu ir prekybos centre kaina mažės, gal labiau suvienodės kainos? Bet kad ir kaip būtų, šiuo metu padėtis sunki, gyvulių supirkėjai moka 1,2 Eur/kg gyvo svorio.“

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos