Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Rinka
Bus registruota beveik 100 naujų augalų veislių

Vilnius. Žemdirbiai nuolat domisi, ką naujo siūlo selekcininkai ir kaip vienos ar kitos veislės potencialas atsiskleidžia Lietuvos sąlygomis, nes šiuolaikinės augalų veislės lemia net iki 50–60 proc. derliaus.

Visas naujienas galima rasti kasmet atnaujinamame Nacionaliniame augalų veislių sąraše.

Į Nacionalinį augalų veislių sąrašą šiemet bus įrašyta beveik 100 naujų veislių. Veislių vertinimo komisijos nariai – Lietuvos grūdų augintojų, Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijų atstovai – pabrėžė, kad labai svarbūs ne tik augalų veislių derliai, bet ir derliaus kokybė, augalų atsparumas ligoms ir kenkėjams.

Bioversija 2024 07 09 m7

Kaip pabrėžė Valstybinės augalininkystės tarnybos Augalų veislių skyriaus vedėja Sigita Juciuvienė, vertinant veisles, tiriamas ne tik natūralus atsparumas šalčiui, bet ir augalo gebėjimas išlikti per visą tyrimo laikotarpį (labai svarbi rudens, žiemos ir pavasario veiksnių įtaka).

Šių metų sąrašas nepasipildys naujomis žieminių miežių, rugių, kvietrugių (taip pat ir vasarinių) veislėmis – keletas jų yra tiriama ir laukiama registracijos ateinančiais metais.

Iš 2020 metų sąrašą papildysiančių 28 naujų javų veislių 13 yra žieminių kviečių veislės, iš kurių dvi – LAMMC Žemdirbystės instituto selekcininkų sukurtos. Tai – labai gerų ir gerų kepimo savybių grūdus užauginančios veislės Silva ir Taurija.

Sąraše taip pat Vokietijos selekcininkų sukurta labai gerų kepimo savybių žieminių kviečių veislė Galerist bei gerų kepimo savybių veislės Admont, Artheon, Askaban, Bosporus, Emblem (ankstyvesnė veislė), Informer, KWS Spencer, Materius, SY Landrich ir Švedijos selekcininkų sukurta Festival, kurios tyrimo metais pasižymėjo geru žiemojimu ir gausiais derliais (2016–2019 m. derliaus vidurkis iš visų 4 augalų veislių tyrimo skyrių – apie 10 t/ha).

Didžiausią derlių per 3 metų tyrimo laikotarpį Pasvalio augalų veislių tyrimo skyriuje lietingaisiais 2017 m. subrandino geromis kepimo savybėmis pasižyminčios veislės Bosporus (13,21 t/ha) ir Festival (13,07 t/ha).

„Prieš registruojant veislę, būtina atlikti nustatytus augalų rūšių veislių ūkinio vertingumo tyrimus mūsų tarnybos augalų veislių tyrimo skyriuose. Be šių tyrimų, privalomi ir IVS tyrimai. Jie Lietuvoje neatliekami, bet užsakomi Lenkijoje ar, selekcininkui pageidaujant, kitų ES valstybių narių kompetentingose institucijose. Taip pat augalo veislei turi būti pasiūlytas tinkamas pavadinimas“, – veislių registravimo tvarką primena VAT Augalų veislių skyriaus vedėja Sigita Juciuvienė

Net ir per sausras neblogai užderėjo

2018–2019 m. pavasarį ir vasarą buvo ypač karšta ir sausa. Atsižvelgiant į tai, kad visos veislės buvo tiriamos tomis pačiomis sąlygomis, į 2020 m. sąrašą buvo pasiūlyta įrašyti 8 vasarinių kviečių veisles: šešias iš jų (Herero, Intelligence, KWS Expectum, KWS Helium, KWS Spindrift ir PS Perliĉka) sukūrė Vokietijos selekcininkai, dvi (WPB Lambada ir WPB Troy) – Nyderlandų selekcininkai. Derlingiausios per 1–2tyrimo metus pasirodė veislės WPB Troy ir WPB Lambada, kurių derlius karštaisiais 2018-aisiais Kauno augalų veislių tyrimo skyriuje siekė atitinkamai 8,36 ir 8,33 t/ha.

Komisija pritarė, kad į 2020 m. sąrašą būtų įrašytos 5 vasarinių miežių veislės: Kingdom ir Leandra, sukurtos Vokietijos selekcininkų, Prancūzijos selekcininkų sukurtos veislės Klarinette ir LG Nabuco bei daniška Greenway. Komisija taip pat pasiūlė registruoti Lietuvoje danų sukurtą veislę, kuriai selekcininkas iki šiol nepasiūlė tinkamo pavadinimo, todėl numatoma, kad ši veislė bus įrašyta į sąrašą tik po metų.

Didžiausią derlių 2018 m. Kauno augalų veislių tyrimo skyriuje subrandino veislės Klarinette (8,42 t/ha)ir Greenway (8,42 t/ha).

Nuo 2013 m. visos vasarinių miežių veislės tiriamos tuose pačiuose augalų veislių tyrimo skyriuose, neskirstant miežių į pašarinius ar salyklinius, taikant vienodas auginimo technologijas, įskaitant ir tręšimą

Sąrašas pasipildys 2 naujomis avižų veislėmis: Frekula DS, sukurta LAMMC Žemdirbystės instituto selekcininkų, ir Avenue, sukurta Vokietijos selekcininkų. Frekula DS veislė didžiausią derlių užaugino Plungės augalų veislių tyrimo skyriuje 2019 m. – 7,27 t/ha, Avenue – 9,82 t/ha2018 m. Kauno augalų veislių tyrimo skyriuje (veislė, komisijai pasiūlius, buvo tirta 2 metus).

2020 m. sąraše – net 6 ankstyvųjų kukurūzų ir 10 vidutinio ankstyvumo kukurūzų veislių. Ankstyvųjų kukurūzų veislės SM Amber, SM Grot, SM Pomerania (Lenkija), Anselmo ir Versalo (Austrija), ES Constance (Prancūzija), taip pat vidutinio ankstyvumo Astringa, Enton, Grapinga, Kiwinga, Silonga (Austrija), Alone, CS Wanti, Friendli CS, Mastoc, SY Abelardo (Prancūzija).

Bus registruojama ir pernai komisijos pasiūlyta Šveicarijos selekcininkų sukurta veislė Megalo,sulaukusi teigiamų IVS tyrimų rezultatų. Komisija pasiūlė registruoti dar 4 vidutinio ankstyvumo veisles, tačiau jos liks „laukiamųjų“ sąraše dėl tęsiamų IVS tyrimų.

Visos registruojamos kukurūzų veislės pasižymi ne tik geru žaliosios masės derliumi, bet ir sukaupiamu dideliu (25,8–21,2 proc.) sausųjų medžiagų kiekiu.

Gausesnis cukrinių runkelių veislių pasirinkimas

Sąrašas bus papildytas 10 naujų cukrinių runkelių veislių: Danijos selekcininkų sukurtos veislės Bonbon, Fantoom,Lynx ir Tattoo, Vokietijos – Albinus, Klarissa KWS, Smart Edda KWS ir Belgijos – Bison,Hopper Smart ir Ouragan. Veisles Bonbon ir  Hopper Smart komisija pasiūlė pernai, bet tik dabar baigtas jų IVS tyrimas. IVS tyrimų pabaigos Danijoje laukia 1 komisijos pasiūlyta Vokietijos selekcininkų sukurta cukrinių runkelių veislė.

Didžiausiu šakniavaisių cukringumu pasižymėjo Albinus (19,27 proc.), Bison (18,99 proc.) ir Ouragan (18,60 proc.), tačiau didžiausią baltojo cukraus kiekį sukaupė veislės Albinus ir Bison (16,31–16,30 t/ha).

Selekcininkų duomenimis, visos veislės yra tolerantiškos rizomaniją sukeliančiam virusui, Bison ir Lynx tolerantiškos nematodams, Lynx ir Tattoo vidutiniškai tolerantiškos Aphanomyces genties grybų sukeliamoms ligoms.

Dvi iš naujai registruotos cukrinių runkelių veislių yra Conviso Smart grupės – tai Smart Edda KWS ir Hopper Smart, sukurtos taikant technologines inovacijas, tolerantiškos plataus spektro ALS inhibitorių grupės herbicidui Conviso One.

Aliejinių ir pašarinių augalų veislės

Į sąrašą atrinktos tik 6 iš 8 pasiūlytų žieminių rapsų veislių. Tai Vokietijos selekcininkų sukurtos rapsų hibridų veislės Android, Architect, Phantom, Temptation, V 316 OL (kodo formos pavadinimas) ir Belgijos selekcininkų sukurta rapsų hibridų veislė – INV1120 (kodo formos pavadinimas). Jų visų žiemkentiškumas įvertintas daugiau negu 6,5 balo, o derlius artimas arba didesnis už standartinių veislių vidurkį (5,03 t/ha).

Visiems žemdirbiams siūloma domėtis augalų veislių ūkinio vertingumo tyrimų, atliekamų VAT augalų veislių tyrimo skyriuose, duomenimis ir rinktis augalų veisles, registruotas Lietuvoje

Iš 6 naujų siūlomų registruoti vasarinių rapsų veislių didžiausiu derlingumu (3,37 t/ha) pasižymėjo hibridas Lavina (Vokietija). Taip pat bus užregistruotos 2 rapsų hibridų veislės, sukurtos pagal technologiją „švarus laukas“,jos yra genetiškai atsparios imidazolinono grupės veikliosioms medžiagoms.

Reikia pažymėti, kad beveik visos registruojamos rapsų veislės pagal eruko rūgšties ir gliukozinolatų kiekį sėklose priskiriamos maistiniam 00 rapsų veislių tipui (0–2 proc. eruko rūgšties ir iki 18 ϻmol/g gliukozinolatų). Didesnį gliukozinolatų kiekį sukaupia tik vienos vasarinių rapsų veislės sėklos.

Bus registruotos 3 Vokietijos selekcininkų sukurtos pupų veislės – Mallory, Trumpet ir Victus. Selekcininkų duomenimis, paukščių pašarui ypač tinkama veislė Victus, savo sudėtyje turinti žemą vicinųirkonvicinų kiekį (15–20 kartų žemesnį, palyginti su veislėmis, kurios neturi šios ypatybės). Taip pat bus registruota viena Prancūzijos sėjamųjų žirnių veislė – Kameleon. Ši veislė tyrimo metais subrandino 4,06 t/ha derlių.

Kai už kiekvieną naujai registruojamą augalo veislę bus sumokėta nustatyta valstybės rinkliava, sąrašas bus patvirtintas Valstybinės augalininkystės tarnybos direktoriaus įsakymu ir su naujųjų augalų veislių būdingiausių savybių aprašais atspausdintas specialiame leidinyje.

Duomenys apie naujai registruotas, iš sąrašo išbrauktas augalų veisles, apie pasikeitusius augalų veislių palaikytojus ar veislių pavadinimus bus perduoti Europos Komisijai ir veislės bus įrašytos į Europos Sąjungos bendruosius žemės ūkio augalų ar daržovių rūšių veislių katalogus arba išbrauktos iš jų. Po augalų veislių įrašymo į minėtus katalogus jų dauginamąją medžiagą galima tiekti visos Europos Sąjungos rinkai.

VAT ir MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos