Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Rinka
„Juodi metai“ Europos bitininkams

Roma / Paryžius. Vakarų šalių žiniasklaida praneša, kad šie metai itin nesėkmingi daugeliui Europos bitynų, ypač Prancūzijoje ir Italijoje, kur nenuspėjami orai lėmė blogiausią medaus surinkimą.

Pagrindinis Italijos žemės ūkio profsąjungų susivienijimas „Coldiretti“ pranešė, kad 2019 m. šalies bitynai surinko du kartus mažesnį medaus kiekį negu pernai, kai jis siekė 23,3 tūkst. tonų.

Prancūzijoje, Nacionalinės bitininkystės sąjungos (UNAF) duomenimis, laukiama, kad 2019-ieji taps „blogiausiais metais per visą istoriją“: mažiau kaip 9 tūkst. tonų medaus, arba vos ketvirtis kiekio, gauto 1990-aisiais.

Bioversija 2024 04 15 m7

Pernai Europoje medaus kopinėjimo čempione buvo Rumunija, surinkusi jo apie 30 tūkst. tonų. Tačiau asociacija ROMAPIS prognozuojama, kad šį sezoną medaus produkcijos apimtys kris žemiau metinio vidurkio, kuris yra 25 tūkst. t.

Ispanijoje, kurioje tradiciškai laikoma daugiausiai bičių šeimų tarp visų ES šalių, medaus surinkimas mažėja jau nuo 2015 metų. Šalies žemės ūkio ministerijos duomenimis, 2017 m. kritimas siekė 5,2 proc. 2018 metų sezonas taip pat nepateisino bitininkų lūkesčių.

Situaciją Europos medaus rinkoje apžvelgia mokslo ir technologijų naujienų portalas phys.org.

Ar kaltas klimatas?

Meteorologai skaičiuoja, kad nuo sausio iki rugsėjo pradžios Italijoje įvyko daugiau kaip 1000 ekstremalių gamtos reiškinių, tokių kaip audros, kaitra, kruša. Tai yra per pusę daugiau negu pernai.

Prancūzijoje pavasarį užėjo šalnos, birželiui baigiantis užplūdo tokia kaitra, jog kai kuriuose pietiniuose šalies rajonuose aviliuose ėmė lydytis vaškas.

Rumunijoje, kaip teigia bitininkai, drėgmės stygius pernai rudenį ir žiemą labai pakenkė rapsų pasėliams. Dėl to bitės prinešė daug mažiau medaus.

Italai, prancūzai, rumunai bitininkai vieningos nuomonės, kad šalčiai, sausros, liūtys turėjo neigiamos įtakos žiedų ir nektaro kiekiui augaluose. Daugelis ūkių buvo priversti papildomai maitinti bites, kad jas išgelbėtų nuo bado mirties.

Pagerėjimo nesitiki

Laukiama, kad medaus gamybos sumažėjimas Italijoje šiemet bitininkams atneš iki 73 mln. eurų nuostolių, jau neskaičiuojant išlaidų papildomam bičių maitinimui. Smūgis ypač skausmingas gali būti jauniems ūkininkams, turintiems kreditų.

Visi tikisi geresnių kitų metų orų. Tačiau Prancūzijos bitininkų organizacijos UNAF prezidentas Žilis Lanio optimizmu netrykšta: „Dėl maisto trūkumo bitės, siekdamos išsaugoti šeimas, vasarą išnaikino beveik visus tranus. Jų trūkumas kitą sezoną gali lemti tai, jog stigs apvaisintų motinėlių. O tai reiškia, kad šeimos bus silpnesnės.“

Be to, pastaraisiais metais bičių mirtingumas didesnis dėl varoa erkių epidemijos, dėl Europoje nekontroliuojamų azijinių širšių paplitimo bei intensyvaus pesticidų naudojimo žemės ūkyje.

Kiniško medaus importas

Europos bitininkai „skambina pavojaus varpais“ dėl medaus iš Kinijos masinio importo. Esą šis produktas neretai būna falsifikuotas, pavyzdžiui, pagamintas iš sirupo.

Šiuo metu nėra europietiškų teisės aktų, pagal kuriuos gamintojai privalėtų nurodyti medaus kilmę. Etiketės gali teigti, kad produktas – „medaus, kilusio iš ES bendrijos ir ne ES šalių, mišinys“, net jeigu jame 99 proc. sudaro kiniškas medus ir tik 1 proc., tarkime, prancūziškas.

Ispanijoje bitininkai suorganizavo kelias protesto prieš pigų kinišką medų akcijas. Po to šalies valdžia numatė įvesti naujus ženklinimo reikalavimus, kuriuose būtų nurodyta procentinė medaus pagal kilmę sudėtis. 

Prancūzijoje irgi laukiama nuo 2020 metų pradžios įsigaliosiančio teisės akto, pagal kurį bus privaloma nurodyti visas medaus kilmės šalis, jeigu jų produkto kiekis taroje sudaro daugiau negu 20 proc.

Situacija Šiaurės Europoje

Pernai, ypač karštą vasarą, atsinaujino susidomėjimas bitininkyste Norvegijoje ir Švedijoje.

Norvegijos bitininkų asociacijos, kurios dabar yra 4 tūkst. narių, o prieš kelerius metus jų tebuvo 2500, duomenimis, medaus gamyba siekia apie 1300 tonų. Toks kiekis, toli gražu, nepatenkina vietos paklausos.

Danijoje, kurioje pernai medaus gamyba taip pat išaugo, vietos bitininkams realizuoti savo produkciją sunku. Šalies profesionalių bitininkų asociacija pareiškė, kad stipri konkurencija su pigesniu importiniu medumi lėmė, jog vietos gamintojams liko apie 800 ar net daugiau tonų nerealizuotos produkcijos. 

Apie situaciją Lietuvos medaus rinkoje skaitykite žurnalo „Mano ūkis“ publikacijoje.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos